Vzhůru do oblak, ale jaké cloudové úložiště zvolit?

Tagy:  úložiště dat, datové úložiště, webové úložiště, zdarma, Dropbox, Drop box, Disk Google, Google Drive, Microsoft Skydrive, Sky drive, SugarSync, Sugar Sync

Sponzorované odkazy

Vzhůru do oblak, ale jaké cloudové úložiště zvolit?

S veřejnými cloudovými službami se za poslední rok roztrhl pytel. Stoupající trend dokazuje i stále rozrůstající se obliba těchto zpravidla bezplatných služeb mezi uživateli. Poskytovatelé těchto služeb lákají další ovečky zejména na nabízenou kapacitu a na doprovodné funkce, jako například synchronizace mezi více zařízeními. Právě tyto služby totiž lákají nejvíce. Na výběr máme ze služeb Dropbox, Google Drive, Microsoft Skydrive a SugarSync. Vyjmenované služby nabízejí různé kapacity, funkce a benefity.

Webová úložiště tu existovala už před lety. Téměř většina z nich ale byla využívána k šíření obsahu porušující autorský zákon. Zbylá úložiště nabízela bezplatně pouze velmi omezený webový prostor vhodný nanejvýš pro dokumenty. Veškerá interakce navíc probíhala skrz webové rozhraní, kde tvůrci kombinovali nejrůznější technologie od Flashe přes Silverlight k Javě. Uživatel byl tedy obtěžován zásuvnými moduly a navíc omezován webovým rozhraním. To se změnilo.

Přesun do oblaků se nezastavitelně blížíPřesun do oblaků se nezastavitelně blíží

Opravdovou díru do světa mezi uživateli udělal až Dropbox. Tato miniaturní služba ukázala světu, že v jednoduchosti je síla. Standardní webové rozhraní, nenáročný funkční desktopový klient a pouze jediná složka na disku. Je tedy pochopitelné, že tímto funkčním modelem se brzy nechala inspirovat i konkurence.

Dropbox

Mezi uživateli velice oblíbená služba, která je dílem jednoho nespokojeného studenta z MIT. Dropbox je v provozu od roku 2008 (založen 2007), od té doby získal padesátimilionovou komunitu spokojených uživatelů, která stále roste. Starší článek ke službě Dropbox naleznete zde.

Bezplatně nabízí Dropbox 2 GB prostoru. Ten však lze snadno rozšířit pomocí odměňovacích programů a pomocí občasných akcí (betatesting, Dropquest, apod.) až do kapacity 18 GB. Za vámi pozvaného příchozího uživatele získáte 500 MB místa navíc.

Webové rozhraní DropboxuWebové rozhraní Dropboxu

Webové rozhraní je velice pěkně a intuitivně provedeno. Velice snadno se zorientujete. Bohužel webové rozhraní není lokalizováno do českého jazyka stejně jako desktopová aplikace. Při instalaci desktopového klienta volíte umístění Dropbox složky, která se pochopitelně dokáže sloučit s již existující složkou (např. instalace čistého PC). Soubory vložené do Dropbox složky se okamžitě synchronizují. Výborné je, že i když přepíšete ohromné množství malinkatých souborů, Dropbox synchronizuje v mžiku jen ty soubory, které se fyzicky opravdu změnily.

Základní 2 GB se mohou příjemně rozrůst až do 18+ GBZákladní 2 GB se mohou příjemně rozrůst až do 18+ GB

Rychlost synchronizace se pohybuje ve výkyvech, standardně v rozmezí 4 – 10 Mb/s. Desktopová aplikace vás mimo jiné informuje o využité kapacitě a dokáže přerušit dočasně nebo trvale synchronizaci. Nechtěně smazané soubory lze obnovit do 30ti dnů včetně rozdělení na verze (u placeného programu časově neomezeno).

Pro zájemce o rozšíření kapacity jsou připraveny placené programy. Pro jednotlivce je v nabídce více jak 100 GB prostoru, pro skupiny kapacita až 1 TB. Bohužel placené programy jsou oproti konkurenci značně dražší.

Dropbox si svou pozornost jednoznačně zaslouží. Svou jednoduchostí a zejména rychlostí opravdu dokáže nahradit flash disk (menší soubory). Zejména potom přenos dokumentů v domácnosti nebo fotografií mezi jednotlivými zařízeními je opravdu pohodlné. Stačí například připojit váš smartphone k Wi-Fi a nové fotografie se stáhnou okamžitě.

Dropbox je na rozdíl od konkurence dostupný pro většinu platforem, tedy pro Windows, Mac, Linux a smartphony.

Vyzkoušet službu Dropbox

Disk Google (Google Drive)

V našem výčtu cloudových služeb teprve benjamínek, i když předchozí služba Google Dokumenty tu byla už dříve. Poznámka: dále se budu držet anglických názvů služeb. Google Drive letos na jaře nahradil úložiště služby Google Docs a přinesl funkci cloudového úložiště. V kombinaci s ostatními službami Google tvoří Drive téměř dokonalé prostředí. Recenzi úložiště Google Drive naleznete zde.

Bezplatně nabízí Google Drive 5 GB prostoru. Google Drive mají k dispozici všichni majitelé Googlu účtu, ale o jeho aktivaci služby je třeba zažádat na adrese drive.google.com. Jakmile bude služba aktivována, budete neprodleně informováni emailem.

Webové rozhraní velice připomíná GmailWebové rozhraní velice připomíná Gmail

Webové rozhraní svým vzhledem zcela zapadá do portfolia služeb Google. Velice připomíná emailovou schránku Gmail. Jako na uživatele na mne však působí poněkud nepřehledně. Chybí zde drobná práce grafika, například barevné ikonky nabídky, výraznější ovládací prvky, atd., které by navodily pocit intuitivní práce. Rozhraní je stejně jako většina služeb Google plně lokalizováno do českého jazyka, bohužel vyjma desktopové aplikace. Při instalaci desktopové aplikace volíte umístění synchronizované složky a možnosti synchronizace jednotlivých složek. Rychlost synchronizace je průměrná, vcelku srovnatelná s Dropboxem.

Vyhledávání výrazů v dokumentechVyhledávání výrazů v dokumentech

Google Drive nabízí oproti konkurenci navíc další služby. Prohlížení dokumentů, tabulek, prezentací, PDF souborů a videí přímo v prohlížeči. Nové dokumenty můžete v prohlížeči také rovnou vytvářet díky aplikacím Google Docs. Skvělou funkcí je, že Google dokáže vyhledávat nejen dle názvu souborů, ale i dle jejich obsahu. Implementována je služba Google Goggles, tedy pokročilé rozpoznávání obrazu (rozpoznání textu a obsahu obrázků). Drive rovněž dokáže obnovit smazané soubory a jejich verze.

Nabízenou kapacitu není možno bezplatně rozšířit. Pro zájemce jsou dostupné placené programy. Dostupné jsou jak cenově zajímavé kapacity 25 GB, 100GB, tak i extrémní kapacity až po 16 TB.

Google Drive podporuje platformy Windows a Mac včetně podpory smartphonů (zatím pouze Android).

Vyzkoušet službu Google Drive

Microsoft Skydrive

Synchronizační služba jako taková vystřídala za několik let řadu jmen. Za počátek synchronizace souborů můžeme považovat službu Windows Live FolderShare od roku 2008. Poté se služba několikrát přejmenovala a zároveň funkčně přeorientovala. Od synchronizace souborů umístěných kdekoliv na disku Microsoft upustil a přestoupil na model Dropboxu. Letos na jaře tedy byla služba přepracována, aby plně využila cloudové úložiště Skydrive, a znovu přejmenována.

Microsoft Skydrive nabízí bezplatnou kapacitu 7 GB. Stávající klienti, kteří včas zareagovali v době uvedení služby, si mohli ponechat původních 25 GB prostoru. Bohužel ani Microsoft nenabízí žádné bonusové programy pro bezplatné navýšení kapacity. K dispozici jsou pouze programy placené, které vycházejí cenově velmi výhodně oproti konkurenci.

Webové rozhraní připomíná průzkumníka WindowsWebové rozhraní připomíná průzkumníka Windows

Webové rozhraní svou grafickou strohostí velmi připomíná průzkumníka ze systému Windows. Stejně jako v případě Googlu prostředí postrádá cit grafika, přesto však prostředí dokonale zapadá do podoby služeb Microsoftu (Hotmail). Webové rozhraní stejně jako desktopová aplikace je plně lokalizováno do českého jazyka. Desktopová aplikace je primitivní, pomalá a najdou se mouchy. Vše časem, doufejme, zmizí. Rychlost synchronizace souborů je pomalá, stejně tak pomaleji reaguje Skydrive na změny souborů. Rozhodně nelze srovnávat například s Dropboxem.

Online verze balíku MS OfficeOnline verze balíku MS Office

Microsoft Skydrive nabízí bonusové funkce v podobě online balíku Microsoft Office. Minimálně tak lze otevřít vaše dokumenty, tabulky a prezentace v původní nezměněné podobě. Skydrive nedokáže obnovit smazané soubory, ani jejich předchozí verze. Naopak se skrz klienta můžete vzdáleně připojit k souborům, které jsou mimo hlavní složku.

Hlavním tahákem Skydrive je bezesporu celková kapacita. Naopak dírou v lodi je stejně jako u předchůdců této služby rychlost synchronizace. Nahrání čtyř gigabajtů fotografií zabralo přes pět hodin. To není dobrá vizitka.

Microsoft Skydrive podporuje platformy Windows a Mac včetně podpory smartphonů (iOS a Windows Phone).

Vyzkoušet Microsoft Skydrive

SugarSync

Služba SugarSync má za sebou stejně jako Skydrive bohatou minulost plnou proměn a transformací, totiž služba původně sloužila pro sdílení fotografií. Sdílení souborů přišlo až se SugarSync roku 2008. SugarSync tehdy nabýval na oblíbenosti spolu s Dropboxem zejména proto, že nabízí více jak dvojnásobnou kapacitu a zároveň možnost synchronizovat složky a soubory náhodně umístěné na disku.

SugarSync nabízí v základu bezplatný prostor 5 GB, který lze nadále rozšiřovat pomocí bonusových programů až do celkové kapacity 32 GB. Další navýšení kapacity je možné až prostřednictvím placených programů, které vycházejí podobně draze jako u Dropboxu.

Webové rozhraní služby SugarSyncWebové rozhraní služby SugarSync

Webové rozhraní je přehledně provedeno. Trochu postrádám vyskakovací nabídku při stisku pravého tlačítka nad souborem, ale jedná se o maličkost. Webové prostředí stejně jako desktopový klient služby není lokalizováno do českého jazyka. Aplikace stejně jako webové prostředí nabízí daleko více funkcí nežli konkurence, tudíž by v tomto případě lokalizace velice pomohla. Bohužel absence lokalizace ze SugarSync činí spíše nástroj pro IT nadanější uživatele, poněvadž prvotní zorientování v aplikaci je poněkud složitější.

Desktopový klient SugarSyncDesktopový klient SugarSync

Praktickou funkcí webové rozhraní je online přehrávač hudby, který dokáže přehrát hudbu uloženou v cloudu. Dále si SugarSync poradí jak se smazanými soubory, tak s obnovou jejich verzí.

Celkově je SugarSync funkčně nabitý. Nabízí možnost synchronizace samostatných složek na disku a spolu s tím navíc volbu, na kterých zařízeních chcete soubory synchronizovat. Zároveň lze soubory pouze do cloudu zálohovat, či pohodlně sdílet s přáteli. Stejně jako Dropbox může sloužit mobilní klient pro snadné nahrávání fotografií z vašeho mobilního telefonu.

SugarSync je perfektní služba pro všechny náročnější uživatele a hračičky. Webové rozhraní je intuitivní a odráží ruku grafika, nicméně skvělá by byla podpora stisku pravého tlačítka myši. Velikou pochvalu si zaslouží i pěkně provedené webové stránky služby, kde najdete veškeré informace. Chybí pouze česká lokalizace, která by velmi přidala pro našince na atraktivitě.

SugarSync podporuje platformy Windows a Mac včetně podpory smartphonů (iOS, Android, Windows Phone a další).

Vyzkoušet SugarSync

Volba cloudového úložiště

Jestliže jste se rozhodli začít využívat těchto služeb, nehleďte jen na nabízenou kapacitu. Rozmyslete si, zda vám vyhovuje jen jedna sdílená složka, nebo naopak potřebujete sdílet složky různě umístěné na disku. Zároveň nezapomeňte jakkoliv citlivá, či důležitá data ukládat v zašifrované podobě.

--

Na závěr tip. Pokud potřebujete synchronizovat složky mimo hlavní složku (Dropbox, Google Drive,…), lze na ně vytvořit odkaz vedoucí z hlavní složky. To znamená, že relativní složka odkazující jinam vytvořená například v adresáři Dropbox se bude tvářit jako skutečná, a tedy bude synchronizována.

Otevřete příkazový řádek a použijte příkaz MKLINK

MKLINK /d Cíl Odkaz
mklink /d "D:\_Moje věci\Dropbox\nova_slozka" "C:\chci_sdilet"

Článek Vzhůru do oblak, ale jaké cloudové úložiště zvolit? byl publikován 1. června 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...