Dropbox - jenom další online úložiště?

Tagy:  dropbox, sdílení, online sdílení, dokumenty, rapidshare, ulozto, drpbox.com, sdílení dat

Sponzorované odkazy

Dropbox - jenom další online úložiště?

Pokud jste někdy pracovali na stejné věci na několika různých počítačích, určitě vás časem začalo nudit neustálé posílání souborů na email nebo nekonečné přenášení vašeho USB flash disku. Přesně tyto problémy vnukly vývojářům Dropboxu nápad na vytvoření této velice praktické aplikace.

O co se jedná?

Dropbox je na rozdíl od Rapidshare či jeho klonů, kterých je v této době na internetu jako narkomanů na čerstvě rozkvetlém makovém poli, posunut o několik kroků dál. V podstatě si ho můžeme představit jako online externí hardisk či USB flash disk, se kterým (nyní příjde dle mého hlavní myšlenka Dropboxu, která z něj dělá opravdu unikát) můžeme komunikovat jako s obyčejným adresářem v našem počítači. Jednoduše tedy přetahujete, otevíráte a kopírujete soubory a aplikace Dropbox je automaticky nahrává, maže nebo stahuje ze serveru. Tento online prostor pak můžete spravovat i přímo z prohlížeče a tak můžete požívat vaše soubory i na PC, které Dropbox nepoužívá nebo např.: sdílet tyto soubory s vašimi přáteli.

Začínáme s Dropboxem

Po stažení aplikace z homepage Dropboxu a po krátké instalace se nám zobrazí okno s požadavkem na registraci. Registraci není nutné nějak do podrobna popisovat, je v podstatě stejná jako registrace u jiných online služeb. Po zadání uživatelských údajů, volbě typu účtu (3 GB zdarma, větší kapacita už je zpoplatněna) a po shlédnutí krátkého průvodce o funkcích Dropboxu je naše nové úložiště připraveno. Složka My Dropbox je defaultně vytvořena v Dokumentech ale samozřejmě si můžeme vybrat i jiné umístění. Po prvním otevření této složky můžeme vidět dvě složky – Photos a Public. Složka Photos, jak už z názvu vyplývá slouží k uploadu fotografií a složka Public ke sdílení souborů (obě funkce si popíšeme níže). Jak už jsem napsal se složkou My Dropbox se pracuje stejně jako s jakoukoliv jinou složkou – můžete tedy libovolně vytvářet složky, manipulovat se soubory… Po jakékoliv změně se u ikony dané složky nebo souboru objeví znak, který nám říká, že se Dropbox adresář aktualizuje. Současně můžeme po najetí kurzoru myši na ikonku Dropboxu v systémové liště sledovat kolik ještě zbývá času pro dokončení aktualizace.

RegistraceRegistrace

Fotky a alba

K práci s fotografiemi slouží už výše jmenovaná složka Photos. Díky ní můžeme vytvářet fotoalba, které můžeme následně sdílet se svými přáteli. Vytváření albumů je opravdu snadné – jednoduše vytvoříme novou složku v adresáři Photos, pojmenujeme jí tak, jak chceme aby se album jmenovalo a přetáhneme do ní fotky. K našim fotografiím se potom můžeme dostat přes stránku http://www.getdropbox.com/photos a u každého alba nalezneme také odkaz, pomocí kterého můžeme sdílet tyto fotky i s lidmi, kteří nejsou uživateli Dropboxu.

GalerieGalerie

Sdílíš, sdílím, sdílíme

V úvodu článku jsem neporovnával Dropbox s Rapidsharem jen tak náhodou. Díky složce Public se Dropbox stává i užitečným nástrojem na sdílení jakýchkoliv souborů a to opět stejně jednoduše jako v případě fotogalerií. Do složky zkopírujeme soubor a poté na něj klikneme pravým tlačítkem myši a vybereme možnost Copy link ze záložky Dropbox. Poté co je upload souboru dokončen, můžeme použít odkaz, který se nám zkopíroval do schránky a začít se sdílením.

ÚložištěÚložiště

Dropbox online

A aby toho nebylo málo, můžeme Dropbox využívat i online přímo z prohlížeče. Díky tomu můžeme kompletně spravovat svojí Dropbox složku podobně jako u online FTP klientů u webhostingů. Je také možné vytvořit tzv. Shared folder, který se objeví v Drobox adresáři např.: vašeho kolegy a tak můžete jednoduše sdílet soubory i mezi různými účty.

Nadšení

Po dlouhé době jsem objevil webovou aplikaci, která mě opravdu nadchla. Díky jednoduchosti nápadu, kvality provedení a praktickému využití Dropboxu mě nezbývá nic jiného než vám ho doporučit všemi deseti. Takže na nic nečekejte stahujte, instalujte Dropbox na všechny své počítače a užívejte si jednoduchosti sdílení a pohody při práci stejně jako já.

Hodnocení:  95 %

Výhody:

  • jednoduchost
  • není potřeba instalace

Nevýhody:

  • malá rozšířenost

Stránky služby

Článek Dropbox - jenom další online úložiště? byl publikován 9. února 2010 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...