Prodej léků na internetu – Ano či ne?

Tagy:  Léky na internetu, kupte si levně léky, léky na předpis na internetu, internetová lékárna

Sponzorované odkazy

Prodej léků na internetu – Ano či ne?

Úvodem

Oblíbenost internetového prodeje raketově stoupá. Vliv na to má především cena, dostupnost a snadné objednání. Stačí pár kliknutí a zboží je na cestě. Jinak tomu není ani u léků. Objevuje se tedy otázka, nakolik jsou léky přes internet bezpečné. Hlídá někdo jejich distribuci a uskladnění? Nebo si kupujeme králíka v pytli?

Cena

Jistě jste si také všimli, že internetové lékárny bývají obvykle o něco levnější, než jejich kamenní kolegové. To je například zapříčiněno absencí lékárníků, kterým by bylo nutné jinak za obsluhu platit. Je ale zapotřebí připočíst cenu poštovného, která se snadno vyšplhá na sto korun českých. Kupovat lék za 30Kč se tedy nevyplatí, ale u větších nákupů můžete ušetřit nejednu korunu.

Jeden z prodávaných lékůJeden z prodávaných léků

Léky na recept

Jak je to vlastně s léky na recept? U těchto léků, které vám nejdříve musí předepsat lékař, je internetová distribuce přísně zakázána. Má to hned několik důvodů. Hlavní problém je v předkládání předpisu. Zatím se zkrátka nevynalezl žádný pořádný způsob, jak to uskutečnit. Dále by se daly očekávat různé nečestné způsoby, jak internetové lékárny obejít a rychle získat léky na předpis, které se dají snadno zneužít. Budeme tedy nuceni přes veškeré moderní vymoženosti navštívit kamennou lékárnu.

Kdo léky prodává

Pro prodej léků na internetu platí přísná pravidla, která je nutné dodržovat. Za prvé musí být prodávaný lék registrován a schválen v České republice. Za druhé, jak jsme si již řekli, musí být lék volně prodejný, to znamená nesmí být na předpis. Třetí pravidlo zamezí všem překupníkům a jiným volnomyšlenkářům v prodeji léků, protože internetová lékárna musí být schválená. Zda tomu tak opravdu je si můžete u dané lékárny ověřit v databázi schválených lékáren zde.

Rizika a negativa

Reálná rizika jsou ve skutečnosti minimální, neboť se o léky starají schválené lékárny, které mají potřebnou praxi pro zacházení s léčivem. Jakákoliv nebezpečí se tedy téměř rovnají nebezpečí léku z obyčejné kamenné lékárny. Další ne příliš pozitivní pravdou je, že při výběru léku vám na internetu nikdo neporadí. Nedozvíte se názory a doporučení zkušených lékárníků. Na druhou stranu je u každého léků dostatek informací od výrobce, které vám drtivou většinu informací řeknou.

Je třeba počítat, že objednané léky se vám do rukou nedostanou ihned, ale až za několik dní. Česká pošta ani další přepravní služby nejsou nejrychlejší a tak pokud je váš zdravotní stav vážný, nic se nevyrovná okamžitému koupení léku, byť budete muset poprosit někoho v okolí.

Doba dodání 2–14 dníDoba dodání 2–14 dní

Shrnutí

Internetové lékárny jsou pohodlným řešením pro ty, kteří na léky příliš nespěchají a rádi ušetří pár korun. Naopak příliš nepomohou akutním případům, malým nákupům či klientům, kteří zrovna potřebují lék na předpis. Bát se objednat léky přes internet je však zbytečné a není žádná hrozba objednat si vaše oblíbené léky modernější cestou.

Výhody:

  • Cena
  • Bezpečnost

Nevýhody:

  • Lhůta dodání
  • Nelze koupit léky na předpis

Článek Prodej léků na internetu – Ano či ne? byl publikován 4. července 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...