Adobe Photoshop Lightroom 4 – pořádek ve fotografiích

Tagy:  Lightroom, Adobe, fotografie, správce fotografií, fotky, foto, Lightroom 4, editor

Sponzorované odkazy

Adobe Photoshop Lightroom 4 – pořádek ve fotografiích

Také se řadíte mezi lidi, kteří si svoje fotky z dovolené nejdříve řádně rozřadí, upraví a pak teprve je někde ukazují, tak Adobe Lightroom prostě musí být ve vašem počítači. Po spuštění vypadá sice trochu zmatečně, ale po chvíli rozkoukání zjistíte, že je program jednoduchý na ovládání a přitom podává nadstandardní výsledky. Bohužel není Lightroom úplně zdarma, můžete si ale vyzkoušet 30-ti denní verzi. To určitě doporučuji, než si nějakým způsobem opatříte full verzi.

Princip používání je úplně jednoduchý, po najetí je vám napovězeno, že začnete importem vámi vybraných fotografií. Do základních funkcí programu můžeme zahrnout následující:** kategorizace, úprava, přidání lokality, prezentace, vytvoření knihy, tisk a vytvoření webové galerie**.

Kategorizace (Library) je funkce, díky které můžete přidat fotkám věci jako** klíčová slova, metadata nebo komentáře**. Dokonce lze fotky „na rychlovku“ upravit, ale od toho je spíše funkce Develop. Samozřejmá je funkce výběru více fotek najednou, abyste nemuseli popisovat každou zvlášť, přece jenom je rok 2012. Pokud máte trochu inteligentní foťák, tak některá metadata a data už budou vyplněná.

Výběr fotekVýběr fotek

Funkce Develop, jak už jsem zmínil výše, slouží pro grafickou úpravu fotografií. Není to Photoshop (pouze názvem), takže jsou úpravy omezeny na nejpoužívanější. To neznamená, že jich je málo, naopak. Kromě vlastních úprav máte k dispozici také připravené filtry, takže jestli nejste zrovna grafický guru, pořád můžete upravit vaší dovolenou do retro stylu.

Další funkcí je Map. Jak asi čekáte, jde o přidání polohy vytvoření snímku. Takže až povedete vědecký výzkum, budete vědět přesné GPS souřadnice vašich fotek. Funguje to tak, že na přiložené google mapě vyberete místo a jeho souřadnice nahrajete do metadat fotky. Vyplnit můžete i názvy měst, státu atd.

Mapa je od GoogluMapa je od Googlu

Další je možnost vytvořit si z fotek album či knihu. Jak by se dalo čekat, můžete si knihu různě upravovat (pozadí, velikost fotek). Až si vyhrajete, tak výsledek lze poslat na server Blurb (zabývá se vytvářením knih). Lightroom vám dokonce vypočítá pořizovací cenu této knihy. Pokud by náhodou Blurb nebyl opovědí na vaše požadavky, lze knihu exportovat v PDF formátu.

Vytvoření knihyVytvoření knihy

Prezentace je funkce, kterou si dovedu představit. Tím myslím, že ji pravděpodobně použijete častěji než nějaký Blurb. Pravý panel vám opět nabídne všechny možné úpravy, o kterých není třeba se nějak dál zmiňovat (pozadí, přechody, hudba). Hotovou prezentaci lze exportovat jako mp4 video.

Nastavení prezentace se drží na minimu, ale výsledek působí velmi příjemně. Čím méně toho je k nastavení, tím méně toho zkazíte.

Prezentace je jednoducháPrezentace je jednoduchá

Poslední funkcí, která stojí za zmínku, je vytvoření galerie pro webové stránky. Není vyžadována žádná znalost programovacích jazyků. Pouze vyberete styl galerie a Lightroom sám vytvoří celou stránku s funkční galerií. Určitě velmi užitečné.

HTML galerieHTML galerie

Adobe Lightroom bych celkově zhodnotil jako velmi užitečný program. Po chvíli si na něj zvyknete, je velmi jednoduchý, ale má všechno potřebné pro dokonalé fotografie. Výsledky jsou velmi dobré a nevyžadují řízení profesionálem. Program bohužel není zdarma, zase si nemyslím, že toho nabízí tolik, aby byl placený. Ještě jsem zapomněl zmínit, že veškeré vaše výtvory se dají nahrát přímo na Facebook či flickr. Pokud bych měl Lightroom ohodnotit procentuálně, dal bych mu asi 80% .

Moje hodnocení:  80 %

Výhody:

  • Jednoduchý
  • Efektivní
  • Všestranný

Nevýhody:

  • Placený
  • Blurb

Článek Adobe Photoshop Lightroom 4 – pořádek ve fotografiích byl publikován 18. července 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Patrik Šoma. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...