Adobe Photoshop Lightroom 2 – Konec nepořádku ve fotografiích!

Tagy:  Adobe Photoshop Lightroom 2, Adobe, Photoshop, správce fotografií, prezentace, úprava, fotografie, RAW

Sponzorované odkazy

Adobe Photoshop Lightroom 2 – Konec nepořádku ve fotografiích!

Hledáte způsob, jak si roztřídit své fotografie? Jestliže ano, je pro vás Adobe Photoshop Lightroom 2 ta správná volba. Katalogizace je dnes velmi žhavé téma. Komerčních a freewarových katalogizačních aplikací je k dispozici veliké množství .Konkurence je velmi tvrdá a nabízí různorodé funkce a možnosti. Pojďme se tedy podívat, jak si Adobe Photoshop Lightroom 2 vede.

SprávceSprávce

Adobe Photoshop Lightroom 2 pod drobnohledem

Nepořádek ve sbírce digitálních fotografií. Mnoho z vás jistě tento neduh „digitálního“ focení zná. Rozřadit fotografie v klasických správcích souborů jako Průzkumník Windows, Free Commander či Total Commander je sice jednoduché, ale o rychlosti a komplexnosti se určitě mluvit nedá. Vyhledávání obrázků, respektive fotografií, podle různých kritérií také nemůžete očekávat od klasických souborových správců. A právě od toho jsou zde tyto specializované správce fotografií. Nedávno jsme vám představovali dvanáctou verzi českého Zoner Photo Studio. Freewarovou alternativou je například oblíbený Google Picasa. I přes to si Adobe Photoshop Lightroom udržuje své právoplatné místo. Program nabízí nejen správu, ale i jednoduchý editor fotografií a prezentací. Za zmínku jistě stojí i kvalitní podpora exportu fotografií na web. Samozřejmostí je i nabídka relativně velkého množství šablon pro některé internetové galerie. Pěkně provedená a hlavně rozsáhlá je nabídka pro tisk. Adobe Photoshop Lightroom má integrovanou podporu „komunikace“ s aplikacemi nejen z dílen Adobe. Největší podpory se doznala samozřejmě komunikace s Adobe Photoshopem. O podpoře formátu RAW se snad ani nemusím zmiňovat.

Nastavení tiskuNastavení tisku

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní je opravdu profesionální a velmi přehledné. Tmavý nádech také přispívá k zlepšení pracovních podmínek. Program je rozdělen do několika sekcí – Library, Develop, Slideshow, Print, Web. Rozcestník mezi těmito funkcemi se nachází v pravém horním rohu rozhraní. První jmenovaná sekce Library je správce jako takový. Editace fotografií je zde zastoupena základními nástroji pro otočení, úpravu teploty, nastavení odstínu barev a nastavení jasu a kontrastu. Všechny tyto nástroje naleznete v pravé části rozhraní. Pod nimi se nachází popis a hodnocení fotografie a také výčet EXIF informací, které lze libovolně měnit. V levé části se nachází přehled importovaných složek. Sekce Develop, jak již název napovídá, zastupuje funkci editoru. Sekce Slideshow umožňuje tvorbu foto-prezentací. Naleznete zde obrovské množství různých nastavení pro rámečky, časování, identifikační nápisy a nebo volbu zvuku do pozadí prezentace. Další sekce Print obsahuje nejen rozsáhlá nastavení pro tisk, ale i náhled s právě vykonanými úpravami pro tisk. Poslední sekce Web umožňuje propracovaný export fotografií na web. K dispozici máte velké množství šablon webových galerií. Avšak podpora internetových galerií je velmi omezena, a tak se prostřednictvím Lightroom nedostanete například na české Rajče.net. Všechny nabídky nástrojů a informací, a to včetně rozcestníku sekcí, máte možnost schovat prostřednictvím malých šipek skrývajících se na všech stranách.

EditorEditor

Import fotografií

Důležitou informací je, že Adobe Photoshop Lightroom 2 nepracuje přímo se složkami, které máte uložené na disku. Jestliže chcete pracovat s nějakými fotografiemi, musíte je importovat do programu. Tento krok je velmi jednoduchý, avšak některým z vás by mohl vadit, časem se totiž může ukázat jako velmi otravný. V sekci Library, v levé nabídce, se nachází rozbalovací položka Folder. Napravo od toho nadpisu se nachází malé plus, prostřednictvím kterého lze vytvořit, respektive přidat, novou složku. Jakoukoliv složku lze samozřejmě také odebrat pomocí tlačítka znázorněném znaménkem mínus. Nachází se ve stejné poloze jako tlačítko pro přidání složky.

Nabídka importu fotografiíNabídka importu fotografií

Hodnocení

Adobe Photoshop Lightroom 2 si své místo na poli správců fotografií určitě zaslouží. Obsahuje nejen velmi schopný správce fotografií, ale i jednoduchý editor, který sice nenabízí množství funkcí jako jiné editory, zprostředkuje vám ale všechny nástroje potřebné pro úpravu fotografií. Někoho může import fotografií otravovat, naproti tomu určitě někoho nadchne. Umožní vám vytvořit si katalog bez jakéhokoliv zásahu do rozčlenění složek na disku. Bohužel program nerozumí česky, což někomu může dělat veliké problémy. Další zápornou vlastností je určitě cena. Oproti konkurenčním produktům je Adobe Photoshop Lightroom 2 lehce v jiné cenové hladině. I přes některé zápory je Adobe Photoshop velmi dobrý pomocník při správě a úpravě fotografií, avšak nejste-li pokročilejšími fotografy, doporučoval bych spíše sáhnout po konkurenčních produktech.

Moje hodnocení:  74 %

Výhody:

  • Množství funkcí
  • Uživatelské rozhraní
  • Vynikající katalogizace
  • Tvorba prezentací
  • Import fotografií

Nevýhody:

  • Cena
  • Absence češtiny
  • Import fotografií

Stáhněte si demoverzi Adobe Photoshop Lightroom 2 zde:
Adobe Photoshop Lightroom 2 download

Koupit Adobe Photoshop Lightroom 2

Článek Adobe Photoshop Lightroom 2 – Konec nepořádku ve fotografiích! byl publikován 22. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...