Mechanické pevné disky v kostce – Funkce a záchrana dat

Mechanické pevné disky v kostce – Funkce a záchrana dat

Přestože jsou mechanické disky již dlouho překonanou technologií v rychlosti zápisu a čtení dat, stále jde o základní komponentu vyskytující se ve většině počítačů. Své nepohyblivé soky SSD totiž překonávají jak v kapacitě, tak i v ceně za 1 GB. V článku se podíváme nejenom na princip funkce disků, ale také jak se provádí obnova dat z disku s vadnou elektronikou či mechanikou.

Svět v otáčkách

Princip záznamu dat na mechanické disky stojí na využívání magnetického pole a látek reagujících právě na toto pole. Takto můžeme jednoduše shrnout funkci magnetického záznamu. Základními konstrukčními prvky, vedle vzduchotěsného obalu zařízení a řídící elektroniky, jsou plotny a hlavičky.

Plotny zhotovené z magneticky měkkého materiálu rotují s rychlostí 4200 až 15000 otáček za minutu. Například disky v přenosných počítačích dosahují rychlosti 5400 ot/min a nejčastěji používanou rychlostí je 7200 ot/min. Pohání je krokový motor.

Popis částí pevného disku

Popis částí pevného disku

Dalším významným prvkem jsou hlavičky, přičemž v disku se nacházejí na každou plotnu vždy dvě hlavičky – čtecí a zapisovací. Hlavičky jsou umístěné těsně nad rotující plotnou a je důležité jejich správné nastavení pro přečtení daného místa plotny. O to se stará vystavovací mechanismus využívající přesného lineárního motoru, který funguje na principu elektromagnetu (v přímé závislosti na přiváděném elektrickém proudu mění své magnetické vlastnosti). Po správném nastavení hlavičky dojde k zápisu dat na plotnu. Celý mechanismus je uzavřený ve vzduchotěsném obalu, který jej chrání před vniknutím prachu a vnějšího elektromagnetic­kého pole.

Mechanické pevné disky jsou náchylné především na otřesy při zápisu a čtení, kdy jsou hlavičky umístěné nad plotnou. Proto se při zápisu a čtení nedoporučuje razantněji pohybovat s pevným diskem. V klidu disk automaticky hlavičky zaparkuje do polohy mimo plotny a disk již není tak náchylný na otřesy. Dalším nebezpečím pro disk je velmi silné působení vnějšího magnetické pole. Celý mechanismus vyžaduje určitou porci energie, která je značně vyšší než v případě SSD disků, které nepotřebují živit motory, ale pouze ovládací elektroniku.

Záloha a záchrana dat

Mechanika je zrádná a ztráta dat velmi nepříjemná. Proto je třeba důsledně dbát na prevenci. Nejlepší cestou prevence je důsledné zálohování dat, o kterém jsme v našem magazínu psali ve speciálním článku. Pokud však selžou i zálohy a vy přijdete o důležitá data, přichází na scénu obnova dat z HDD.

Existují specializované firmy, které z poškozeného disku jsou schopné obnovit kýžená data a předat vám je prostřednictvím jiného paměťového média. Ze všeho nejdříve je nutná diagnostika závady, která prozradí, co se s vaším diskem vlastně stalo. Poté již přichází na řadu vlastní úkon obnovy dat. Rozlišuje se samozřejmě obnova dat z disku s vadnou mechanikou a elektronikou. V závislosti na závadě musí technik provést různé úkony. Přeprogramovat elektronické obvody či provést jejich výměnu za nový kus a poté obnovit data. Co se týče závad mechaniky, je nutné provést demontáž a kontrolu mechanických částí v prachotěsné komoře.

Čas od času může nastat softwarová chyba souborového systému, která znemožní práci s daty na disku. Záchrana dat při zmatku v datech pak znamená rekonstrukci či obnovu souborového systému FAT, NTFS a dalších.

Mechanika proti SSD

Výhodou mechanických disků je, že při poškození disku je velká pravděpodobnost úspěšné obnovy dat. Pokud totiž dojde k poškození SSD disku, ztráta dat je téměř definitivní. Na závěr lze říci, že zálohu dat není vhodné podceňovat.

Článek Mechanické pevné disky v kostce – Funkce a záchrana dat byl publikován 5. prosince 2013 v 00.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Přání k Velikonocům – Jaké letos poslat velikonoční přání?
  2. Velikonoční přání aneb Posíláme pohledy na poslední chvíli
  3. Výroba velikonočního přání v elektronické podobě
  4. Velikonoční přání ke stažení
  5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  6. TOP 4 PC hry pro rok 2019 + návod, jak získat slevu
  7. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  10. Libimseti.cz

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!