Norton AntiVirus 2007

Tagy:  Norton antivirus 2007, Norton, Norton AV, bezpečnost

Sponzorované odkazy

Norton AntiVirus 2007

Norton AntiVirus 2007 úvod

Společnost Symantec je široké veřejnosti notoricky známá jako vývojář a dodavatel velmi kvalitních antivirových, bezpečnostních nebo i řešení k záloze dat. My se podíváme dnes na zoubek základnímu programu z nabídky bezpečnostních řešení – Norton AntiVirus 2007 (dále jen jako Norton).

Instalace

Instalační balíček Nortonu je pěkný cvalík a 40 MB „váhy“ dává vědět, že nepůjde o žádné ořezávátko a máme se na co těšit. Instalace samotná je skoro bezobslužná a kromě zadání cesty, kam se má program nainstalovat příliš interakce nevyžaduje. Potěší i absence restartování počítače po skončení instalace.

První spuštění a interface

Norton jako jeden z mála antivirů neintegruje svou ikonku do traye vedle hodin, ale o kousek před ní. Po kliknutí na ikonku se otevře hlavní okno s programem. Hned jsou nám zobrazena bezpečnostní rizika spočívající v neaktualizované databázi a neprovedeném kompletním testu počítače. Nejprve tedy k aktualizaci. Aktualizaci programu zajišťuje modul LiveUpdate, který načte veškeré dostupné updaty dostupné pro váš produkt a vy jen vyberete které chcete nainstalovat (doporučuji instalovat všechny nabízené). Pokud po instalaci programu nebyl restart vyžadován, tak po úspěšné aktualizaci je povinností (ne vždy – záleží na konkrétní aktualizaci). Jen pro zajímavost – první update po instalaci měl celkem 19 MB a je vidět, že Symantec věnuje svým produktům náležitou péči a neponechávají nic náhodě.

A dostáváme se ke vzhledu a uživatelskému rozhranní. Celý program je laděn do tří velmi slušivých barev: světle modrá, zlatá (sytě žlutá?) a bílá. Kombinací těchto tří barev docílil Symantec sice barevnosti, ale naštěstí bez dopadu na přehlednost a přeplácanost. Osobně tuto kombinaci považuji za velmi povedenou. Hlavní okno Nortonu nás informuje o aktuálním stavu zabezpečení a dává to vědět velkým grafickým znázorněním s nápisem Zabezpečené. Dále jsou zde přítomny 2 záložky: Norton Protection Center a Norton AntiVirus. Přibližme si je…

Norton Protection Center – obsahuje informace o základním zabezpečení počítače a funguje jako informátor, jestli veškeré funkce Nortonu fungují a upozorňuje na případné nesrovnalosti.

Norton AntiVirus – centrum nastavení a správy antiviru. můžete ze nastavovat co scanovat, kdy scanovat, nastavit veškeré parametry heuristiky, atd. O jednotlivých položkách si povíme za chvíli.

Uživatelské rozhranní je tedy opravdu příjemné a lví podíl na tom má i kvalitní český překlad, který vše zjednodušuje a zvláště neangličtinářům velmi zjednoduší práci s programem.

Norton AntiVirus pod lupou

Zatím jsme si popsali spíše produkt jako takový a teď si probereme podrobněji nastavení a jednotlivé volby spjaté přímo s antivirem.

Záložka Úlohy a prověřování – tady máme 3 možnosti co provést:

Spustit prověřování – umožňuje provést rychlý, kompletní nebo uživatelsky definovaný scan počítače
Konfigurovat prověřování – možnost nastavit co prohledávat a vytvořit plán příštích prověřování
Spravovat položky v karanténě – otevře Karanténu a zobrazí v ní zachycené infikované soubory se kterými můžete dále pracovat

Záložka Nastavení – zde se skrývají veškerá nastavení. můžete zde podle potřeb změnit nastavení realtime štítu, automatických aktualizací, ochrany před spyware, emailového štítu, atd.

Záložka Sestavy a statistika – jsou tu obsaženy veškeré potřebné reporty a logy o činnosti programu + on-line encyklopedie virů

Záložka Podpora – tady najdeme FAQ, Technickou podporu, osobní účet u společnosti Symantec a aktivaci produktu

Scanování

Norton patří k lehce pomalejším antivirům co se týká rychlosti scanování, ale to nahrazuje výbornou detekční schopností. Pochválit hlavně musíme detekci spyware a adware, která patří mezi antiviry k tomu nejlepšímu. Co ještě stojí za pochvalu je dokonalý přehled o tom co se právě scanuje a jaké z detekovných souborů stojí za pozornost (řazení podle priority a závažnosti).

Končíme

Norton AntiVirus 2007 ve mně zanechal velmi dobrý dojem a nebýt vyšších nároků na systémové zdroje rozhodně bych ho doporučil každému. Takto jeho doporučení směřuji každému s alespoň 1 GB RAM a silnějším procesorem. Získáte za to produkt, který vás nezradí a finance do něj vložené se vám vrátí v kvalitní ochraně vašeho PC.

Hodnocení programu : 87%

Norton AntiVirus 2007 15 denní trial ke stažení zde:
Norton AntiVirus 2007 download

Koupit Norton AntiVirus 2008 – jeden ze světově nejuznávanějších antivirů 

Článek Norton AntiVirus 2007 byl publikován 20. října 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Mirek Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...