My Free Antivirus - můj antivir?

Tagy:  antiviry, My Free Antivirus, bezpečnost, viry, trojany

Sponzorované odkazy

My Free Antivirus - můj antivir?

Bezpečnost počítače je asi jednou z priorit každého uživatele a právě proto existuje takových antivirů víc než dost. Jedni jsou dostateční, jedni nedostateční. Kam se asi zařadí My Free Antivirus (MyFA)? To bychom se zde měli dozvědět.


Představení na úvod

MyFA je, jako většina, programátorský počin vycházející ze Spojených Států Amerických, konkrétně ze společnosti Smart PC Solutions (chytré řešení PC). Pobočky nalezneme nejen v USA, ale rovněž i třeba ve Francii, Španělsku či Japonsku. Celá specializace této komunity je pročištění vašeho PC, jeho údržba a ochrana, a mezi ně MyFA zapadá jako ulitý.
Takže jak už nám je vše jasné, budeme se tu zabývat jedním zdarma dostupným softwarem na odstraňování nebezpečné havěti. Jak tedy na to? To vše si přečteme dále.

Instalace a uvedení do provozu

Instalační balíček má něco přes 11 MB a určitě všichni víme, co s ním. Spustit a nainstalovat. Zde nás snad ani nezarazí nedostupnost českého jazyka, s angličtinou rozhodně není žádný problém. Jen snad během instalace vysoce nedoporučuji instalovat PC toolbar (nástrojovou lištu), která je naprosto zbytečná a může posloužit k šíření nebezpečného software! Je to sice paradox, ale je to tak.

Hned po jeho spuštění se dostaneme do hlavní obrazovky celé aplikace a v pravém dolním rohu si můžeme všimnout jeho ikony, bíle-proškrtnutého rudého štítu. Než bychom však měli začít s MyFA pracovat, měli bychom si zajistit jeho plnou funkčnost i efektivnost stažením poslední aktualizace. Tu získáme kliknutím na nápis Update bases now! v úvodním menu.

Zde však narazíme na první a možná i zásadní problém: Aktualizace není dostupná, pokud si nenainstalujeme do svých prohlížečů již uvedenou lištu PC Toolbar. To mě ihned od aktualizace odradilo a řekl jsem si, že aktualizovat nebudu.

Protection Level je jeden z důležitých ukazatelů, ukazuje totiž na samotnou míru zapezpečení a funkčnost antiviru. Bez aktualizace se však nemáte šanci dostat nad Middle, tudíž nad střední úroveň zabezpečení. 

Funkce programu

Veškeré dostupné funkce a možnosti programu najdeme v levém sloupci:

General – dostane nás do hlavní obrazovky
Scan – možnost nastavení a spuštění kontroly počítače

Update – již zmíněna (ne)aktualizace
Options – nastavení, které není vůbec důležité
Quarantine – karanténa nebezpečných souborů

Testování

Proces testování, prohledávání PC spustíme v sekci Scan kliknutím na stejnojmenné tlačítko. Samotná doba procesu samozřejmě závisí na velikosti testovaného disku a na počtu testovatelných souborů.

Potřebné či zbytečné?

My Free Antivirus je tedy distribuován zdarma a bez problémů se snese s dalšími antiviry. Na paměť je však docela náročný a v efektivnosti není nejsilnější. Sice dosáhl řady ocenění u relativně prestižních magazínů, ale skutečně zde pochybuji, za co je vlastně dostal. A potřeba instalace nástrojových lišt mě velmi odrazuje a dělá negativní dojem. Navíc se o této antivirové aplikaci opravdu těžko cokoliv hledá na internetu, takže co si o ní máme myslet?
Já sám si o MyFA nemyslím nic dobrého a posílám ho proto do propadliště zavrženého software. Rozhodně ho nedoporučuji nikomu!

Mé hodnocení = 0/5

Článek My Free Antivirus - můj antivir? byl publikován 13. května 2009 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...