AVG Free Antivirus 2011 – bezplatná ochrana vašeho počítače

Tagy:  avg, avg antivirus, avg free antivirus, avg free, avg zdarma, antivirus zdarma, antivirus zdarma česky, nové avg

Sponzorované odkazy

AVG Free Antivirus 2011 – bezplatná ochrana vašeho počítače

Česká firma AVG Technologies si za svá léta působnosti vydobyla jméno nejen u nás, ale i ve světě. Bezplatná verze AVG antiviru je nejpoužívanějším bezplatným antivirovým programem v České republice. Letos AVG přichází s novou verzí svého velmi populárního a kvalitního antiviru.

Kdo nikdy nenarazil na produkty společnosti AVG, jako by nežil. Když ne na svém osobním počítači, tak alespoň v podnikové sféře, kde byl AVG velmi rozšířený. Svého času se však honosil pověstí děravého cedníku, avšak jak léta plynuly, AVG dokázalo, že dokáže vyrábět konkurenceschopné produkty. Nová verze přichází spolu s již zaběhlou technologií LinkScanner například s vylepšením zabezpečení pro sociální sítě, které se staly poslední dobou velmi populární.

Instalace

Instalace se skládá jen z několika málo kroků, přičemž si uživatel pouze zvolí parametry instalace a instalátor si sám posléze stáhne poslední verzi balíčku. Zde je vhodné být na pozoru, poněvadž spolu s antivirovým programem se instalují i doprovodné nástroje pro váš internetový prohlížeč a gadget (miniaplikace) na plochu Windows. Samotný gadget postrádá většího smyslu a zabírá pouze místo na ploše.

Instalace AVG Free Antivirus 2011Instalace AVG Free Antivirus 2011

Po instalaci volíte mezi bezplatnou a zkušební (popřípadě plnou) licencí. Edice AVG Free Antivirus je zcela zdarma pro domácí užití. Po uživateli není navíc vyžadována ani žádná registrace. Celý program je již dlouhá léta v české lokalizaci.

Vše pro vaše bezpečí

Nová verze dočkala lehkého faceliftu. Rozhraní se z původní světle modré poněkud ponořilo do tmavších barev, ale jinak zůstalo nezměněno. Pochopitelně zůstala zachována rezidentní ochrana, která dnes už patří neodmyslitelně ke každému antivirovému softwaru. AVG Free antivirus vás mimo virů, spywaru, rootkitů a vůbec všelijakého malwaru ochrání i před podvodnými weby díky své technologii LinkScanner, která při prohlížení webu v reálném čase kontroluje odkazy na stránce. Ochrana webu (protokolu http) a emailu nechybí.

Rozhraní programu AVG Free Antivirus 2011Rozhraní programu AVG Free Antivirus 2011

Před odcizením identity nějakým tajným programem na pozadí vašeho počítače vás ochrání komponenta Identity Protection. Novinkou letošní verze je vylepšená ochrana sociálních sítí, která funguje stejně jako nástroj LinkScanner, tj. AVG kontroluje veškeré odkazy vedoucí ven ze sociálních sítí, zda se nejedná o záškodnické weby plné škodlivého kódu.

Pohodlná práce s programem

AVG antivirus chytře monitoruje vytížení počítače a případné operace, jako skenování, provádí, jen pokud počítač není vytížen, aby vás neomezoval při práci. Antivirus rovněž rozeznává digitálně podepsané soubory a soubory již ověřené, aby zbytečně nevytěžoval systém neustálou kontrolou.

Antivirová kontrola na vyžádáníAntivirová kontrola na vyžádání

Při kontrole na vyžádání lze snadno měnit pomocí táhla prioritu skenování, a tak buď rezervovat zdroje i ostatním aplikacím, nebo maximálně zrychlit operaci skenování.

Závěrem

AVG Antivirus rozhodně svými výsledky v nezávislých testech nezaostává za svou z většiny komerční konkurencí. AVG Free Antivirus nabízí služby mnohdy předražených komerčních řešení. Jelikož se jedná o bezplatnou verzi, je zde obsažena reklama cílená k zakoupení komerční verze.

Komerční verze AVG produktůKomerční verze AVG produktů

Vývojáři by mohli příště zapracovat na grafickém zpracování rozhraní, poněvadž mně osobně vůbec nevyhovuje. Uvítal bych v továrním nastavení přednastavenou možnost manuálního „léčení“, aby vás program po virové kontrole počítače nechal rozhodnout, jak dál. Nelíbí se mi přednastavená volba u ochrany sociálních sítí, že při publikaci na Facebooku vám program k odkazu vloženému na Facebook přidá informaci, že byl prověřen LinkScannerem. O pozitivním vlivu na zabezpečení uživatele kontrolou odkazů na webu při prohlížení promluvili testy, avšak je třeba počítat s negativním dopadem na dynamiku vašeho internetového připojení (rychlosti načítání stránek).

Abychom to shrnuli, AVG patří mezi ty lepší bezplatná antivirová řešení zabezpečení osobního počítače. Nabízí zejména technologii LinkScanner, která se pozitivně podepisuje na bezpečnosti procházení internetu.

Hodnocení:  70 %

Výhody:

  • zdarma
  • česká lokalizace
  • jednoduché ovládaní
  • kvalitní engine
  • technologie LinkScanner

Nevýhody:

  • lehké zpomalení spouštění počítače
  • lehké zpomalení načítání stránek
  • poněkud nepřehledné grafické zpracování

Článek AVG Free Antivirus 2011 – bezplatná ochrana vašeho počítače byl publikován 26. března 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...