G Data Antivirus – dva antiviry v jednom!

Tagy:  g data, g data antivirus, antivirus, antivirus engine a, antivirus engine b, bitdefender, avast, spam, vir, trojský kůň, trojan, antivirová řešení

Sponzorované odkazy

G Data Antivirus – dva antiviry v jednom!

Hledáte opravdu ultimátní antivirový program pro váš počítač, který vám ubere minimum výkonu? G DATA Antivirus nabízí rovnou dva antivirové programy v jednom. Tedy je složen ze dvou samostatných antivirových jader, které pracují individuálně, a tak nechává konkurenci jako Kaspersky, Symantec nebo ESET daleko za sebou.

Antivirové jádro produktů G DATA je složeno ze dvou samostatně pracujících jader. Použita byla jádra BitDefenderu a Avastu, což dohromady dává doslova vražednou kombinaci na veškerou počítačovou havěť. O kvalitě tohoto řešení svědčí i ocenění ADVANCED+ antivirových laboratoří AV-Comparatives.org, kde se G DATA Antivirus umístil v únorovém testu na prvním místě. Navíc cena tohoto antiviru je oproti konkurenci velmi zajímavá.

Instalace programu

G DATA nabízí na svých stránkách bezplatnou 30ti denní zkušební verzi všech svých produktů. První, co vás zaujme při stahování trial verze antiviru, je jeho velikost. Musím konstatovat, že antivirus velký téměř 260MB, jsem ještě neviděl. Velikosti balíčku odpovídá i doba instalace antiviru, která se může na starších počítačích vcelku protáhnout.

Volba, zda si přejete spolupracovat s G DATA.Volba, zda si přejete spolupracovat s G DATA.

Instalace není nikterak složitá. Ihned po započetí se vás G DATA zeptá, zda souhlasíte se zasíláním anonymních informací ohledně provozu aplikace.

Pokud máte G DATA Antivirus zakoupený, můžete nainstalovat jako plnou verzi.Pokud máte G DATA Antivirus zakoupený, můžete nainstalovat jako plnou verzi.

Pokud jste si G DATA Antivirus zakoupili, můžete jej nainstalovat rovnou jako plnou verzi. Pokud hodláte využít 30ti denní zkušební verzi, nainstalujete antivirus jako trial verzi s tím, že se následně budete muset zaregistrovat.

Na výběr máte z kompletní nebo vlastní instalace.Na výběr máte z kompletní nebo vlastní instalace.

Jako obvykle máte na výběr z rychlé (kompletní) instalace, nebo instalace vlastní. Pokud zvolíte instalaci vlastní, lze změnit umístění a instalované součásti antiviru.

Výběr instalovaných součástí programu.Výběr instalovaných součástí programu.

Bohužel u instalace součástí programu není téměř z čeho vybírat. Defaultně necháme nastavené a pokračujeme dál.

Ještě před instalací můžete zakázat automatickou kontrolu a aktualizace.Ještě před instalací můžete zakázat automatickou kontrolu a aktualizace.

Před instalací se vás G DATA Antivirus ještě zeptá, zda chcete povolit automatické hodinové aktualizace databází a pravidelnou týdenní virovou kontrolu. Více lze nastavit posléze v rozhraní aplikace v plánovači.

Po úspěšné instalaci vás G DATA vyzve k restartování počítače. Při každém spuštění počítače vás G DATA upozorní, že používáte zkušební verzi a kolik vám ještě zbývá dnů k vypršení 30ti denní licence.

První spuštění a rozhraní aplikace

Po prvním spuštění následují ihned aktualizace programu a registrace.Po prvním spuštění následují ihned aktualizace programu a registrace.

Při prvním spuštění vás G DATA Antivirus vyzve k provedení aktualizace databází programu. Ještě před aktualizací samotnou následuje povinná registrace, abyste mohli pravidelné aktualizace využívat. Doporučuji uvést pravdivé údaje, poněvadž na uvedený email obdržíte přihlašovací údaje na update server pro automatické aktualizace.

Po zaktualizování všech komponent následuje restart aplikace.Po zaktualizování všech komponent následuje restart aplikace.

Jakmile se poprvé zaktualizují všechny komponenty, program se sám restartuje a aplikuje všechny obdržené aktualizace. Tento restart aplikace se týká jen prvního spuštění aktualizací.

G DATA vám na začátku nabídne kontrolu počítače.G DATA vám na začátku nabídne kontrolu počítače.

Nyní už je G DATA plně připraven k provozu. Program vám ihned nabídne buďto rychlý nebo kompletní sken počítače. Doporučuji nyní spustit jen rychlý sken, poněvadž kompletní sken je časově velmi náročný.

Kompletní kontrola počítače je opravdu dlouhá.Kompletní kontrola počítače je opravdu dlouhá.

Velmi oceňuji, že pokud G DATA nalezne nějaké nákazy, vypíše je do seznamu a nechá uživatele rozhodnout, jak s nimi naložit. Drtivá většina jiných produktů totiž, jakmile nalezne nákazu, ihned zareaguje a odstraní ji, aniž byste stačili zareagovat.

Rozhraní aplikace je opravdu jednoduché a přehledné.Rozhraní aplikace je opravdu jednoduché a přehledné.

Rozhraní aplikace je velmi jednoduše řešené. Na levé straně se nachází monitoring systému, tj. ukazatel zatížení programu a systému. Na pravé straně pak nabídka jednotlivých komponent, včetně tlačítka Options pro jejich nastavení.

V nastavení antivirové kontroly si můžete vybrat, který engine má být použit.V nastavení antivirové kontroly si můžete vybrat, který engine má být použit.

V nastavení virové kontroly naleznete jak nastavení real-time monitoringu, tak nastavení antivirové kontroly počítače. Můžete zde například zvolit, který z enginů (antivirových jader) má být použit, či jak má být naloženo s nalezenou nákazou.

V plánovači měníte nastavení pravidelných aktualizací a virové kontroly.V plánovači měníte nastavení pravidelných aktualizací a virové kontroly.

V nastavení aktualizací naleznete plánovač, kde můžete nejen nastavit pravidelný časový cyklus aktualizací, ale i antivirové kontroly počítače.

Sledovat můžete i vámi zvolení porty včetně IM.Sledovat můžete i vámi zvolení porty včetně IM.

V nastavení internetové ochrany máte možnost nastavit porty, které mají být kontrolován včetně nastavení kontroly Instant Messagingu.

G DATA kontroluje i příchozí a odchozí emailové zprávy.G DATA kontroluje i příchozí a odchozí emailové zprávy.

V nastavení kontroly emailových zpráv lze opět zvolit, který engine má být použit nebo například zapnout „podepsání“ zkontrolovaných emailů (jako u produktů ESET).

Nápověda aplikace je vcelku obsáhlá, avšak je v anglickém jazyce.Nápověda aplikace je vcelku obsáhlá, avšak je v anglickém jazyce.

Nechybí samozřejmě ani obsáhlá nápověda k aplikaci, která je bohužel stejně jako celý antivirus v anglickém jazyce.

Závěr

G DATA Antivirus mě vcelku příjemně překvapil svým jednoduchým a přívětivým rozhraním. Přestože jsou v programu obsaženy dva enginy, program je vcelku svižný a nijak zvlášť se na výkonu nepodepisuje. Pokud však u real-time kontroly zapnete jen jeden engine (engine A), nebudete ani vědět, že máte nějaký antivirus nainstalovaný.

Programu zcela chybí jakékoliv podrobnější nastavení, naproti tomu se laik v jeho rozhraní neztratí. Nepotěší ani doba kompletní kontroly počítače, která se díky kontrole prakticky dvěma antiviry, protáhne až na několik hodin (v závislosti na velikosti dat na vašem pevném disku). Škoda jen, že je program lokalizován do anglického jazyka, poněvadž věřím, že by si jej za jeho lidovou cenu a skvělý výkon oblíbila spousta lidí.

Mé hodnocení:  80 %

Výhody:

  • dva antiviry v jednom
  • možnost volby mezi jednotlivými jádry (antiviry)
  • hodinové aktualizace
  • jednoduše řešené přehledné rozhraní

Nevýhody:

  • velmi dlouhá doba kompletní kontroly počítače
  • absence podrobného nastavení aplikace
  • lokalizace do anglického jazyka

Stáhni G Data Antivirus z Edownload.cz

Článek G Data Antivirus – dva antiviry v jednom! byl publikován 17. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...