avast! Free Antivirus 6.0 – rychlý, výkonný a zcela free

Tagy:  avast, avast!, avast! antivirus, avast! free antivirus, avast! free 6.0, bezplatný antivirus, antivirus zdarma

Sponzorované odkazy

avast! Free Antivirus 6.0 – rychlý, výkonný a zcela free

V letošním roce byla uveřejněna již šestá verze populárního bezplatného antiviru avast!. Šestá verze přichází s téměř totožným rozhraním verze páté spolu s několika novými funkcemi pro ještě větší bezpečnost uživatele. Antivirus si navíc zachoval svižnost a spolu s nabízenými funkcemi přitápí ryze komerčním produktům jako ESET, Symantec, Bitdefender, apod.

Zhruba před rokem vyrukovala česká firma sídlící v Praze AVAST Software s pátou verzí antiviru avast! s plně přepracovaným rozhraním a novými funkcemi. Na první pohled se verze šestá neliší od verze předchozí, avšak přibyly nové funkce. Za zmínku stojí zejména funkce AutoSandbox a WebRep. K oběma těmto novinkám se dostaneme podrobněji.

Verze Free, Pro nebo Internet Security

avast! je k dispozici celkem ve třech verzích. První jmenovaná je pochopitelně bezplatná a ochuzená o rozšiřující funkce. Verze Pro a Internet Security jsou komerční – srovnání verzí naleznete na stránkách výrobce.

Pro potřeby běžného uživatele více než bohatě dostačuje verze bezplatná. Nenechte se však mýlit, svými funkcemi nahradí nejeden komerční produkt konkurence. Poslední verze je volně ke stažení na stránkách výrobce. Oproti páté verzi je instalační balíček ještě o něco menší – kupodivu. Samotná instalace včetně rozhraní aplikace je plně lokalizovaná do češtiny, tudíž by s ní nikdo neměl mít problém.

Pro plné využití bezplatné verze je nutná registracePro plné využití bezplatné verze je nutná registrace

Po dokončení instalace vás avast! vyzve k registraci. Bez ní totiž bude program funkční pouze 30 dní. Registrace zabere méně jak jednu minutu a záleží jen na vás, jaké údaje v ní uvedete. Po zaktualizování virového jádra a restartu počítače (doporučené – ne nutné) můžete začít pracovat.

Základní funkce

Mezi základní funkce patří bez pochyb rezidentní štíty (běžící na pozadí). Mezi rezidentní štíty patří – souborový, mailový, webový, P2P, IM, síťový, skriptový a behaviorální štít (zkoumá chování aplikace). Většina šítů je plně konfigurovatelná. Uživatel má možnost nastavit hloubku citlivost, výjimky, či akce při nalezení hrozby.

Rezidentní štíty avast!Rezidentní štíty avast!

Jednotlivé štíty lze snadno vypnout, a to jak na dobu určitou (10min, hodina, pod.), tak na dobu neurčitou. Vypnutí celého antiviru lze jednoduše i skrz ikonu v systémové liště („Ovládání štítů programu avast!“).

Testování na vyžádání (on demand)

Po zaškrtnutí volby v nastavení (Zobrazit speciální testy …) nabízí avast! vcelku široké možnosti testů na vyžádání.

Test na vyžádáníTest na vyžádání

Zajímavý je bezesporu test před nabootováním operačního systému. Tento test se po aktivaci spustí před naběhnutím operačního systému, čímž dokáže odhalit i havěť, která se dokáže perfektně schovat v systému (rootkity).

Test počítače před nabootování systémuTest počítače před nabootování systému

Nové funkce šesté verze

Jak už jsem zmínil v úvodu, mezi novou funkci patří AutoSandbox. avast! dokáže podezřelé soubory otevírat v bezpečném prostředí sandbox (více na Wikipedii) a v případě, že zjistí problém, proces ihned ukončí, přičemž systém zůstane bez újmy. avast! tímto způsobem otevírá podezřele vyhlížející soubory (například bez digitálního podpisu), kdy se ale nejdříve zeptá uživatele, zda takto má učinit. Proto je možno tvořit seznamy výjimek.

Funkce bezpečného spouštění podezřelých procesůFunkce bezpečného spouštění podezřelých procesů

Placená verze dokáže otevírat jakékoliv soubory v sandboxu (na vyžádání uživatele). Vhodné využití mě napadá při otevírání různých bláznivých příloh v emailech (prezentace, PDFka, apod.) či otevírání webového prohlížeče v sandboxu.

Systém hodnocení obsahu webových stránekSystém hodnocení obsahu webových stránek

Další novinkou je systém uživatelského hodnocení webových stránek – avast! WebRep. Do prohlížeče se nainstalují doplňky, které fungují podobně jako technologie Linkscanner od AVG. Uživatel má možnost ohodnotit kteroukoliv stránku po stránce obsahu a po stránce subjektivní (dobrá/špatná). Podporovány jsou pouze prohlížeče Internet Explorer (i IE 9), Mozilla Firefox (i FF 4) a Google Chrome. Když už jsme u surfování webem, zabudovaná je i funkce blokování webových stránek dle vlastního seznamu adres.

avast! SafeZone rozhraní – zdroj avast.comavast! SafeZone rozhraní – zdroj avast.com

Novou funkcí v placených verzích je mimo zmíněného sandboxu ještě tzv. SafeZone, což je uživatelské prostředí oddělené od systému (opět sandbox) v němž se nachází webový prohlížeč pro bezpečné surfování webem (bankovnictví, eshopy). Bohužel zde nelze nainstalovat Javu, takže se do některých online bankovních systémů nedostanete (typicky KB).

Dále bylo vylepšeno jádro antiviru, a tak dále – tuto omáčku všichni známe. Užitečné je tlačítko pro navrácení do továrního nastavení.

Dopad na výkon systému

Zde jsem byl příjemně překvapen. Produkt jsem testoval týden na svém notebooku Acer Travelmate 5740 (Core i3, DDR3) a nepozoroval jsem znatelné zpomalení systému. Operační systém startuje, řekl bych, stejně rychle navzdory pomalému 5400ot/s pevnému disku. Na mé druhé sestavě se čtyřjádrovým procesorem a klasickým pevným diskem není poté avast! absolutně znát.

Využití operační pamětiVyužití operační paměti

Shrnutí

Nová šestá verze mě velmi mile překvapila svým výkonem. Bezplatná verze nepřináší oproti verzi páté žádné zásadní novinky (pro uživatele), naproti tomu verze Pro přichází s funkcí SafeZone a volitelným spouštěním v sandboxu. Pokud se navíc podíváme na testy nezávislých laboratoří, zjistíme, že avast! i v bezplatném provedení poráží mnohdy cenově přemrštěné komerční antiviry.

Hodnocení:  90 %

Dobrý freeware

Výhody:

  • bezplatný
  • česká lokalizace
  • příjemné rozhraní
  • svižný provoz (rychlé skenování počítače)
  • služby komerčních antivirů
  • bez reklam

Nevýhody:

  • nutná registrace
  • sandbox nelze využít na vyžádání

Avast! free antivirus je ke stažení zdarma na edownload.cz:

Článek avast! Free Antivirus 6.0 – rychlý, výkonný a zcela free byl publikován 19. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...