Zjistěte víc o elektronické požární signalizaci – typy, funkce, umístění

Zjistěte víc o elektronické požární signalizaci – typy, funkce, umístění

S elektronickou požární signalizací se setkáváme nejen ve firmách, ale i řada domácností je těmito praktickými přístroji vybavena. Rozhodně byste neměli pořízení EPS podcenit, protože často vám může zachránit nejen majetek, ale i život.

Požární signalizace vám může zachránit život

O elektronickou požární signalizaci by se měla zajímat každá společnost, která má podle požadavků požární ochrany a vyhlášky č. 23/2008 Sb povinnost vybavit prostory firmy tímto zařízením. Samozřejmě i všichni ostatní si mohou EPS nechat namontovat. K tomu je nejlepší využít služeb odborné společnosti. Bezpečnostní agentura TOP security se v oblasti instalací EPS pohybuje už více než 20 let a zkušení technici vám dokážou navrhnout i nainstalovat EPS podle potřeb.

Rozdělení EPS

Požární systém EPS existuje v mnoha variantách a je dobré si udělat alespoň základní přehled.

EPS podle typu systému:

 • Konvenční EPS – jedna smyčka obsahuje několik hlásičů. Při poplachu víte, že někde hoří, ale není možné přesně lokalizovat, od kterého hlásiče poplach vzešel.
 • Adresovatelné EPS – ústředna dokáže rozeznat, který hlásič poplach vyvolal.
 • Analogové EPS – o spuštění poplachu rozhoduje ústředna podle dat, které získá z hlásiče.
Na trhu existuje několik druhů požární signalizace

Požární hlásiče podle typu spuštění poplachu:

 • Hlásiče požáru manuální – k vyvolání poplachu dochází ve chvíli, kdy někdo manuálně stiskne požární tlačítko. Využívá se v obchodech, kancelářích, veřejných budovách atd.
 • Hlásiče požáru automatické – na požár upozorní samočinně, není potřeba váš zásah. Vznik požáru detekují čidla. Jsou více využívané, a proto se dál budeme věnovat výhradně jim.

Automatické požární hlásiče:

Autonomní – fungují jako samostatná zařízení, k jejich provozu jsou potřeba akumulátory. • Drátové – lze je vzájemně propojit dráty i připojit k zabezpečovacímu systému. • Bezdrátové – k provozu vyžadují baterie, ale lze je propojit se zabezpečovacím systémem.

Dělení automatických požárních hlásičů podle typu podnětu

Požární signalizace může reagovat na rozdílné podněty, které signalizují vznik požáru.

 • Teplotní hlásiče – teplotní čidlo monitoruje okolní teplotu a při zjištění překročení nastavené hodnoty dojde k ohlášení požáru. Hodí se pro instalaci ke zdrojům tepla jako jsou kamna, krby nebo kotle.
 • Opticko-kouřové hlásiče – čidla reagují na přítomnost kouře. Nehodí se do koupelen nebo dílen, protože je zde prašno nebo vlhko, naopak dobrým místem pro instalaci jsou ložnice, obýváky, kanceláře, chodby, hotelové pokoje atd.
 • Ionizační hlásiče – tento typ hlásiče reaguje nejen na kouř, ale také na zápach, který je při spalování typický. Hodí se i do prašného prostředí, takže je ideální pro provozovny nebo různé chodby. Určitě ho ale neinstalujte do kuchyní nebo garáží, kde vznikají různé zápachy, na které by mohl reagovat.
 • Další typy hlásičů – kromě ohně dokáže řada EPS reagovat také na únik CO², hořlavých plynů nebo může detekovat únik vody.

Samotná elektronická požární signalizace je složena z ústředny, tlačítkových (manuálních) nebo samočinných (automatických) hlásičů, poplachového zařízení, adaptérů, příslušných kabelů a dalších prvků. Pokud se rozhodnete si EPS pořídit, je dobré kontaktovat odborníka, který má zkušenosti a může vám doporučit nejvhodnější typ EPS podle toho, kam chcete zařízení instalovat. Skvělou volbou může být například požární systém od české společnosti Lites, který je díky své kompatibilitě ideální v případě rekonstrukce zastaralé požární signalizace. Více o tomto výhodném řešení rekonstrukce EPS si můžete přečíst v tomto článku.

Článek Zjistěte víc o elektronické požární signalizaci – typy, funkce, umístění byl publikován 2. července 2020 v 00.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Redakce. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. Nejlepší souborové manažery zdarma
 4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
 8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!