Audacity

Tagy:  Audacity download, multimedia

Sponzorované odkazy

Audacity

Pokud potřebujete upravit nějakou skladbu, vyčistit staré nahrávky, popřípadě si něco nahrát, nemusíte již kupovat drahý audio editor. Existuje jedna skvělá multiplatformová a open source aplikace, se kterou budou veškeré hrátky se zvukem hračkou i pro méně zkušené uživatele. Přivítejte Audacity.

Audacity je tedy audio editor kterému nedělá problém běh pod operačními systémy Microsoft Windows, Linux/Unix a Mac OS 9/X. Jeho velikost je příjemná a jen lehce přesahuje 2 megabajty. Instalace je absolutně bezproblémová a nijak uživateli nekomplikuje život. Přejděme tedy rovnou k samotnému programu a jeho ovládání.

Pokud vás potěšila příjemně malá velikost, potěší vás Audacity podruhé. Je totiž kompletně v češtině a překlad je velmi podařený. Žádné pravopisné chyby a vše je pochopitelné. Na první pohled je prostředí programu velmi strohé a někomu přijde až odpudivé. Mně osobně tento přístup celkem vyhovuje a rozhodně je toto lepší než omalovánkové příšernosti. Pokud si hlavní okno programu popíšeme odshora dolů, tak první zde jsou rolovací menu (Soubor, Úpravy, Efekty, atd.), pod nimi jsou všechny důležité ikony symbolizující hlavní a nejpotřebnější úkony. Zpracování ikon rozhodně nenadchne, ale slouží účelu. Následuje největší část okna, kterou vyplňují grafická znázornění zvukových vstupů. Samozřejmě pokud by vám takovéto zobrazení nevyhovovalo, je zde možnost přepnout na zobrazení podle výšky tónu nebo spektra. Přejděme k funkcím.

Většinu funkcí lze ovládat přes klávesové zkratky, což je nejen skvělé z hlediska rychlosti, ale také je to standard, který naleznete většinou jen u placených alternativ. Úprav a různých efektů nabízí Audacity celou řadu. Můžete tak využívat vše od normalizace nahrávek, přes echo, ekvalizér, fade až po změnu tempa, výšek a třeba odstranění šumu. Veškeré filtry lze také dále upravovat. Kdyby vám náhodou veškeré integrované nástroje nestačily, nevěšte hlavu. Zkuste se poohlédnout po některém z VST pluginů, které Audacity plně podporuje. Ještě stále jsme si nepověděli o podporovaných formátech, což je údaj, který nemůžeme jen tak zamlčet. Audacity pracuje s formáty WAV, OGG, AIF, AU a MP3. Práce s ID3 tagy je potěšitelná a neurazí. Starší verze Audacity trpěly nenadálými pády, při delším používání. Toho jsem si naštěstí u nejnovější betaverze (1.3.3) nevšiml a pravděpodobně je tento problém tedy minulostí.

Celkově mě program Audacity nadchnul. Disponuje rozsáhlými možnostmi úprav zvuku. A třeba odstranění šumu nebo nahrávání využívám celkem často. Interface sice není zrovna vzorem krásy, ale to je většině uživatelů docela fuk. Audacity je prostě výtečný program, který je navíc zcela zdarma a využije ho jak amatérský hudebník, tak i zkušenější uživatel.

Hodnocení programu: 90%

Audacity freeware ke stažení zde:
Audacity download

Sponzorované odkazy:

Článek Audacity byl publikován 9. ledna 2008 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!