VLC Media Player

Tagy:  video, multimedia

Sponzorované odkazy

VLC Media Player

Znáte ten pocit, kdy si chcete spustit v PC nějaké video, ale z oblíbeného přehrávače se line pouze zvuk nebo úplně odmítne soubor přehrát? V tu chvíli buď svůj boj vzdáte nebo se porozhlédnete po některém z mnoha balíčků kodeků. Proč ale nezvolit elegantnější možnost a začít používat přehrávač, který funguje bez potřeby externích kodeků a přitom nabízí vše potřebné? Seznamte se s VLC Media Player.

Od DivX přes DVD po H.264

Pro fandy freewaru a programů šířených pod svobodnou licencí GNU/GPL mám skvělou zprávu, neboť právě takto je VLC šířen a vyvíjen. Zaručena je tím multiplatformovost a lze tak provozovat VLC nejen na systémech Windows 95 a vyšší, ale též na Mac OS a Linux. Filozofií projektu je přehrávání pokud možno co největšího množství formátů audio/video souborů bez použití jakýchkoliv pomůcek ve formě kodeků.

Instalační soubor VLC má lehce před 9 MB, takže vám určitě nestrhne internetovou linku. V defaultním nastavení instalace si poté ukrojí z pevného disku 33 MB. Drobnou nevýhodou je absence českého instalátoru, nicméně během instalace nejde nic zkazit a stačí vše nechat tak jak je. Pro 99% uživatelů to je optimální.

První spuštění bude pro uživatele zvyklé na graficky precizně vyvedené programy asi šokem, neboť zde se nehraje na krásu, ale hlavně na funkčnost. Uvítá vás tedy šedý panel s proužkem rolovacích menu, pod kterými jsou všechny potřebné základní ikonky na ovládání audio/video souborů. Naštěstí se dá vzhled velmi snadno změnit prostřednictvím mnoha volně stažitelných skinů.

Jak už bylo řečeno dokáže VLC přehrát víceméně opravdu cokoliv. Formáty jako jsou WMV, DivX, Xvid, Matroska, MP3, DVD nebo H.264, tak to všechno není pro VLC žádným problémem. Samozřejmostí je absolutní podpora titulků a jejich autodetekce.

Podpora DVD není zase takovou samozřejmostí jak by se na první pohled mohlo zdát a tvůrci kvůli tomu museli stvořit úplně novou knihovnu umožňující všemožné vychytávky, kterými DVD disky disponují. Ani prostorový zvuk ve formátu DTS není pro přehrávač žádný problém, stejně jako interaktivní DVD menu.

S příchodem digitálního vysílání je podpora DVB formátů nutností a ani zde VLC nezaostává, pokud jste majiteli Hauppauge tunnerů a provozujete přehrávač na operačním systému Linux. To znamená, že je tato funkce dostupná zatím jen pro minoritní skupinu uživatelů. Pokud ale mezi ně patříte, můžete se těšit z podpory DVB-C, DVB-S i DVB-T.

Z ostatních vlastností tu máme podporu flash videí, možnost měnit poměr stran z klasických 4:3 na 16:9. Audiofilům přijdou vhod vizualizace k oblíbeným skladbám nebo ekvalizér.

Výhody

Zdarma
Ovládání je v češtině
Množství funkcí za které jinde platíte
Ohromná škála podporovaných formátů

Nevýhody

Některé z vlastností jsou dostupné jen na Linuxu (DVB vysílání)
Instalace mohla být v češtině
Náročnější na hardware
Defaultní vzhled by přece jen mohl být trošku přítulnější

Závěr

VLC Media Player je jedním z nejuniverzál­nějších přehrávačů a u mě má vyhrazené své čestné místo. Nejen mezi freeware aplikacemi patří mezi absolutní špičku a nemohu jinak, než ho doporučit i vám.

Hodnocení programu: 90%

VLC Media Player freeware ke stažení zde:
VLC Media Player download

Článek VLC Media Player byl publikován 5. prosince 2007 v 20.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...