LimeWire

Tagy:  P2P, Lime wire download

Sponzorované odkazy

LimeWire

S nejrůznějšími p2p klienty se roztrhl pytel a s recenzemi několika takových jste se na stránkách našeho magazínu již setkali. Ovšem několik dalších našemu kritickému recenzentskému oku uniká a je třeba opět nějaký lapit a zrecenzovat. LimeWire dnes bude ten pravý.

LimeWire je opensource projektem běžícím pod výměnnou sítí Gnutella a BitTorrent. Gnutella je jedna z nejprogresiv­nějších a patří ji třetí místo v oblíbenosti mezi lidmi, kteří p2p sítě využívají. Samotný klient má velikost lehce přes 3 megabajty, takže i na sebepomalejším připojení bude jeho stažení otázkou maximálně několika minut.

Instalace programu LimeWire je naprosto triviální záležitostí, i když není možné instalátor přepnout na český jazyk. Klikání na Next a Done zvládne bezpochyby každý. Program je napsaný pomocí jazyku JAVA, čímž ho spustíte na všech myslitelných operačních systémech rodiny Windows, Unix nebo Mac OS. Drobnou nevýhodou je naopak o něco zdlouhavější načítání aplikace. Prvním spuštěním LimeWire vás provede ochotný průvodce, který opět není česky (kompletně chybí programu CZ podpora), ale je možné pro neznalce cizích jazyků navolit jazyk našich východních bratří – slovenštinu. S ní je již absolvování průvodce hračkou, i když ani slovenština není zrovna ukázková a není přeloženo vše. Po úspěšném nastavení sdílených/uklá­dacích složek, nastavení připojení + firewallu a asociování LimeWire se soubory, které přes něj chcete stahovat, je program připraven plnit vaše příkazy.

Interface LimeWire je tvořen jedním oknem, které je řešené poměrně přehledně, i když u konkurence je to přece jen lepší. Nahoře opět najdete klasická rolovací menu a pod nimi 4 záložky: Search, Monitor, Library a Go Pro. Záložka Search slouží k vyhledávání – zadáte hledané heslo a filtrujete hledané věci podle typu souborů. Monitor se asi trochu minul účinkem, nebo jsem ho plně nepochopil. Sledovat co hledají ostatní, to je jeho náplň. Dle mého jde o zbytečnost. Library je poměrně jasné – knihovna s nedokončenými i dokončenými stahováními, kde si je můžete prohlížet. Záložka Go Pro láká uživatele LimeWire k nákupu aplikace LimeWire Pro, která prý nabízí spoustu vylepšení. Největší část okna poté zabírá ta část, ve které se zobrazují informace o stahovaných datech. Po pár minutách se zorientuje každý.

Pokud jde o funkce nenabízí LimeWire nic převratného a vše již bylo k vidění i jinde. Navázaní spojení při pádu je samozřejmostí, stejně jako veškerá pokročilá nastavení, která se týkají portů, UPnP, atd. Pokud máte připojení, které je omezováno FUPem (Fair User Policy), uvítáte možnost nastavit hraniční limity pro upload a download. Jestli jste vášnivými účastníky chatů, můžete prostřednictvím LimeWire chatovat též. Funkčně jde tedy o průměrně vybavený program, kterému nechybí nic podstatné. Pokud již využíváte některý z konkurenčních programů, LimeWire vás pravděpodobně ničím neosloví.

Hodnocení programu: 65%

LimeWire freeware ke stažení zde:
LimeWire download

Článek LimeWire byl publikován 15. ledna 2008 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...