SpeedFan

Tagy:  monitoring, teplota, Speed fan, Speedfun

Sponzorované odkazy

SpeedFan

Mít aktuální a rychlý přehled o teplotách jednotlivých komponent v počítači je velmi důležité a často se takové sledování podceňuje. Nyní si ovšem představíme program, který umí nejenom sledovat teploty, ale také je ovlivňovat, diagnostikovat pevné disky a nejenom to. To vše zcela zdarma s programem SpeedFan.

Za celým freeware vývojem programu SpeedFan stojí jediný člověk a tím je Alfredo Milani Comparetti. Nejnovější stabilní verze SpeedFanu (v 4.33) má jen 1,55 MB a tak si jeho instalaci můžete dovolit i na sebemenším harddisku. Instalační proces je zcela plynulý, ovšem s absencí češtiny. Ta mimochodem chybí i celému programu, což je poněkud škoda, protože technicky méně zdatní uživatelé zde mohou mít trochu problémy.

Po skončení instalace nic nebrání SpeedFan spustit a prohlédnout si uživatelské rozhraní. To je řešené jedním oknem, které je dále rozdělené na 5 záložek. Zpracování je jednoduché a nečekejte zde žádné grafické finesy. Vše je podřízeno rychlosti a funkčnosti. A tak to má u takovýchto utilit vypadat.

První záložka s názvem Readings seznamuje uživatele se všemi hodnotami, které se programu podařilo naměřit a vyčíst ze základní desky a ostatních komponent. Přehledně tu máme rozepsané teploty jednotlivých součástí počítače (procesor, grafická karta, harddisk, atd.), napětí, rychlosti ventilátorů a pár informací o systému, chipsetu a základní desce. Rychlosti větráčků lze libovolně regulovat, pokud vaše základní deska patří mezi podporované programem. Já měl se svým modelem od firmy Abit smůlu, takže se musím spolehnout na reference přátel, že to opravdu funguje. Otáčky se regulují v řádu 0 – 100%.

Dále je zajímavá záložka Info, ve které se dozvíme podrobnější informace o chipsetu, kterým je osazena základní deska také o pamětích RAM. Také z této záložky můžete okamžitě zaslat autorovi debug report.

Konečně se dostáváme k části, kterou považuji z celého programu za nejpovedenější. Je jím diagnostika pevného disku. Víceméně každý pevný disk obsahuje technologii S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology). Tato technologie nezávisle na operačním systému a hardware monitoruje pevný disk a předvídá a analyzuje případné chyby a nesrovnalosti. SpeedFan umí tyto informace z harddisku vytáhnout a jednoduše v tabulce zobrazit. Okamžitě tedy vidíte jestli je disk v plné síle, nebo naopak. Výsledek lze také odeslat na stránky Comparettiho, kde si můžeme stejný disk porovnat s ostatními uživateli, kteří ho také vlastní.

Pod záložkou Charts nalezneme průběhy měření ve formě jednoduchého, ale dostačujícího gra­fu.

Plusy

Česky a zdarma
Regulace větráčků opravdu funguje
Poměrně přesné měření teplot
Možnost otestovat pevný disk pomocí S.M.A.R.T.

Mínusy

Občas program vyhodnotí naměřenou teplotu špatně a vyhodí zavádějící hodnotu
Regulace ventilátorů není možná na jakékoliv desce

Takovýto program by měl být v povinné výbavě každého uživatele počítače, neboť právě díky takovéto utilitě můžete předejít poruše, ztišit počítač a ušetřit tak i tisíce korun. Za vyzkoušení nic nedáte.

Hodnocení programu: 90%

SpeedFan freeware ke stažení zde:
SpeedFan download

Článek SpeedFan byl publikován 22. ledna 2008 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...