ACDSee

Tagy:  ACDSee 10 čeština, ACDSee download

Sponzorované odkazy

ACDSee

Značka ACDSee je na trhu prohlížečů, konvertorů a editorů grafických formátů již řádně zavedená. A dnes se podíváme na nejnovější počin vývojářů, kteří ACDSee 10 dotáhli zdárně až k jubilejnímu desátému vydání. Vyplatí se přechod na nejnovější verzi, popřípadě má cenu vůbec začít používat tento shareware program, když existuje spousta jiných placených i freeware variant?

Jako vždy začněme instalací. ACDSee 10 patří dle mého k těm objemnějším správcům a prohlížečům fotografií. Velikost instalačního souboru se pohybuje lehce nad hranicí 33 MB. Instalace je jakákoliv jiná, ovšem program rád nabízí doinstalování toolbaru od společnosti Yahoo pro váš internetový prohlížeč. Neznalý uživatel nainstaluje a pak se nestačí divit, že má v prohlížeči o jednu lištu navíc, kterou stejně asi vůbec nevyužije. S díky tedy toolbar odmítám a dále se nic zajímavého až do konce instalace neděje.

Grafické rozhranní programu se za poslední roky nikam dál neposouvá a zůstává stále stejné jako u starších verzí. Ono toho moc zlepšovat ani nejde a většina konkurenčních programů má všechny ovládací prvky a volby řešené podobně. Vlevo tedy je okno s klasickou adresářovou strukturou, střed (a největší část plochy) zabírají náhledy fotografií a vpravo je panel, kde lze fotky organizovat a spravovat třeba podle alb. Jakákoliv česká lokalizaci programu chybí a tak se mnoho uživatelů bude zpočátku trošku ztrácet. ACDSee 10 už ovšem není pouhý pracant, který si rozumí jen s obrázky. Nedělají mu potíže ani archivy nebo QuickTime video. Toto vše díky pluginům.

Jaké jsou tedy novinky desáté verze? Popravdě novinek je na jubilejní výročí poměrně poskrovnu. Sám mám poslední zkušenost s nějakou pětkovou verzí ACDSee 10 a nejnovější verze mi přišla jako návrat do starých časů. Na první pohled aby člověk inovaci pohledal. Asi první čeho si po chvíli užívání všimnete, jsou náhledy fotografií. Tato funkce je nazvána jako Instant Preview a jde o jednoduchá pop-up okna, která zobrazují větší náhled fotografie. Dle mého jde o poměrně zbytečnou vychytávku, kterou využijete jen v mizivém množství případů, kdy je třeba najít fotku s nějakým detailem. Další už příjemnější změnou je povolení víceslovných pojmenování fotografií a tak i víceslovně vyhledávat. Rozbalování archivů přímo v programu je také novinkou desítkové verze, i když nechápu, proč fušují do řemesla velikánům, jakými jsou WinRAR, aj. Úplně přepracována byla také práce s nekomprimovaným formátem RAW, což sebou přineslo nejen zrychlení jejich vykreslování, ale také citelné urychlení veškerých změn, které na snímcích provádíte. Nové filtry a nástroje pro výběr (laso, magická hůlka, atd.) jsou samozřejmostí a ACDSee 10 se tak přibližuje ke konkurenci i v možnostech editování snímků.

A teď nastává asi ta nejdůležitější otázka… Má cenu takovýto program zakoupit, popřípadě upgradovat ze starší verze? Na obě otázky bohužel musím odpovědět negativně. Pokud vám jde jen o prohlížení obrázků, jsou tu stejně dobré freeware varianty v programech IrfanViewnebo Picassa. A když už pořádný grafický editor, tak raději zkuste Gimp, který je zdarma a česky. Tisíc korun lze rozhodně využít lépe, než nákupem tohoto programu. Rozhodně není špatný, ale konkurence dnes nabízí to samé a zcela zdarma.

Hodnocení programu: 60%

ACDSee 10 shareware ke stažení zde:
ACDSee 10 download

Koupit ACDSee 10 – správce, prohlížeč i editor fotografií v jednom balíku 

Článek ACDSee byl publikován 29. ledna 2008 v 18.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...