Avira

Tagy:  bezpečnost, antiviry, Avira antivir cz

Sponzorované odkazy

Avira

Vše co je made in Germany většinou bývá považováno za velmi kvalitní. Ostatně němci jsou pečlivostí pověstní a něco na tom tedy bude. I v oblasti antivirových řešení je Německo velkým hráčem a sídlí zde hned několik AV firem. Představme si dnes jedno z nich. Konkrétně freeware derivát jinak komerčního produktu od společnosti Avira GmbH – Avira AntiVir Personal Edition Classic (AAPEC). Vyrovná se plnohodnotnému komerčnímu produktu?

AAPEC je volně šiřitelná verze jinak placeného produktu Avira AntiVir PersonalEdition Premium. Je nad slunce jasné, že nepůjde o naprosto identický program, ale půjde o nějak očesanou verzi. Již teď ale můžeme říci, že pro běžného uživatele je tento program i přesto výbornou volbou.

Stejně jako u jiných programů, začněme popisem instalace. Z homepage http://free-av.com/ stačí stáhnout 17 MB velký instalační soubor. Antivir běží spolehlivě na systémech Windows (2000, XP i Vista 32 a 64-bit) a také na Linuxu, FreeBSD, OpenBSD a Solaris. Během instalace není třeba nijak zvlášť přemýšlet a jediné co je třeba povolit, tak vygenerování produktového klíče a potvrzení licence. Instalace se poté poslušně dokončí a bez nutnosti restartu jste okamžitě připraveni k užívání antiviru.

Hned po instalaci jste požádáni o provedení aktualizace databáze známé havěti a dále o provedení kompletního scanu PC. My se ovšem nejprve zmíníme o grafickém kabátku a ovládání. Program se ovládá z jednoho centrálního okna, ve kterém je 7 záložek, pod kterými se ukrývá vše potřebné. Konkrétně jde o záložky: Status, Scanner, Guard, Quarantine, Scheduler, Reports a Events. Ke každé snad aspoň jednu větičku. Pod záložkou Status vidíte, jestli je zapnuta realtime ochrana, databáze signatur je aktuální, kdy proběhl poslední scan a za jak dlouho vyprší licence. Scanner obsluhuje vše co se týká scanování a Guard vše co se týká realtime ochrany. Quarantine je místo, do které přesouvají viry a dále neškodí. Scheduler (plánovač) je snad jasný i bez komentáře. Reports obsahuje všechny důležité události uložené přehledně pomocí logů. A Events protokoluje případné chyby a kontroluje samotný běh programu. Ovládání je tedy velmi jednoduché a ke každé položce se dostanete na maximálně 3 kliknutí myši.

AAPEC využívá scanovacího motoru svého placeného bratříčka a je to znát. Detekce je plně srovnatelná s jinými antiviry a osobně řadím Aviru do Top 5 antivirů. Ostatně antivirové testy to jen potvrzují. Hlavními devizami AAPEC je skvělá detekce s poměrně malým množstvím falešných poplachů a velmi rychlé scanování. Ve srovnání s konkurencí je na tom v tomto případě AAPEC opravdu velmi dobře. A konečně se dostáváme k mínusům tohoto řešení. Jelikož jde o placenou verzi, jsou uživatelé ochuzeni o kontrolu pošty, což netrápí ty, kdo kontrolují poštu přes webové rozhranní. A také není přítomna detekce spyware/adware/ris­kware. To také není zase tak strašný zápor, neboť je vždy lepší používat specializované řešení.

Plusy

Zdarma
Rychlý scanovací motor
Výborná detekce a heuristika
Vyhledávání rootkitů
Jednoduchý k užívání

Mínusy

Není v češtině
Chybějící emailový štít

Resumé

AAPEC je skvělým produktem pro domácí počítače, kde není záhodno pořizovat komerční antivirus a spokojíte se jen s velmi dobrou detekcí malware, ovšem bez spyware/adware/ris­kware a emailového štítu. Pokud přesto splňuje AAPEC vaše požadavky získáte skvělé řešení, které je zdarma a má mizivé nároky na výkon počítače, což je jedině plus.

Hodnocení programu: 89%

Avira AntiVir PersonalEdition Classic freeware ke stažení zde:
Avira AntiVir PersonalEdition Classic download

Sponzorované odkazy:

Článek Avira byl publikován 5. února 2008 v 11.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak na software pro obsahový marketing
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  7. Odesíláme SMS z internetu
  8. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  9. MP3s.Nadruhou.net
  10. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!