TuneUp Utilities 2008

Tagy:  TuneUp Utilities 2008, Tune Up, TuneUp Utilities 2008 čeština

Sponzorované odkazy

TuneUp Utilities 2008

Kdo z nás by nechtěl mít neustále rychlý počítač jako první den po reinstalaci operačního systému. Stovky utilit slibují takovéto zázraky, ale jen pár z nich je tak kvalitních a seriózních, že se k takovémuto nedostižnému snu alespoň přibližují. Někdy více, někdy méně. TuneUp Utilities 2008 jsou právě sbírkou takovýchto utilit. Mají co nabídnout a vyplatí se tisícikorunová investice?

Pokud se rozhodnete program vyzkoušet, připravte se na stažení 14 megabajtového instalačního balíčku. Během instalace vás neotká žádná zákeřnost a vše rychle spěje do zdárného konce. TuneUp Utilities 2008 pracují na systémech rodiny Windows od verze 2000 až po nejnovější Windows Vista. Osobně jsem testoval program jak na Windows XP SP2, tak na Windows Vista a nikde s programem nenastaly problémy.

Jestliže jste milovníky modré barvy a zakulacených rohů, tak se sžijete s programem během pár sekund. Právě modrá barva převládá a všechno je moderně zakulaceno. Osobně zrovna takovéto kosmetické vylepšení nemusím, ale tady jde čistě o subjektivní dojem. Důležitější je, že vše se krásně svižně hýbe a překreslování nabídek probíhá okamžitě. Vzhled tedy hodnotit nebudu, neboť tady opravdu záleží na osobních preferencích.

A teď už k tomu nejhlavnějšímu – samotným utilitám. Program je rozděluje na 6 základních sekcí: Increase performance (navýšení výkonu), Free up disc space (vyčistění disku), Maintain Windows (plánovač úloh), Solve problems (diagnostika a řešení problémů), Customize Windows (vizuální hrátky s Windows) a nakonec Additional tools (co se jinam nevešlo). Pod každou z kategorií se skrývá několik nástrojů, které bychom sice mohli zdlouhavě jeden po druhém rozebírat, ale spíše si jen vyjmenujeme ty nejdůležitější.

Sekce Increase performance je zaměřena čistě na zvýšení výkonu počítače. Tomu mají pomoci nástroje na defragmentaci disku, vypnutí nepotřebných položek po spuštění, system optimizer (optimalizuje chod systému a internetového připojení), defragmentátor a čistič registru a posledním je optimalizátor paměti RAM. Nutno říci, že všechny tyto nástroje pracují tak jak mají a mírné zlepšení je znát (což ale závisí i na konfiguraci PC a jeho stavu).

Free up disc space slibuje zvýšení volného místa na pevných discích a dosahuje toho mazáním nepotřebných souborů a také umožňuje odstranit program Windows Messenger. Doporučuji provádět mazání pravidelně.

Maintain Windows je jednoduchý plánovač a tzv. TuneUp 1-Click Maintenance. Tato funkce slouží ke komplexnímu úklidu jediným kliknutím na stejnojmennou ikonku. Samozřejmě můžete upravit, které utility se mají tohoto úklidu zúčastnit a které vynecháte. Poté již stačí pouze nastavit den a hodinu a dále se o úklid starat netřeba.

Solve problems je jednou z nejzajímavějších částí programu. Obsahuje 3 utility, z nichž jedna je podobná utilitě scandisc kterou znáte z Windows, druhá opravuje různé nesrovnalosti v operačním systému (nezobrazující se ikony, nefunkční Windows update, atd.) a poslední utilita slouží jako záchranář již smazaných souborů, ovšem jeho síla je průměrná a nenajde rozhodně všechno. Nicméně celkově jde o slušné nástroje.

Pokud jste hračičkové a neustále musíte vzhled Windows vylepšovat, tak je potom položka Customize Windows pro vás jako stvořená. Naleznete tu vše, co se týká stylů, písem, ikon, složek… Také můžete měnit boot screen, přihlašovací obrazovku, atd. Mimochodem na domovské stránce programu je ke stažení velké množství nejrůznějších screenů a stylů zdarma.

Additional tools přijdou vhod rozhodně často. Skrývá se tu totiž šikovný manažer běžících procesů, editor registru, skartovač, systémový informátor a utilitka na pohodlné odinstalovávání programů.

Tak a to je vše… Má takovýto program smysl? Rozhodně ano, i když určitě ne pro každého. Absence češtiny bude pro mnoho lidí (kteří si nestáhnou neoficiální) problém. Přínos programu vidím hlavně v tom, že méně zkušení uživatelé nepotřebují specializované nástroje a mají tu všechno v jednom úhledném balíčku, který výborně zvládá základní úkony. Pokročilí sáhnou po nástrojích, které jim poskytnou více možností, což začátečník neocení. Právě pro takové je program TuneUp Utilities 2008 skvělým pomocníkem.

Hodnocení programu: 87%

TuneUp Utilities 2008 shareware ke stažení zde:
TuneUp Utilities 2008 download

Koupit TuneUp Utilities 2008 – komplexní úklid a zvýšení výkonu vašeho počítače 

Článek TuneUp Utilities 2008 byl publikován 24. února 2008 v 23.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...