Úsporné režimy

Tagy:  ACPI, úsporný režim, hibernace

Sponzorované odkazy

Úsporné režimy

Režim spánku, úsporný režim… Že vám jsou tyto pojmy povědomé? Ještě aby ne, neboť většina lidí pracující s počítačem o nich sice ví, ale již málokdo dokáže popsat, k čemu slouží a jak je správně využít. Dnes si alespoň přibližme standard ACPI a popišme si ty nejdůležitější z úsporných režimů. Nebudu zdržovat a pojďme rovnou do toho!

Bez ACPI bychom tu nebyli

ACPI (Advanced Configuration and Power Management Interface) je průmyslový standard, který se stará nejen o power management, ale také zajišťuje detekci, konfiguraci a přerozdělování systémových prostředků všem potřebným komponentám. ACPI je ovšem velmi komplexní věc a vyhovět všem požadavkům není pro výrobce hardware žádný med. To co nás dnes zajímá je ale samotný power management. Ten je mimochodem velmi náročný na hardware, a pokud vám nebude fungovat některý z úsporných režimů, můžete si být jisti, že vlastníte nekompatibilní kus hardware. Nyní přejděme k samotným úsporným systémům a jejich významům.

Úsporné režimy

Standard ACPI je natolik košatý, že věnovat se všem režimům je mimo rozsah tohoto článku a pro naprostou většinu čtenářů by stejně takový rozbor byl spíše ke škodě, než k užitku. Popišme si tedy jen základní ACPI power states.

G0 (Working) – tento režim je aktivní, pokud je počítač zapnutý a vy můžete vykonávat veškeré běžné úkony

G1 (Sleep) – z G1 vycházejí 4 režimy snížené spotřeby (S1 – S4)

S1 (Úsporný režim – Power On Suspend) – stav při kterém systém vypíná pouze určité části počítače (monitor, pevné disky, …). Procesor a chipset zůstávají aktivní. V režimu S1 odebírá počítač cca 85% energie oproti G0. Po přechodu do S1 je počítač vždy velmi rychle připraven k opětovnému nastartování.

S2 – je pouze trošku vylepšený S1. Tady dochází navíc k vypnutí procesoru (tím dojde k vymazání cache). Jeho využití je ovšem sporadické a používá se pouze v minoritním množství případů.

S3 (Úsporný režim – Suspend To RAM) – Veškerý systémový obsah je při S3 uložen do paměti RAM a počítač si udržuje pouze servisní napětí (5Vsb), které udržuje RAMku při životě. Stejně jako u S1, tak i zde je náběh i uspání počítače velmi rychlý a pohybuje se okolo 10s. pokud jde o odběr elektřiny, tak je S3 srovnatelná se stavem, kdy je PC kompletně vypnuté (5W).

S4 (Hibernace – Suspend To Disc) – stav s nejmenším odběrem elektrické energie, kdy je systémový obsah uložen ve speciálním oddílu disku. Vzbuzení z tohoto režimu trvá nejdéle.

S5 (také někdy brán jako G2) – režim vypnutého počítače. V pohotovosti je pouze servisní napětí.

K čemu tedy jsou tyto režimy?

Díky nim můžete efektivně uspávat PC místo obyčejného vypnutí. Toto platí zvláště pro režimy S3 a S4, kdy ušetříte hlavně čas, který byste jinak strávili civěním na nabíhání Windows. Nezapomeňte, že než některý z těchto stavů využijete, vše si uložte a nenechejte žádnou práci rozdělanou. Ušetříte si tak zbytečné nervy.

Sponzorované odkazy:

Článek Úsporné režimy byl publikován 15. března 2008 v 22.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. Domácí skupina - Sdílení dat mezi počítači nejenom po WiFi routeru
  5. Kam s fotkami z dovolené - Výběr nejlepších úložišť
  6. FreeFileSync 7.9 – Aktuální data na všech discích
  7. Kaspersky Internet Security 2017 - ochrání ruský bohatýr?
  8. Internet Explorer je out - A co konkurence v rychlostním testu?
  9. Je možné si zdarma zrychlit počítač? Otestovali jsme to za vás!
  10. Daemon Tools aneb Potřebujeme ještě virtuální mechaniky?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!