Úsporné režimy

Tagy:  ACPI, úsporný režim, hibernace

Sponzorované odkazy

Úsporné režimy

Režim spánku, úsporný režim… Že vám jsou tyto pojmy povědomé? Ještě aby ne, neboť většina lidí pracující s počítačem o nich sice ví, ale již málokdo dokáže popsat, k čemu slouží a jak je správně využít. Dnes si alespoň přibližme standard ACPI a popišme si ty nejdůležitější z úsporných režimů. Nebudu zdržovat a pojďme rovnou do toho!

Bez ACPI bychom tu nebyli

ACPI (Advanced Configuration and Power Management Interface) je průmyslový standard, který se stará nejen o power management, ale také zajišťuje detekci, konfiguraci a přerozdělování systémových prostředků všem potřebným komponentám. ACPI je ovšem velmi komplexní věc a vyhovět všem požadavkům není pro výrobce hardware žádný med. To co nás dnes zajímá je ale samotný power management. Ten je mimochodem velmi náročný na hardware, a pokud vám nebude fungovat některý z úsporných režimů, můžete si být jisti, že vlastníte nekompatibilní kus hardware. Nyní přejděme k samotným úsporným systémům a jejich významům.

Úsporné režimy

Standard ACPI je natolik košatý, že věnovat se všem režimům je mimo rozsah tohoto článku a pro naprostou většinu čtenářů by stejně takový rozbor byl spíše ke škodě, než k užitku. Popišme si tedy jen základní ACPI power states.

G0 (Working) – tento režim je aktivní, pokud je počítač zapnutý a vy můžete vykonávat veškeré běžné úkony

G1 (Sleep) – z G1 vycházejí 4 režimy snížené spotřeby (S1 – S4)

S1 (Úsporný režim – Power On Suspend) – stav při kterém systém vypíná pouze určité části počítače (monitor, pevné disky, …). Procesor a chipset zůstávají aktivní. V režimu S1 odebírá počítač cca 85% energie oproti G0. Po přechodu do S1 je počítač vždy velmi rychle připraven k opětovnému nastartování.

S2 – je pouze trošku vylepšený S1. Tady dochází navíc k vypnutí procesoru (tím dojde k vymazání cache). Jeho využití je ovšem sporadické a používá se pouze v minoritním množství případů.

S3 (Úsporný režim – Suspend To RAM) – Veškerý systémový obsah je při S3 uložen do paměti RAM a počítač si udržuje pouze servisní napětí (5Vsb), které udržuje RAMku při životě. Stejně jako u S1, tak i zde je náběh i uspání počítače velmi rychlý a pohybuje se okolo 10s. pokud jde o odběr elektřiny, tak je S3 srovnatelná se stavem, kdy je PC kompletně vypnuté (5W).

S4 (Hibernace – Suspend To Disc) – stav s nejmenším odběrem elektrické energie, kdy je systémový obsah uložen ve speciálním oddílu disku. Vzbuzení z tohoto režimu trvá nejdéle.

S5 (také někdy brán jako G2) – režim vypnutého počítače. V pohotovosti je pouze servisní napětí.

K čemu tedy jsou tyto režimy?

Díky nim můžete efektivně uspávat PC místo obyčejného vypnutí. Toto platí zvláště pro režimy S3 a S4, kdy ušetříte hlavně čas, který byste jinak strávili civěním na nabíhání Windows. Nezapomeňte, že než některý z těchto stavů využijete, vše si uložte a nenechejte žádnou práci rozdělanou. Ušetříte si tak zbytečné nervy.

Článek Úsporné režimy byl publikován 15. března 2008 v 22.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...