InfraRecorder - vypalujeme zdarma

Tagy:  InfraRecorder, Infra Recorder

Sponzorované odkazy

InfraRecorder - vypalujeme zdarma

Dlouho jsme tady neměli žádný vypalovací software. Já mám dnes tu čest představit vám dnes jeden mírně neobvyklý – InfraRecorder. Jeho hlavní předností je, že je vydáván pod svobodnou licencí, je to opensource. Na rozdíl od jiných programů tedy nebudete muset platit horečné částky za jeho používání a rovněž nebudete obtěžování různými nabídkami, jak se občas stává u freewarových programů.

vzhled InfraRecorderuvzhled InfraRecorderu

Seznamte se, 64 bitů

Možností u vypalovacích programů nepříliš vídanou je 64bitová verze. Je pravda, že u programu tohoto druhu je hlavní výhoda – možnost využívat velké množství RAM – tak trochu zbytečná, jinak jsou obě verze programů shodné. 64bitová verze je dobrá vlastně jen pro fajnšmejkry, kterým je 32 bitů málo. Tu však na 32bitových systémech, kterých je dnes většina, nespustíte, autor ale samozřejmě vydává i verzi pro „klasické“ systémy, a tak si na své může přijít opravdu každý.

Vytváříme projekt

Pokud odhlédneme od ne zrovna běžných vlastností a zaměříme se na ty, které by program splňovat opravdu měl, zjistíme, že žádná zklamání se nekonají ani zde. Program je velmi schopný a pokud si odečtete marketing, tak je na srovnatelné úrovni i s placenými programy. InfraRecorder používá svůj vlastní formát pro soubor projektu, takže jej v ostatních programech neotevřete, ale není to nic neobvyklého. Při tvorbě projektu je možné vybrat, zda bude kompilace uložena pro DVD disk (explicitně uvedeno při vytváření) nebo pro CD, ale výběr mezi CD a DVD zpravidla ovlivní jen malou lištičku na spodní části okna ukazující naplnění disku. Kromě vypálení na médium je možné uložit i obraz disku ve formátu ISO a vypálit jej později. Technicky je možné uložit libovolně velký ISO obraz (zkoušel jsem sice jenom 10 GB, ale víc snad v dohledné době nikdo potřebovat nebude). Mimo výběru média je možné vybrat, jestli se bude vypalovat datový disk nebo audio disk. Program má v sobě zabudovaný kodér pro importování .MP3 souborů na audio disk, dále je externími kodeky přidaná podpora pro .WAV a .WMA. U audio disku je možné pouze vypalovat na médium, není možné uložit obraz na disk pro pozdější vypálení. Kromě audio a data disku lze vytvořit i smíšený (mixed) disk s daty i audiem a také video disk.

informace o mechaniceinformace o mechanice

Je libo obraz disku?

Program je znalý i práce s obrazy disku. Ukládat obrazy je sice možné jen do ISO formátu, ale jelikož je to nejrozšířenější standard, mohlo by to ve většině případů stačit. Obrazy je možné vytvářet buď z existujícího média nebo z právě vytvořeného projektu. Vypalovat kromě tohoto formátu InfraRecorder dokáže ještě z RAW a IMG formátů. Tady bych si už dokázal představit, že by mohlo být možné vypalovat i NRG a MDS obrazy, ale kdo ví, třeba se objeví později podpora i pro ně. Jediné, co mi v práci s obrazy disku chybí, je provozovat přímo v programu emulátor virtuální mechaniky a nemuset se spoléhat na jiný software.

Vypalování

Pokud vás zajímá vypalování, tak je možné kopírování CD on the fly (data načtená z jedné mechaniky se hned vypalují v druhé) i s mezikrokem přes pevný disk, zde nazvaným klonování. Kromě vlastní vyrovnávací paměti vypalovačky je možné vyhradit i určitý objem paměti RAM, plynulé vypalování je zaručeno. Program samozřejmě dokáže vymazávat přepisovatelná média včetně takových vychytávek, jako odemčení poslední session nebo její vymazání.

vypalovací dialogvypalovací dialog

Přítomna je nápověda obsahující text doprovázený občasným názorným obrázkem, ale je bohužel jenom v anglickém jazyce. Samotné uživatelské prostředí, jak máte možnost vidět z okolních obrázků, je česky, v běžném používání se tak snad problémy nenaskytnou.

okno s informacemi o programuokno s informacemi o programu

Vzít či nevzít?

InfraRecorder má příjemně zpracované uživatelské rozhraní, obsahuje všechny vlastnosti, které se od něj očekávají, je v češtině a nic nestojí. To stojí za pokus, ne?

InfraRecorder ke stažení zde:
InfraRecorder download

Článek InfraRecorder - vypalujeme zdarma byl publikován 17. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Liška. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...