MediaMonkey - malý, ale šikovný

Tagy:  mediamonkey, media monkey

Sponzorované odkazy

MediaMonkey - malý, ale šikovný

MediaMonkey je šikovný nástroj určený pro správu i přehrávání hudebních souborů. Na první pohled MediaMonkey připomene multimediální přehrávač iTunes z dílny firmy Apple. Při bližším ohledání zjistíme, že MediaMonkey je na rozdíl od iTunes je určen pouze pro hudbu a velikost instalačního souboru je podstatně menší než instalační soubor iTunes, což značí, že MediaMonkey je kompaktnější, rychlejší a jistě méně náročnější než iTunes. Multimediální přehrávač iTunes je vyvinut pro Mac OS, proto pod Windows je trošku zbrzděný a náročnější na paměť. Neobsahuje video přehrávač ani seznam internetových rádií a žádné další věci, které má iTunes. Je určen výhradně pro hudbu, ale zato je ke spravování a přehrávání hudebních souborů vyvinut velmi kvalitně.

Funkce

Tento program pro správu hudby obsahuje nástroj pro konverzi hudebních souborů na jiné formáty (MP3, WMA, FLAC, OGG a WAV). Můžeme ukládat hudbu z CD na disk a zároveň převést do jednoho z uvedených formátů, ale také si můžeme v MediaMonkey hudbu vypálit na CD. V programu si můžete upravovat ID3 tagy jednotlivých skladeb nebo hromadně celých alb, vytvářet playlisty, hodnotit písničky. Tím se značně zjednoduší pozdější vyhledávání, při kterém můžeme jako parametry použít jednotlivé vlastnosti hudby (musíme je ovšem mít přiřazené), jako například název, autor, žánr, album, hodnocení, atd…

Při stahování hudby z CD nebo při jejím upravování nám MediaMonkey nabídne vyhledávání tagů z internetové databáze Amazon, a k tomu si ještě můžeme přidat artwork (obrázek daného alba, ze kterého song pochází).

MediaMonkey dokonce umí stahovat hudbu přímo z internetu, můžete ho nechat proskenovat celý váš disk aby si sám našel všechny hudební soubory a roztřídil si je. Dokonce se umí sesynchronizovat s iPodem, což jistě potěší vlastníky těchto přehrávačů.

přidávání složek do playlistu

Přehrávání

Přehrávání se svou kvalitou nijak neliší od ostatních přehrávačů. Samozřejmě disponuje vlastním vestavěným přehrávačem s equalizérem, jukeboxem a vizualizací, ale také úzce spolupracuje s WinAmpem s podporou jeho pluginů. Samozřejmě umí přehrávat náhodně, nejlépe hodnocené, podle názvu, interpreta, alba, …

samotný přehrávač

Zobrazení

Tento prográmek se zobrazuje maximalizovaný a můžeme ho minimalizovat až do 3 úrovní.

  • Zabírá polovinu obrazovky.
  • Zobrazuje jen aktuální playlist.
  • Minimalizace na pouhou ikonku v liště.

Takže si klidně můžeme zapnout hudbu a okno si shodit do ikonky aby nás neobtěžovalo. O přepnutí na další skladbu nás informuje malé pop-up okno s názvem písničky. Při kliku na ikonku v liště se přehrávání pauzne nebo zase spustí, při dvojkliku se nám zobrazí program maximalizovaný a při kliku pravým myšidlem se objeví další funkce (hlasitost, vpřed, vzad, …). Program je skinovatelný a tak si ho můžeme upravit k obrazu svému.
celkový non-skinned vzhled

Shrnutí

Program je distribuován jako freeware, gold verze je však přístupná za menší poplatek. Liší se od normální verze tím, že obsahuje pár funkcí navíc (sleep režim, práce s virtuálním CD, …). MediaMonkey je dostupný i v české verzi. Každý program si najde své příznivce, tak i MediaMonkey má jistě své, kteří na něj nedají dopustit. Po bližším ohledání musím konstatovat, že se jedná opravdu o kvalitní přehrávač na úrovni a přemýšlím o výměně za nyní používaný iTunes, ve kterém zdaleka nevyužívám všechny jeho funkce a je pod Windows o dost pomalejší než pod Mac OS. MediaMonkey uspokojí přesně moje potřeby kvalitního,kom­paktního a rychlého přehrávače s inteligentním spravováním hudby. Osobně mohu doporučit tuto šikovnou „opičku“ všem uživatelům, kteří jsou znuděni okoukaným WinAmpem, neohrabaným Windows Media Playerem a náročným iTunesem.

Hodnocení programu: 90 %

MediaMonkey freeware stažení zde:
MediaMonkey freeware download

Článek MediaMonkey - malý, ale šikovný byl publikován 11. září 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...