BOINC – pomáháme bezplatně charitě

Tagy:  charita, bezplatná pomoc, aids, malárie, software na charitu, pomoc malárii, pomoc aids, leukémie, rakovina

Sponzorované odkazy

BOINC – pomáháme bezplatně charitě

V dnešním znečištěném světě slyšíte ze všech stran, že ten či onen váš známý nebo kamarád má rakovinu, leukémii nebo malárii či AIDS. Krom darů na výzkum těchto nemocí jste neměli žádnou jinou možnost (většinou) jak tomuto výzkumu pomoci. Dokud nebyly vymyšleny distribuované výpočty!

O co jde?

Při hledání léků na tyto a jiné nemoci se dnes nehledá lék „fyzicky“ (tj. obecná představa lidí vědců v pláštích míchající různé chemické preparáty…), ale hledá se pomocí počítačových simulací. Dnešní superpočítače dokáží nasimulovat opravdu vše, dokonce kombinaci nejrůznějších bílkovin a „chemických preparátů“. Problém je v nákupní a provozní ceně takového superpočítače. Jediným možným způsobem jak nahradit superpočítač v jedné místnosti, je mít několik menších PC porůznu- díky internetu například po celém světě! Tento systém je dokonce v desítce nejvýkonnějších počítačů planety!

Distribuované výpočty

Tomuto systému výpočtu po částech s centrálním skladováním se říká distribuované výpočty. Princip distribuovaných výpočtů je tedy velmi jednoduchý. Balík s částí dat se vám odešle do klienta a nechá automaticky zpracovávat. Nemusíte se ale bát, že by zátěž procesoru byla permanentně na 100 %- v programu jde nastavit kolik % zatížení věnujete programu nebo zda si přejete počítat pokud je program v nečinnosti nebo jen jako spořič obrazovky.

Kde všude mohu pomoci?

Projekt BOINC zastřešuje Univerzita v Berkley, nemusíte se tedy bát, že by jste počítali nějaké šifry například pro armádu. Podprojektů projektu BONIC je hned několik, můžete si tedy vybrat kam věnujete svůj strojový čas: hledání léku na rakovinu, AIDS, malárii, leukémii, ale i hledání mimozemského signálu nebo hledání zvláštního matematického čísla. Procesorový čas lze pak také ručně rozdělit mezi vícero projektů, nemusíte tedy být jen v jednom.

Jak začít?

Stáhněte si BOINC Manager- klient který bude stahovat tyto pracovní balíčky a automaticky je zpracovávat. Stáhnout si můžete verzi pro Windows, Linux i Mac OS. Po nainstalování aplikace si již stačí jen vytvořit svůj účet, vybrat projekt, udělat drobné nastavení a nechat program běžet na pozadí počítače.

Myslím si, že s registrací i s drobným nastavením nebudete mít problém, proto vám jen dám doporučení na výběr projektu. Takže mezi nejzajímavější projekty lékařství patří:

  • Rosetta@home—Výzkum struktury proteinů
  • Malariacontrol.net—Vědecká činnost v oblasti výzkumu šíření Malárie
  • Folding@home—Výzkum struktury proteinů

Samozřejmě je projektů víc, ale já vám doporučuji tyto. Pokud máte přesto zájem podívat se na ostatní projekty, pokračujte zde.

Proč není zapojeno více lidí?

Je to především z důvodů malé informovanosti a co si budeme nalhávat také neochotě mnoha lidí pomoci. Velmi častý argument dříve také byl, že jste vytěžováním procesoru na 100 % a jeho zahříváním zkracovali jeho životnost. Tento argument padá s funkcí kdy si můžete, jak jsem zmínil, nastavit kolik % strojového výkonu chcete aby projekt používal.

Mé hodnocení programu: 99 % je opravdu zasloužené.

BOINC pro Windows, Mac OS i Linux ke stažení zde:
BOINC pro Windows, Mac OS i Linux download

Článek BOINC – pomáháme bezplatně charitě byl publikován 14. října 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...