Psychologická online poradna: Rychlá pomoc nebo nebezpečná hra?

Tagy:  Psycholog online, psychologická poradna online, potřebujete poradit přes internet?, pomoc přes internet, internetová poradna, psychology online, psychology help online, psycholog na internetu

Sponzorované odkazy

Psychologická online poradna: Rychlá pomoc nebo nebezpečná hra?

Člověk v úzkých

Existuje celá řada důvodů, proč lidé vyhledávají pomoc psychologa. Složité životní situace, rozpadající se manželství nebo jen potřeba se někomu svěřit. Psychologická poradna je každým rokem více vyhledávanějším místem. Není se čemu divit, odborná psychologická péče nabízí opravdovou pomoc každému, kdo ji potřebuje.

Pomoc musí být odborná

Psychologie je jeden z nejžádanějších oborů mezi studenty. Šance dostat se na jednooborovou psychologii na vysoké škole je podle statistik menší než 10%. Po vystudování jsou navíc nutné další nepříliš jednoduché kurzy a atestace. Cesta stát se psychologem je tak opravdu velmi dlouhá, ale důležitá. Člověk, který má pomáhat ostatním lidem v těch nejsložitějších životních situacích nebo léčit jejich psychické poruchy musí být opravdový profesionál a musí přesně vědět, co dělá. V opačném případě může snaha pomoci klientovi velmi negativně ovlivnit jeho život. Většina lidí pracující s psychology jim hluboce důvěřuje a spoléhá na ně. Pokud jim tedy tento člověk něco poradí nebo řekne, klienti jeho rady většinou vyslyší.

Fotografie II.Fotografie II.

Online psycholog – rychlá pomoc nebo nebezpečná hra?

Internet přinesl zrychlení celého světa. Můžete komunikovat v reálném čase s přáteli či rodinou, smíte ovládat své konto jednoduše prostřednictvím internetbankingu nebo si přečíst jen pár minut staré zprávy na stránkách různých magazínů. Není tedy divu, že někteří lidé se touto cestou snaží urychlit i své poradenství s psychologem. Je na čase si ale uvědomit, že terapie funguje jinak než zmínělé služby a nemusí být vždy dobrý nápad provádět ji přes internet. Při klasické terapii je důležitá množství podstatných věcí, které se přes internet jen těžko přenášejí. Například tón hlasu při rozhovoru, řeč těla a mnoho dalšího. Psycholog tak nemůže přímo vidět reakce svého pacienta. Tyto věci mohou naprosto zkreslovat smysl sdělení v obou směrech. Internet navíc není příliš bezpečné místo. Data musí urazit složitou a ne zrovna krátkou trasu, než doputují z vašeho počítače do PC vašeho psychologa. Není tak zcela vyloučeno odcizení poslaných dat. I tato skutečnost může být pro vaši osobu nebezpečná. Při rozhovoru s psychologem se často rozebírají velmi citlivé záležitosti, sdělujete o sobě ty nejintimnější informace. Opravdu chcete riskovat, že se tyto informace později objeví kdekoliv na internetu?

Fotografie I.Fotografie I.

Nadšenec není odborník

Pokud si pozorně prohlédnete psychologické online poradny a online „psychology“ dostupné na internetu, zjistíte, že řada z nich nezveřejňují vůbec své jméno, ani svů titul. Jedná se o totiž o nadšence a příznivce psychologie, kterým se nechce dlouze studovat psychologii a chtějí začít „pomáhat“ ihned. Přestože to tito lidé myslí dobře a chtějí ostatním jenom pomoci, nemusí to vždy dopadnout dobře, neboť tito lidé nemají žádný psychologický výcvik a ve skutečnosti neví, jak mají s klienty jednat. Říkají jim jen svůj neodborný názor, ale vydávají ho za odborný posudek psychologa a tak tyto rady klienti mohou bezmyšenkovitě následovat. A právě tento jev je velice nebezpečný.. Na druhou stranu, na internetu můžete najít i vystudované psychology, kteří pracují prostřednictvím internetu, ať už pomocí emailu nebo například služby skype. Zdá se tedy, že ne všichni odborníci mají stejný názor ohledně pomoci přes internet a někteří si nemyslí, že osobní setkání je natolik důležité. Pokud se tedy v každém případě bráníte osobnímu setkání a opravdu potřebujete nutnou pomoc, můžete vyzkoušet odborníky touto cestou. Doporučuji si ale ověřit, zda má tento člověk pro tuto práci potřebnou kvalifikaci.

Závěrem

V tomto článku, jsme si ukázali, jak může být nebezpečné důvěřovat online psychologickým poradnám. Ikdyž je to mnohdy lákavé a rychlé, nemáte žádnou záruku, že získáte péči, kterou potřebujete. V dnešní době je již dostatek opravdových profesionálů a pokud si již nevíte rady, je nejlepší cestou svěřit své problémy do jejich rukou.

Článek Psychologická online poradna: Rychlá pomoc nebo nebezpečná hra? byl publikován 5. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...