Facebook - díl první: Představení, vytvoření profilu

Tagy:  facebook, sociální síť

Sponzorované odkazy

Facebook - díl první: Představení, vytvoření profilu

Facebook se představuje

Facebook je rozsáhlý společenský server, jehož posláním je tvořit sociální sítě, komunikovat mezi uživateli, sdílet mezi sebou fotky, videa a další funkce. Je to vlastně portál pro zlepšování sociální interakce po internetu, vytváření a udržování vztahů. Každý uživatel zde má svůj profil, do kterého si zadává chtěné údaje, a virtuálně se zde setkává s novými lidmi, navazuje vztahy, atd. O oblíbenosti snad hovoří za vše, když řeknu, že je zde registováno přes 150 milionu aktivních uživatelů z celého světa (k lednu 2009). A nebojte se, že zde nenaleznete početnou českou populaci.

Něco z historie

Autorem projektu a jeho nynějším výkonným ředitelem je student Harvardské univerzity Mark Elliot Zuckerberg. Původně byl projekt navržen pouze pro studenty zdejší univerzity, ale od 11. srpna 2006 se již mohl připojit každý, komu bylo více než 13 let. Během let 2006/2007 se Facebook stal sedmým nejnavštěvovanějším serverem světa. Společnost získává peníze na projekt především z reklam zobrazených na svých stránkách.

Začínáme, vytváříme profil

Prvně bych se asi měl zmínit, že ačkoliv je Facebook projektem postaveným na anglickém jazyce, český jazyk zde určitě nalezneme a nebude ho málo. Facebook totiž také úspěšně funguje v českém jazykovém podání a to je bezpochyby moc dobře. Však se stačí podívat na přihlašovací a registrační okno aplikace.
Nyní si vytvoříme náš uživatelský profil. Otevřeme Facebook na adrese www.facebook.com a zde vidíme registrační formulář. Sem vepíšeme své celé jméno (v mém případě Vojtěch Král), e-mail (já ho mám u společnosti Google), naše heslo, kterým se budeme přihlašovat do aplikace, pohlaví, a nakonec datum a rok narození. Po vyplnění a zkontrolování údajů stiskneme tlačítko Zaregistrovat se. Snad nemusím připomínat, že veškeré údaje by měly být pravdivé. Po stisknutí tlačítka budeme vyzváni k opsání dvou nabízených slov oddělených mezerníkem. Je to tzv. Bezpečnostní kontrola. Po opsání opět klikneme na Zaregistrovat se. Ihned po potvrzení Bezpečnostní kontroly, nám příjde zpráva na e-mail, který jsme uvedli při registraci. V této zprávě musíme potvrdit vytvoření našeho účtu kliknutím na odkaz, který ve zprávě přišel.
Nyní už následují poslední tři kroky k vytvoření profilu. První krok je přidání přátel. Můžete sem napsat svou e-mailovou adresu i s heslem k ní a pokud zde máte zřízen adresář uživatelů, z nichž některý už je registrován u služby Facebook, můžete si ho zde přidat mezi své přátele. Pokud nechcete, můžete Přeskočit tento krok, jak je vidět na obrázku.
Druhý krok je vyplnění školy či práce, kde jste studoval/a, pracoval/a pro přesnější určení vašeho profilu a pro zařazení mezi ostatní uživatele. Opět je možno Přeskočit tento krok.
Třetí a poslední krok k vytvoření uživatelského profilu je udání města, ve kterém žijeme. Pokud bydlíme v nějakém známem městě, může nám nápověda pomoci, ale nevšiml jsem si, že by byla česká města podporována. Každopádně jsem zadal své město, ať v databázi je nebo není. Hlavně musíme být pravdiví. Opět je možno Přeskočit tento krok.

Profil je vytvořen

Pokud jsme prošli registrací, potvrzením na e-mailu a těmito třemi kroky, náš profil je vytvořen a my se můžeme přihlásit. Po dokončení registrace budeme přihlášeni automaticky a pokud se budeme znovu jindy a jinde přihlašovat, použijeme na hlavní, úvodní stránce přihlášení v pravém horním modrém poli. Po úspěšném přihlášení se do profilu můžeme začít objevovat vlastnosti a možnosti této rozsáhlé webové aplikace. Doporučuji však vyčkat si na druhý díl seriálu Facebook: Nastavení, který bude zaměřen, jak již každý určitě uhodl, na podrobné a důležité nastavení profilu i celé aplikace.

Na Facebook se dostanete zde: http://www.facebook.com

Článek Facebook - díl první: Představení, vytvoření profilu byl publikován 27. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (9).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...