PSPad – Zjednodušte si programování!

Tagy:  PSPad, Poznámkový blok, editor, zdrojový kód, freeware, FTP, HTML, tvorba webu, windows, nástroje, psaní, textové editory, text

Sponzorované odkazy

PSPad – Zjednodušte si programování!

Nevystačíte si s Poznámkovým blokem z Windows nebo vás jen neoslovila konkurence? Dnes si představíme špičkový univerzální editor, který ocení nejen programátoři. Freeware editor poskytuje velké množství funkcí pro práci s textem, ale i mnoho různých vymožeností předurčených pro různá odvětví programování. PSPad je spojení jednoduchosti Poznámkového bloku s funkcemi profesionální vývojové aplikace. Co vám program může nabídnout, se dočtete v této recenzi.

Editor

Editor

PSPad pod drobnohledem

PSPad je opravdu špičkový editor držící se přísloví – v jednoduchosti je krása. Je totiž nabitý nepřeberným množstvím různých funkcí, ale stále si drží linie jednoduchého Poznámkového bloku. Jistě vás potěší i integrace PSPadu do některých aplikací systému. Velkým lákadlem je také zvýraznění syntaxe, které lze změnit podle typu souboru. Podpora HTML a CSS se těší veliké podpory. Vyřešen je totiž jak jejich export z programu, tak i paleta šablon HTML tagů, skriptů a také částí celých kódů. Očekávat můžete i HTML a CSS převodník. Milovníci klávesových zkratek se dočkají a to nejen přítomností, ale i možností individuálního nastavení. O české lokalizaci ani musíme mluvit, ta je samozřejmostí. Program ale podporuje také jazyk sousedního Slovenska a mezinárodní angličtinu. Avšak největším lákadlem PSPadu je hlavně cena. Program je totiž naprosto zdarma. Při vytváření webových stránek a aplikací již nebude muset otravně pracovat s Internet Explorerem, resp. s Mozzilou. PSPad totiž obsahuje speciální náhled simulující IE a Mozzilu. Jestli váš web, případně webová aplikace, bude správně fungovat v obou prohlížečích, zjistíte velmi snadno a rychle. Za zmínku jistě stojí i velmi užitečné porovnání dvou souborů.

Vyhledávač

Uživatelské rozhraní

PSPad nabízí opravdu velmi přívětivé a komplexní uživatelské rozhraní. Základní vývojové prostředí je rozděleno do tří částí. První z nich se nachází v levém horním rohu. Je to klasický strom složek. Pod ním se nachází ukazatel obsahu právě zvolené složky v již zmiňovaném stromu složek. Zbytek je určen pro vytváření, resp. úpravu, textu či kódu. V horní částí programu se samozřejmě nachází nástrojová lišta spolu se základním rozcestníkem pro ovládání programu. Horní lišta obsahuje klasické rozbalovací nabídky pro nastavení a celkové ovládání programu. Pod ní naleznete klasickou nástrojovou lištu obsahující například uložení rozpracované právě rozpracované relace či otevření nějakého projektu. V této nástrojové liště se nachází i několik velmi užitečných funkcí. Jako první z nich bych jmenoval paletu barev spolu s přesnějším „míchačem“ barev. Samozřejmostí je vložení kódu barvy přímo do textu bez použití magické dvojice kopírovat a vložit. Další užitečnou funkcí je vyhledávač, ve kterém lze nastavit různé hodnoty pro vyhledávání, vyhledávající prostřednictvím různých vyhledávačů. V této liště také naleznete odkaz na příkazový řádek Windows a nebo zobrazení rozpracovaného HTML kódu v integrovaném prohlížeči, o kterém si budeme povídat v další části článku.

Nastavení

Nastavení

Základní nastavení a zajímavé funkce

Rozbalovací nabídka nastavení se nachází v nejvýše položené liště. První položka skrývá, jak již název napovídá, nastavení programu. Zde naleznete například výběr jazyka, nastavení uživatelského rozhraní a to včetně barev, ovládání programu či různá nastavení samotného editoru. Již zmiňovanou integraci do systému můžete také do určité míry přizpůsobit k obrazu svému. Další položkou rozbalovacího menu je Nastavení zvýrazňovačů, díky kterému lze velmi jednoduše nastavit zbarvení jednotlivých typů tagů či částí kódů u jednotlivých programovacích jazyků. Jestliže požadujete specifické nastavení zvýrazňovače, můžete si přidat vlastní šablonu.

Barvy

Závěrečný souhrn a hodnocení

Hledáte-li komplexní editor zdrojových kódů, je pro vás PSPad správnou volbou. Pro tvorbu webových aplikací a prezentací je program opravdu jako stvořený. Program obsahuje také kontrolu pravopisu. Bohužel si musíte stáhnout slovník, protože ho program v základní instalaci neobsahuje. Slovník je samozřejmě zdarma stejně jako celý PSPad. Mnoho z vás jistě potěší živý náhled právě rozpracovaného projektu. Další vymožeností je také integrovaný FTP klient. PSPad nabízí opravdu obrovské množství různých funkcí a vymožeností. Nakonec mně nezbývá nic jiného, než vám program doporučit a udělit mu velmi vysoké hodnocení, protože veškerá má očekávání splnil bez jakékoli výhrady.

Moje hodnocení =  95 %

Výhody:

 • Cena
 • Množství funkcí
 • Živý náhled
 • Zvýrazňovač
 • Komplexní uživatelské rozhraní
 • Integrovaný FTP klient

Nevýhody:

 • Absence slovníku pro kontrolu pravopisu

Stáhněte si PSPad zde:
PSPad download

Sponzorované odkazy:

Článek PSPad – Zjednodušte si programování! byl publikován 9. listopadu 2009 v 08.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. Co nám přinese iPhone v roce 2020?
 4. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 5. Rozzlobenimuzi.com
 6. MP3s.Nadruhou.net
 7. Autoškola pohodlně s testy od Ministerstva dopravy
 8. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 9. Sledování letadel - Díky Flightradar24 nic složitého
 10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!