PSPad – Zjednodušte si programování!

Tagy:  PSPad, Poznámkový blok, editor, zdrojový kód, freeware, FTP, HTML, tvorba webu, windows, nástroje, psaní, textové editory, text

Sponzorované odkazy

PSPad – Zjednodušte si programování!

Nevystačíte si s Poznámkovým blokem z Windows nebo vás jen neoslovila konkurence? Dnes si představíme špičkový univerzální editor, který ocení nejen programátoři. Freeware editor poskytuje velké množství funkcí pro práci s textem, ale i mnoho různých vymožeností předurčených pro různá odvětví programování. PSPad je spojení jednoduchosti Poznámkového bloku s funkcemi profesionální vývojové aplikace. Co vám program může nabídnout, se dočtete v této recenzi.

EditorEditor

PSPad pod drobnohledem

PSPad je opravdu špičkový editor držící se přísloví – v jednoduchosti je krása. Je totiž nabitý nepřeberným množstvím různých funkcí, ale stále si drží linie jednoduchého Poznámkového bloku. Jistě vás potěší i integrace PSPadu do některých aplikací systému. Velkým lákadlem je také zvýraznění syntaxe, které lze změnit podle typu souboru. Podpora HTML a CSS se těší veliké podpory. Vyřešen je totiž jak jejich export z programu, tak i paleta šablon HTML tagů, skriptů a také částí celých kódů. Očekávat můžete i HTML a CSS převodník. Milovníci klávesových zkratek se dočkají a to nejen přítomností, ale i možností individuálního nastavení. O české lokalizaci ani musíme mluvit, ta je samozřejmostí. Program ale podporuje také jazyk sousedního Slovenska a mezinárodní angličtinu. Avšak největším lákadlem PSPadu je hlavně cena. Program je totiž naprosto zdarma. Při vytváření webových stránek a aplikací již nebude muset otravně pracovat s Internet Explorerem, resp. s Mozzilou. PSPad totiž obsahuje speciální náhled simulující IE a Mozzilu. Jestli váš web, případně webová aplikace, bude správně fungovat v obou prohlížečích, zjistíte velmi snadno a rychle. Za zmínku jistě stojí i velmi užitečné porovnání dvou souborů.

VyhledávačVyhledávač

Uživatelské rozhraní

PSPad nabízí opravdu velmi přívětivé a komplexní uživatelské rozhraní. Základní vývojové prostředí je rozděleno do tří částí. První z nich se nachází v levém horním rohu. Je to klasický strom složek. Pod ním se nachází ukazatel obsahu právě zvolené složky v již zmiňovaném stromu složek. Zbytek je určen pro vytváření, resp. úpravu, textu či kódu. V horní částí programu se samozřejmě nachází nástrojová lišta spolu se základním rozcestníkem pro ovládání programu. Horní lišta obsahuje klasické rozbalovací nabídky pro nastavení a celkové ovládání programu. Pod ní naleznete klasickou nástrojovou lištu obsahující například uložení rozpracované právě rozpracované relace či otevření nějakého projektu. V této nástrojové liště se nachází i několik velmi užitečných funkcí. Jako první z nich bych jmenoval paletu barev spolu s přesnějším „míchačem“ barev. Samozřejmostí je vložení kódu barvy přímo do textu bez použití magické dvojice kopírovat a vložit. Další užitečnou funkcí je vyhledávač, ve kterém lze nastavit různé hodnoty pro vyhledávání, vyhledávající prostřednictvím různých vyhledávačů. V této liště také naleznete odkaz na příkazový řádek Windows a nebo zobrazení rozpracovaného HTML kódu v integrovaném prohlížeči, o kterém si budeme povídat v další části článku.

NastaveníNastavení

Základní nastavení a zajímavé funkce

Rozbalovací nabídka nastavení se nachází v nejvýše položené liště. První položka skrývá, jak již název napovídá, nastavení programu. Zde naleznete například výběr jazyka, nastavení uživatelského rozhraní a to včetně barev, ovládání programu či různá nastavení samotného editoru. Již zmiňovanou integraci do systému můžete také do určité míry přizpůsobit k obrazu svému. Další položkou rozbalovacího menu je Nastavení zvýrazňovačů, díky kterému lze velmi jednoduše nastavit zbarvení jednotlivých typů tagů či částí kódů u jednotlivých programovacích jazyků. Jestliže požadujete specifické nastavení zvýrazňovače, můžete si přidat vlastní šablonu.

BarvyBarvy

Závěrečný souhrn a hodnocení

Hledáte-li komplexní editor zdrojových kódů, je pro vás PSPad správnou volbou. Pro tvorbu webových aplikací a prezentací je program opravdu jako stvořený. Program obsahuje také kontrolu pravopisu. Bohužel si musíte stáhnout slovník, protože ho program v základní instalaci neobsahuje. Slovník je samozřejmě zdarma stejně jako celý PSPad. Mnoho z vás jistě potěší živý náhled právě rozpracovaného projektu. Další vymožeností je také integrovaný FTP klient. PSPad nabízí opravdu obrovské množství různých funkcí a vymožeností. Nakonec mně nezbývá nic jiného, než vám program doporučit a udělit mu velmi vysoké hodnocení, protože veškerá má očekávání splnil bez jakékoli výhrady.

Moje hodnocení =  95 %

Výhody:

  • Cena
  • Množství funkcí
  • Živý náhled
  • Zvýrazňovač
  • Komplexní uživatelské rozhraní
  • Integrovaný FTP klient

Nevýhody:

  • Absence slovníku pro kontrolu pravopisu

Stáhněte si PSPad zde:
PSPad download

Článek PSPad – Zjednodušte si programování! byl publikován 9. listopadu 2009 v 08.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...