Office 2010 Beta – První dojmy

Tagy:  Microsoft Office 2010, Windows 7, Word, kancelářský balík, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Office 2010 beta, Starter, ribbon, Microsoft

Sponzorované odkazy

Office 2010 Beta – První dojmy

Jak má již Microsoft ve zvyku, s novým systémem přichází i další verze kancelářského balíku Office. Přinášíme vám první dojmy z používání beta verze nových Office 2010. Microsoft zřejmě sází na novou strategii, ve které vypustí beta verze pro všechny nadšence a nebo bežné uživatele. Čím více lidí aplikaci vyzkouší, tím více chyb se najde. Podobný postup jsme mohli vidět již u Windows 7. Pojďme si říct základní novinky nových „Officů.“

Word 2010Word 2010

Novinky Office 2010

Microsoft velkou mírou sází na nové Offici jako pokračovatele relativně revolučních Office 2007. Instalace je velmi jednoduchá. Nejprve musíte stáhnout přibližně 600 MB veliký instalační balík. Na začátku instalace se vás průvodce zeptá na instalační klíč, který naleznete na oficiálním webu Office2010beta­.com. Jestliže již máte Windows Live ID účet, registrovat se nemusíte. Jinak je registrace potřebná k získání klíče. Poté následuje běžná instalace prostřednictvím jednoduchého průvodce, kde si v průběhu zvolíte, jaké balíky chcete nainstalovat. Velkým přínosem je určitě mnohem lépe optimalizované spouštění. Když nepočítám první spuštění, trvá spouštění opravdu krátce. Microsoft dokonce počítá i se speciální Starter verzí Office 2010, která bude zdarma, ale bude obsahovat reklamu. Počítat nemůžete ani s pokročilejšími funkcemi. Tato edice bude určena pro ty nejméně náročné uživatele. Beta verze zatím neobsahuje českou lokalizaci ani český slovník pro kontrolu pravopisu.

Excel 2010Excel 2010

Rozložení nástrojů

Jestliže přecházíte ze starších verzí kancelářského balíku Office, tedy z verzí 2000, XP či 2003, asi nejvíce vás překvapí nově přepracované ribbon menu. Pro uživatele Office 2007 by to takový šok neměl být, protože je rozložení až na několik maličkostí téměř totožné. Proti předchozí verzi zmizelo logo Office z pravé části, které skrývá nástroje jako Otevřít, Uložit či Tisk. Všechny tyto nástroje dostaly totiž svoji vlastní záložku File v liště. To je asi největší změnou v rozložení proti starším Office 2007. Pro uživatele starších Officů lehce popíši změny, který se poprvé objevily v Office 2007. Zmizely všechny nástrojové lišty a rozbalovací nabídky. Byly totiž nahrazeny novým ribbon rozložením, které vytvořilo jednoduchou a přehlednou nabídku se záložkami. Tento krok výrazně dopomohl k přehlednému a hlavně rychlému ovládání.

Outlook 2010Outlook 2010

A co jednotlivé balíky?

Nejprve se podíváme pravděpodobně na nejpoužívanější aplikace z kancelářského balíku Office, tedy Word. Změny vzhledu nemá ani tak cenu popisovat, protože je vzhled a rozložení, vyjma jiných nástrojů, totožný. Dokumenty napsané ve starším Wordu 2007 se v tom novém, respektive v betaverzi, spouštějí v režimu kompatibility. Velmi zajímavým nástrojem v novém Wordu je také funkce pro sejmutí obrazovky, která půjde okamžitě po sejmutí vložit do dokumentu. Další vylepšení se dočkal také nástroj pro práci s obrázky. Ukládání obrázků z dokumentu do běžného formátu bohužel nejde. Pro některé zbytečný nástroj, pro některé zase nástroj, který opravdu ušetří čas. Emaliový klient Outlook doznal v nových Office asi největších změn. Předchozí verze se totiž držely zažitých standardů, a proto nebylo využito nového ribbon menu. A právě toto Microsoft změnil. V novém Outlooku se tak dočkáte ribbon nabídky v plné své kráse a síle. Velké množství uživatelů si tedy bude muset zvykat na naprosto nový Outlook. Nově Microsoft přidal i velmi jednoduchý manažer pro práci s fotografiemi, který samozřejmě pracuje se zbylými aplikacemi balíku Office. Co se týká tabulkového procesoru Excel, ten mnoho výrazných změn oproti předchozí verzi nedoznal. Stejně na tom je i editor prezentací PowerPoint či editor databází Access.

PowerPoint 2010PowerPoint 2010

Udělal Microsoft opět krok dopředu?

Office 2010 jdou ve šlépějích svého předchůdce. Připodobnit by to šlo k vývoji Windows Vista a 7. Office 2010 se totiž snaží odstranit veškeré nedostatky předchozí verze. Microsoft se činil a zrychlil spouštění jednotlivých aplikací. Práce s obrázky také obsahuje mnoho inovací. Velmi mě potěšila nová nabídka File. Změn se konečně dočkal také Outlook, a tak je konečně zapomenut starý vzhled s rozbalovacími nabídkami a panely. Vydání Office 2010 je ohlášeno na červen 2010. O cenách zatím Microsoft nemluvil.

Článek Office 2010 Beta – První dojmy byl publikován 31. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...