Cloud computing – Bez internetu ani ránu!

Tagy:  Cloud computing, virtualizace, Google Chrome OS, Microsoft, internet, buzzword, Stallman, cloud gaming

Sponzorované odkazy

Cloud computing – Bez internetu ani ránu!

Cloud computing – název, s kterým se dnes čím dál tím častěji setkáte. Někteří jej vidí jako průkopníka a správnou cestu do budoucnosti, jiní zase jako naprosto absurdní myšlenku. Pojďme si o tomto relativně žhavém tématu něco říct. Ve stručnosti bych v tomto článku chtěl shrnout dosud známé informace, současné využívání a v neposlední řadě také něco z historie onoho „nového“ cloud computingu.

Cloud computingCloud computing

Co to vlastně je ten cloud computing?

Cloud computing je vlastně jakákoliv aplikace či služba, ke které se můžete připojit odkudkoliv, tedy z jakéhokoliv počítače. Do této kategorie zapadá například i e-mail či profil na nějakém komunitním serveru. Cloud computingem je také například systém Seti@Home, což je jakési sdružení uživatelů, kteří se dělí o výpočetní výkon jejich počítačů prostřednictvím internetu. Služba samotná jinak zkoumá mimozemskou existenci a má k tomu k dispozici stejný výkon jako leckterý superpočítač. S rozdílem, že tento výkon se zvyšuje příchodem nového člena, a tak tvůrci neplatí ani za energii, ani za špičkový hardware. S cloud computingem jsou dnes asi nejvíce spojeny webové aplikace jako například Google Apps, Microsoft Live Office či právě vyvíjený operační systém Google Chrome OS. Nejen Google do této vize vkládá obrovské naděje. Proč také ne, když vlastní obrovská datová centra. Největší rozmach se však týká pouze aplikační a systémové virtualizace. Cloud computing je rozdělen do tří kategorií. První se nazývá IAAS, což je model týkající se virtualizace. Druhá se skrývá pod zkratkou PAAS. Poskytoval nabízí celý software na internetu bez možnosti jeho stažení. Poslední kategorie je SAAS. K této kategorii lze přiřadit software, který je pronajímán uživateli a podléhá licenci.

SAAS – Software jako službaSAAS – Software jako služba

V čem vlastně spočívá tato vize?

Definici jsme si již vysvětlili, a tak se nyní můžeme pustit do teorie aplikování cloud computingu do praxe. O co vlastně jde? Prostřednictvím osobního počítače se budete připojovat, stejně jako další hromada uživatelů, k velkým a hlavně opravdu výkonným datovým centrům, kterých je na světě už nespočetně mnoho. To znamená, že vás nebude obtěžovat žádná instalace či něco podobného. Stejně tak to bude s ukládanými daty. I přes dnešní relativně vysoké rychlosti je cloud computing vlastně neuskutečnitelný, tedy alespoň ta varianta, kdy na vašem systému poběží pouze operační systém. Dostatečně rychlý internet totiž není na každém koutu naší planety. Jakmile byste přenesli počítač někam, kde by připojení bylo slabší, práce s počítačem by byla neúnosná anebo nemožná. Druhou variantou je mít nainstalované aplikace na pevném disku a většinu dat ukládat na server, což už se dnes relativně ve velké míře praktikuje. V čem je ale ten největší problém obou variant? Jakmile se dostanete na místo bez internetu, nebudete moct pracovat s daty na vzdálených serverech. Tuto situace částečně řeší druhá varianta, avšak v tu chvíli už je nějaký cloud computing zatracen a vy pracujete jako dříve, tedy s daty a aplikacemi uloženými na pevném disku.

Porovnání klasického a streamovaného softwaruPorovnání klasického a streamovaného softwaru

Oko do historie

Cloud computing se může zdát jako naprosto nová technologie, avšak opak je pravdou. Objevil se již v druhé polovině devadesátých let ve formě neustále se rozšiřující elektronické pošty. Microsoft se totiž určitou formu cloud aplikací snažil vměstnat do Windows 98. Bohužel tehdejší poměry tuto službu zavrhly rychle. Ono vytáčené připojení opravdu není to pravé ořechové pro práci s aplikacemi na vzdálených serverech. Už jen cena byla dost zastrašující. A rychlost? O té radši ani nemluvím. Tehdy se však této myšlence neříkalo cloud computing. Minulý rok přišla společnost Rearden s nápadem určitého „vypůjčování“ výpočetního výkonu vzdálených serverů. Stačilo by vám pořídit si malou konzoli, která by zprostředkovala spojení se serverem. Služba dostala název OnLive. Tato vize by se vlastně dala nazvat také jako cloud gaming, prakticky je to ale to samé. Avšak i cloud gaming je zatím vizí budoucnosti a to i přesto, že se těší velké podpory mnoha herních vydavatelů. Teoreticky vzato je vlastně název cloud computing jeden veliký buzzword, což by se v překladu dalo definovat jako marketingový termín zvyšující přitažlivost nezajímavých záležitostí.

OnLiveOnLive

Mrak na obzoru

Leckterým softwarových společnostem se rozsvítily oči. Cloud computing by mohl změnit svět softwaru k nepoznání. Software by šel nakupovat na dobu omezenou prostřednictvím nějakého paušálu. Určitě by se našlo ještě mnoho dalších využití a změn, co se týče cenových a licenčních strategií. Dále by přicházelo v úvahu alespoň částečné vymýcení softwarového pirátství. I když je vlastně cloud computing již dnes hojně využíván, Microsoft spolu s Googlem plánují vyzdvihnout ho ještě na vyšší úroveň. Myšlenka streamování všech aplikací je pravděpodobně jen začátkem. Virtualizace je sice hezká věc, ale jakmile by došlo na úplnou „čistokrevnou“ virtualizace aplikací i operačního systému, veškerá vaše data by se tak dostala do rukou soukromých společností, a tak by mohli vzniknout tisíce dalších podvodů, tunelování a nebo věcí tomu podobných. I proto je vize ostře kritizovaná zakladatelem svobodného softwaru Richardem Stallmanem.

Cloud computing v praxiCloud computing v praxi

Blýská se na lepší časy?

V tomto článku jsme si shrnuli základní principy fungování, praktické využití a základní informace problematiky. Nespočetné množství společností z různých odvětví informačních technologií vkládá do cloud computingu nemalé naděje. Procento úspěšnosti jistě zvyšuje i velká podpora softwarových gigantů jako je Microsoft či Google. Jestli bude mít cloud computing budoucnost, určitě nejvíce záleží na uživatelích samotných. Otázkou však zůstává, jestli je cloud computing opravdu reálnou vizí budoucnosti nebo se z něj stane jen další buzzword? Podělte se s námi o váš názor v diskusi anebo v anketě.

Článek Cloud computing – Bez internetu ani ránu! byl publikován 15. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...