ComicRack – čtěte komiksy na svém PC

Tagy:  komiks, komix, comics, ekomiks, ekomix, ecomics, comicrack, cyolito, obrázky, komiksy, literatura, knížky

Sponzorované odkazy

ComicRack – čtěte komiksy na svém PC

Podle Wikipedie je komiks (i comics) umělecké médium, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh.

Komiksy dnes čte kdekdo a věk jednotlivých čtenářů se pohybuje v hodně širokých mantinelech – ti nejmladší s nimi začínají řekněme kolem svých 10 let a horní hranice prakticky neexistuje, přestože by se na první pohled mohlo zdát, že komiksový průmysl je určen primárně té nejmladší generaci. A jelikož noviny, knihy i jiná média se vlivem technologického pokroku částečně přesunují i na naše počítače, bylo jasné, že se digitalizace nevyhne ani komiksům.

Vítaný pomocník nebo těžkopádný kolos?

Program ComicRack, o kterém dnes bude řeč, prošel za dobu své existence znatelným pokrokem. Pokud jste na něj tedy před nějakým rokem a půl zanevřeli kvůli velkému množství bugů (a že jich v té době bylo požehnaně!), s klidným svědomím se k němu můžete znovu vrátit. Nyní je z něj plnohodnotný freeware program určený pro čtení komiksů a jejich následnou organizaci.

Po spuštění vás přivítá okénko zobrazující novinky z oficiálního webu ComicRacku, následně se zobrazí hlavní okno programu. V horní části obrazovky naleznete klasické nabídky pro manipulaci s právě otevřeným souborem (zobrazení, zvětšení, procházení stránek, vkládání záložek atd.), dole na vás naopak čeká jakési menu pro rychlou a přehlednou orientaci ve vašich komiksech, složkách a potažmo celé knihovně.

Hlavní okno programu ComicRack

Hlavní okno programu ComicRack

Při manipulaci s programem můžete získat dojem, že se všude nachází poměrně velký počet miniatur, možností, jak upravit zobrazení, a celkově počet klikatelných položek. Opak je ale pravdou, většina nabídek se po otevření a zvětšení eKomiksu skryje a nebude vás při čtení nadále rušit.

Čtení eKomiksu

Čtení eKomiksu

Je nutné přičíst autorovi k dobru, že výtky ze strany uživatelů na oficiálním fóru bere vážně a snaží se pokud možno vyjít většině vstříc, chyby opravovat a implementovat stále nové věci.

Oficiální fórum programu ComicRack

Oficiální fórum programu ComicRack

Knihovna, vyhledávání a úpravy

Vyhledávací algoritmus sbírá informace ze souborů eKomiksů a dle těchto podobných atributů se snaží rozumně knihovnu seřadit. Jednotlivým komiksům můžete také přiřazovat různé tagy (značky), lze vytvářet i vlastní složky a tzv. Smart seznamy, díky nimž se řazení a vyhledávání stane zase o něco rychlejší a přesnější.

Knihovna eKomiksů

Knihovna eKomiksů

Knihovnu podobně jako v případě iTunes můžete sdílet ve vaší domácí síti a přístup k záplavě dobrého čtení můžete mít vyřešen bezdrátově například pro váš tablet. Tento přístup můžete nechat otevřený pro všechny, kdo mají k síti přístup nebo jej ochráníte vlastním heslem.

Podporované formáty

V ComicRacku budete moci spustit soubory s příponami bz, cbr, cbt, cb7 (archívy určené pro postupné prohlížení obrázků, speciálně knih s komiksy), zip, rar, tar, 7z a pdf. Soubory budete moci následně exportovat do souborů cbz, cbt, cb7 a samozřejmě také pdf.

Okno nastavení

Okno nastavení

Jak už jsem zmiňoval, eKomiksům se dají přiřazovat různé tagy, díky podrobné editaci ale také získáte obsáhlejší informace o příběhu, kdo eKomiks vydal/editoval/kres­lil apod. V tom samém okně, které mimochodem zpřístupníte pomocí zkratky Ctrl + I nebo kliknutím na tlačítko Informace, můžete upravit vzhled celého eKomiksu. Budete moci měnit jas, kontrast, barevnost i sytost, což u některých nekvalitních kousků může zlepšit výsledný dojem o 100%.

Okno informací

Okno informací

Změna barevného nastavení

Změna barevného nastavení

Lokalizace a hodnocení

Není to tak dlouho, co ComicRack začal komunikovat s uživateli ve slovenském jazyce a pokud se mi podaří rozumně domluvit s tvůrcem programu, bude aktuální verze češtiny zahrnuta nativně přímo v instalaci už nyní a nebude nutné čekat až na další aktualizaci programu.

Slovenská lokalizace ComicRack

Program ComicRack není možná „nejlepší“ v tom pravém slova smyslu, na první pohled se někomu může jevit nepřehledný až přeplácaný, ale věnujte mu chvilku a po čase snad zjistíte, že organizace vaší knihovny s eKomiksy se s trochou trpělivosti může proměnit z noční můry v pohodovou činnost.

Pokud byste se rádi poohlédli po nějaké alternativě, mohu doporučit například program pro prohlížení CDisplay, doplněný o jakýkoliv souborový manažer. Přesto se ComicRack jeví jako lepší varianta už jen proto, že prohlížení i organizace jsou vedeny v jedné aplikaci.

Moje hodnocení =  80 %

Výhody:

 • Spousta nastavení
 • Velká kompatibilita s formáty
 • Velký skok oproti minulé verzi

Nevýhody:

 • Občas nesnadná orientace
 • Chybějící (zatím) česká lokalizace

Na stránkách uvedených níže si můžete buď zdarma, nebo za malý poplatek stáhnout komiksy (weby i eKomiksy jsou bohužel pouze v angličtině):

Golden Age comics

Pullbox Online

comicsXP

Oficíální web programu

Sponzorované odkazy:

Článek ComicRack – čtěte komiksy na svém PC byl publikován 27. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Katastrální mapy online
 3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 4. Smajlíci
 5. Adobe Acrobat reader 8 cz
 6. Wikipedia online encyklopedie
 7. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 8. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 9. iVysílání – online televizní archiv České televize
 10. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!