ComicRack – čtěte komiksy na svém PC

Tagy:  komiks, komix, comics, ekomiks, ekomix, ecomics, comicrack, cyolito, obrázky, komiksy, literatura, knížky

Sponzorované odkazy

ComicRack – čtěte komiksy na svém PC

Podle Wikipedie je komiks (i comics) umělecké médium, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh.

Komiksy dnes čte kdekdo a věk jednotlivých čtenářů se pohybuje v hodně širokých mantinelech – ti nejmladší s nimi začínají řekněme kolem svých 10 let a horní hranice prakticky neexistuje, přestože by se na první pohled mohlo zdát, že komiksový průmysl je určen primárně té nejmladší generaci. A jelikož noviny, knihy i jiná média se vlivem technologického pokroku částečně přesunují i na naše počítače, bylo jasné, že se digitalizace nevyhne ani komiksům.

Vítaný pomocník nebo těžkopádný kolos?

Program ComicRack, o kterém dnes bude řeč, prošel za dobu své existence znatelným pokrokem. Pokud jste na něj tedy před nějakým rokem a půl zanevřeli kvůli velkému množství bugů (a že jich v té době bylo požehnaně!), s klidným svědomím se k němu můžete znovu vrátit. Nyní je z něj plnohodnotný freeware program určený pro čtení komiksů a jejich následnou organizaci.

Po spuštění vás přivítá okénko zobrazující novinky z oficiálního webu ComicRacku, následně se zobrazí hlavní okno programu. V horní části obrazovky naleznete klasické nabídky pro manipulaci s právě otevřeným souborem (zobrazení, zvětšení, procházení stránek, vkládání záložek atd.), dole na vás naopak čeká jakési menu pro rychlou a přehlednou orientaci ve vašich komiksech, složkách a potažmo celé knihovně.

Hlavní okno programu ComicRack

Hlavní okno programu ComicRack

Při manipulaci s programem můžete získat dojem, že se všude nachází poměrně velký počet miniatur, možností, jak upravit zobrazení, a celkově počet klikatelných položek. Opak je ale pravdou, většina nabídek se po otevření a zvětšení eKomiksu skryje a nebude vás při čtení nadále rušit.

Čtení eKomiksu

Čtení eKomiksu

Je nutné přičíst autorovi k dobru, že výtky ze strany uživatelů na oficiálním fóru bere vážně a snaží se pokud možno vyjít většině vstříc, chyby opravovat a implementovat stále nové věci.

Oficiální fórum programu ComicRack

Oficiální fórum programu ComicRack

Knihovna, vyhledávání a úpravy

Vyhledávací algoritmus sbírá informace ze souborů eKomiksů a dle těchto podobných atributů se snaží rozumně knihovnu seřadit. Jednotlivým komiksům můžete také přiřazovat různé tagy (značky), lze vytvářet i vlastní složky a tzv. Smart seznamy, díky nimž se řazení a vyhledávání stane zase o něco rychlejší a přesnější.

Knihovna eKomiksů

Knihovna eKomiksů

Knihovnu podobně jako v případě iTunes můžete sdílet ve vaší domácí síti a přístup k záplavě dobrého čtení můžete mít vyřešen bezdrátově například pro váš tablet. Tento přístup můžete nechat otevřený pro všechny, kdo mají k síti přístup nebo jej ochráníte vlastním heslem.

Podporované formáty

V ComicRacku budete moci spustit soubory s příponami bz, cbr, cbt, cb7 (archívy určené pro postupné prohlížení obrázků, speciálně knih s komiksy), zip, rar, tar, 7z a pdf. Soubory budete moci následně exportovat do souborů cbz, cbt, cb7 a samozřejmě také pdf.

Okno nastavení

Okno nastavení

Jak už jsem zmiňoval, eKomiksům se dají přiřazovat různé tagy, díky podrobné editaci ale také získáte obsáhlejší informace o příběhu, kdo eKomiks vydal/editoval/kres­lil apod. V tom samém okně, které mimochodem zpřístupníte pomocí zkratky Ctrl + I nebo kliknutím na tlačítko Informace, můžete upravit vzhled celého eKomiksu. Budete moci měnit jas, kontrast, barevnost i sytost, což u některých nekvalitních kousků může zlepšit výsledný dojem o 100%.

Okno informací

Okno informací

Změna barevného nastavení

Změna barevného nastavení

Lokalizace a hodnocení

Není to tak dlouho, co ComicRack začal komunikovat s uživateli ve slovenském jazyce a pokud se mi podaří rozumně domluvit s tvůrcem programu, bude aktuální verze češtiny zahrnuta nativně přímo v instalaci už nyní a nebude nutné čekat až na další aktualizaci programu.

Slovenská lokalizace ComicRack

Program ComicRack není možná „nejlepší“ v tom pravém slova smyslu, na první pohled se někomu může jevit nepřehledný až přeplácaný, ale věnujte mu chvilku a po čase snad zjistíte, že organizace vaší knihovny s eKomiksy se s trochou trpělivosti může proměnit z noční můry v pohodovou činnost.

Pokud byste se rádi poohlédli po nějaké alternativě, mohu doporučit například program pro prohlížení CDisplay, doplněný o jakýkoliv souborový manažer. Přesto se ComicRack jeví jako lepší varianta už jen proto, že prohlížení i organizace jsou vedeny v jedné aplikaci.

Moje hodnocení =  80 %

Výhody:

 • Spousta nastavení
 • Velká kompatibilita s formáty
 • Velký skok oproti minulé verzi

Nevýhody:

 • Občas nesnadná orientace
 • Chybějící (zatím) česká lokalizace

Na stránkách uvedených níže si můžete buď zdarma, nebo za malý poplatek stáhnout komiksy (weby i eKomiksy jsou bohužel pouze v angličtině):

Golden Age comics

Pullbox Online

comicsXP

Oficíální web programu

Sponzorované odkazy:

Článek ComicRack – čtěte komiksy na svém PC byl publikován 27. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Chcete levné webové stránky? Oslovte 2Rsolutions
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 4. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 5. MP3s.Nadruhou.net
 6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 7. Autoškola pohodlně s testy od Ministerstva dopravy
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Sledování letadel - Díky Flightradar24 nic složitého
 10. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!