ComicRack – čtěte komiksy na svém PC
Sponzorované odkazy
Podle Wikipedie je komiks (i comics) umělecké médium, ve kterém jsou za sebou chronologicky uspořádány kresby nebo jiná zobrazení s případným doprovodným textem v cílených sekvencích. Dohromady tedy vytvářejí celek, nejčastěji příběh.
Komiksy dnes čte kdekdo a věk jednotlivých čtenářů se pohybuje v hodně širokých mantinelech – ti nejmladší s nimi začínají řekněme kolem svých 10 let a horní hranice prakticky neexistuje, přestože by se na první pohled mohlo zdát, že komiksový průmysl je určen primárně té nejmladší generaci. A jelikož noviny, knihy i jiná média se vlivem technologického pokroku částečně přesunují i na naše počítače, bylo jasné, že se digitalizace nevyhne ani komiksům.
Vítaný pomocník nebo těžkopádný kolos?
Program ComicRack, o kterém dnes bude řeč, prošel za dobu své existence znatelným pokrokem. Pokud jste na něj tedy před nějakým rokem a půl zanevřeli kvůli velkému množství bugů (a že jich v té době bylo požehnaně!), s klidným svědomím se k němu můžete znovu vrátit. Nyní je z něj plnohodnotný freeware program určený pro čtení komiksů a jejich následnou organizaci.
Po spuštění vás přivítá okénko zobrazující novinky z oficiálního webu ComicRacku, následně se zobrazí hlavní okno programu. V horní části obrazovky naleznete klasické nabídky pro manipulaci s právě otevřeným souborem (zobrazení, zvětšení, procházení stránek, vkládání záložek atd.), dole na vás naopak čeká jakési menu pro rychlou a přehlednou orientaci ve vašich komiksech, složkách a potažmo celé knihovně.
Při manipulaci s programem můžete získat dojem, že se všude nachází poměrně velký počet miniatur, možností, jak upravit zobrazení, a celkově počet klikatelných položek. Opak je ale pravdou, většina nabídek se po otevření a zvětšení eKomiksu skryje a nebude vás při čtení nadále rušit.
Je nutné přičíst autorovi k dobru, že výtky ze strany uživatelů na oficiálním fóru bere vážně a snaží se pokud možno vyjít většině vstříc, chyby opravovat a implementovat stále nové věci.
Knihovna, vyhledávání a úpravy
Vyhledávací algoritmus sbírá informace ze souborů eKomiksů a dle těchto podobných atributů se snaží rozumně knihovnu seřadit. Jednotlivým komiksům můžete také přiřazovat různé tagy (značky), lze vytvářet i vlastní složky a tzv. Smart seznamy, díky nimž se řazení a vyhledávání stane zase o něco rychlejší a přesnější.
Knihovnu podobně jako v případě iTunes můžete sdílet ve vaší domácí síti a přístup k záplavě dobrého čtení můžete mít vyřešen bezdrátově například pro váš tablet. Tento přístup můžete nechat otevřený pro všechny, kdo mají k síti přístup nebo jej ochráníte vlastním heslem.
Podporované formáty
V ComicRacku budete moci spustit soubory s příponami bz, cbr, cbt, cb7 (archívy určené pro postupné prohlížení obrázků, speciálně knih s komiksy), zip, rar, tar, 7z a pdf. Soubory budete moci následně exportovat do souborů cbz, cbt, cb7 a samozřejmě také pdf.
Jak už jsem zmiňoval, eKomiksům se dají přiřazovat různé tagy, díky podrobné editaci ale také získáte obsáhlejší informace o příběhu, kdo eKomiks vydal/editoval/kreslil apod. V tom samém okně, které mimochodem zpřístupníte pomocí zkratky Ctrl + I nebo kliknutím na tlačítko Informace, můžete upravit vzhled celého eKomiksu. Budete moci měnit jas, kontrast, barevnost i sytost, což u některých nekvalitních kousků může zlepšit výsledný dojem o 100%.
Lokalizace a hodnocení
Není to tak dlouho, co ComicRack začal komunikovat s uživateli ve slovenském jazyce a pokud se mi podaří rozumně domluvit s tvůrcem programu, bude aktuální verze češtiny zahrnuta nativně přímo v instalaci už nyní a nebude nutné čekat až na další aktualizaci programu.
Program ComicRack není možná „nejlepší“ v tom pravém slova smyslu, na první pohled se někomu může jevit nepřehledný až přeplácaný, ale věnujte mu chvilku a po čase snad zjistíte, že organizace vaší knihovny s eKomiksy se s trochou trpělivosti může proměnit z noční můry v pohodovou činnost.
Pokud byste se rádi poohlédli po nějaké alternativě, mohu doporučit například program pro prohlížení CDisplay, doplněný o jakýkoliv souborový manažer. Přesto se ComicRack jeví jako lepší varianta už jen proto, že prohlížení i organizace jsou vedeny v jedné aplikaci.
Moje hodnocení = 80 %
Výhody:
- Spousta nastavení
- Velká kompatibilita s formáty
- Velký skok oproti minulé verzi
Nevýhody:
- Občas nesnadná orientace
- Chybějící (zatím) česká lokalizace
Na stránkách uvedených níže si můžete buď zdarma, nebo za malý poplatek stáhnout komiksy (weby i eKomiksy jsou bohužel pouze v angličtině):
Článek ComicRack – čtěte komiksy na svém PC byl publikován 27. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zoner Photo Studio 17 – Nejenom nová ikonka 17.10.2014 05.00
- Jak si vytvořit vlastní hru v deseti krocích 26.11.2016 11.15
- Deset nejkradenějších filmů tohoto roku 30.10.2017 05.00
- Pirate Bay - Torrent tracker, který se stal legendou 14.09.2015 05.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Lidé.cz
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Co je integrační software?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- 8 výhod cloudového úložiště
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.