CPU-Z – kompletní diagnostika vašeho procesoru

Tagy:  cpu-z, cpu z, diagnostika počítače, diagnostika hardaware, takt procesoru, jaký mám procesor, procesor, procesory, jednotky

Sponzorované odkazy

CPU-Z – kompletní diagnostika vašeho procesoru

Láká vás taktování počítače, nebo jen potřebujete zjistit, co že vám to do té bedny v obchodě namontovali? CPU-Z je přesně to pravé. Tento malý prográmek během okamžiku proskenuje váš hardware a vypíše o něm veškeré potřebné informace. Overclockeři CPU-Z velmi věrně znají, poněvadž co by si bez něj počali :)

Pokud každý den nadšeně čtete, jak se opět někomu podařilo překonat světový rekord v přetaktovaní toho a toho, a tak trochu vás láká to vyzkoušet také, rozhodně budete potřebovat nějaký diagnostický prográmek, který vám vypíše veškeré potřebné hodnoty a frekvence vašeho počítače. Nástroj CPU-Z je primárně zaměřen na diagnostiku procesorů, jak už napovídá název sám, avšak postupem času do něj vývojáři přidávali další a další funkce. Nyní už v CPU-Z naleznete všechny potřebné informace o základním hardwaru (dále jen HW) vašeho počítače. Hovoříme tu o základní desce, procesoru, RAM i grafické kartě. Během okamžiku se tedy například dozvíte, jakou frekvenci má váš procesor, sběrnice základní desky, paměti, druh chipsetu, atd.

Co že to mám v počítači?

Jistě, existují i komplexnější diagnostické nástroje, které nabídnou mnoho další a podrobnějších funkcí, ale pro naše účely bohatě stačí rychlý a bezplatný CPU-Z. Bohužel v CPU-Z nenaleznete kontrolu teplot komponent, poněvadž se nejedná o nástroj monitorovací. K tomuto účelu existuje od téhož výrobce (CPUID) nástroj zvaný HWMonitor.

Diagnostikujeme s CPU-Z

Jak už bylo uvedeno, CPU-Z je bezplatný nástroj. CPUID (výrobce) navíc nabízí volně ke stažení SDK (Software Development Kit) pro vlastní úpravu a přetvorbu programu. Na výběr máte ze dvou balíčků, buďto si stáhnete instalační balíček nebo ZIP balíček. Nemá smysl CPU-Z instalovat, tudíž doporučuji použít ZIP balíček, který kdykoliv přenesete na flash disk a spustíte na jiném počítači.

Titulní strana nabídne veškeré informace o procesoru.

Úvodní stránka CPU-Z se věnuje jen procesoru. Naleznete zde informace o frekvencích procesoru, jeho výrobním procesu, jádře, atd. CPU-Z navíc podporuje i víceprocesorová řešení (např. serverová), kdy si můžete z rozbalovací nabídky zvolit procesor.

Jak můžete vidět v mém případě, CPU-Z správně rozpoznal typ mého procesoru a uvedl i jeho výrobní frekvenci 2.40GHz. Snímače však ukazují frekvenci jinou, správnou, protože je procesor přetaktován.

Kopletní výpis cache procesoru.

Na další stránce najdete jen výpis vyrovnávacích pamětí (cache) procesoru, jejich druh a velikost.

Nechybí ani informace o základní desce.

Další z důležitých částí programu, kde naleznete informace o vaší základní desce. Mezi nejzásadnější údaje mimo typu desky a druhu chipsetu patří zejména verze biosu desky. Spousta lidí totiž zapomíná, že výrobce jejich desky většinou vypustí novější verzi biosu, která například přidává nebo zlepšuje kompatibilitu s novým HW. Proto si zde můžete zjistit vaší aktuální verzi biosu a porovnat ji tak s poslední verzí na stránkách výrobce.

Aktuální nastavení operačních pamětí.

Pod položkou Memory naleznete informace o aktuálním nastavení vašich operačních pamětí (frekvence a časování).

Podrobnější výpis informací jednotlivých modulů operačních pamětí ze SPD.

Další část už se věnuje pamětem podrobněji, konkrétně každému paměťovému modulu zvlášť, kde zobrazí jeho informace ze SPD. Pro každý modul si můžete přečíst jeho tovární nastavení či další alternativní profily (JEDEC, EPP).

Například moje RAM pracují defaultně s profilem JEDEC #3, tudíž frekvence 800MHz CL5 1.8V, avšak já používám profil EPP (Enhanced Performance Profile) který běží na nižším časování.

Nově dokáže CPU-Z rozpoznávat i grafické karty.

Informace o grafické kartě jsou jen opravdu stručné. Prakticky zde najdete jen typ, frekvenci, velikost paměti a šíři sběrnice. K diagnostice grafické karty slouží samostatný nástroj zvaný GPU-Z.

typ karty

Pod poslední položkou v CPU-Z naleznete informace o programu včetně informací o verzi vašeho operačního systému.

CPU-Z dokáže vygenerovat opravdu podrobnou zprávu o vašem HW.

CPU-Z dokáže též vygenerovat report o vašem HW. A když už report, tak podrobný. Taková zpráva pak může posloužit odborníkům či ochotným uživatelům na help fórech při řešení problémů s PC.

Validace slouží k online uveřejnění vašich například vašich výsledků v přetaktování.

Pokud se vám podaří dosáhnout nějakých pěkných výsledků v přetaktování, můžete se jimi pochlubit na internetu.

Závěr

Možná se může na první pohled zdát, že CPU-Z nenabízí nic zajímavého. Na jednu stranu je to pravdu, avšak na druhou stranu je tento malý prográmek velmi dobrým pomocníkem při zjišťování, co že se v té plechové bedně nachází. CPU-Z podporuje téměř všechen hardware, s novými verzemi přichází vždy podpora nového HW, a to obvykle ještě dříve, než se nový HW objeví na trhu.

Osobně se práci na cizích počítačích nebo při taktování nedokážu bez CPU-Z obejít. Prakticky zde naleznete krom teplot všechny důležité informace o vašem HW. CPU-Z se navíc nemusí instalovat a je dostupný zdarma. Škoda jen, že není CPU-Z v českém jazyce, ale je možné, že na internetu nějaká přeložená starší verze bude.

Stáhni CPU-Z z Edownload.cz

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

  • jednoduché a přehledné rozhraní
  • bezplatný
  • malý
  • není nutná instalace
  • široká podpora HW

Nevýhody:

  • anglický jazyk
  • absence teplot HW

Sponzorované odkazy:

Článek CPU-Z – kompletní diagnostika vašeho procesoru byl publikován 30. března 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!