GPU-Z – vše o vaší grafické kartě!

Tagy:  gpu-z, gpu z, diagnostika počítače, diagnostika hardaware, grafická karta, jakou mám grafickou kartu, grafika, video,

Sponzorované odkazy

GPU-Z – vše o vaší grafické kartě!

Potřebujete zjistit jakékoliv informace o vaší grafické kartě? Její takty, velikost paměti, nainstalované ovladače, výrobce karty, snímat teploty a otáčky ventilátoru? Od toho je tu malý prográmek zvaný GPU-Z. Tento užitečný nástroj velmi rychle zjistí veškeré informace o vaší grafické kartě, aniž byste museli otevírat skříň od počítače.

Pomocí jednoduchého nástroje GPU-Z v mžiku zjistíte veškeré technické údaje o vaší grafické kartě. Od názvu, přes frekvence až po možnost uložit (vyextrahovat) bios grafické karty do souboru nebo do online databáze. Stejně jako u podobných nástrojů typu CPU-Z nechybí ani možnost online validace.

Diagnostikujeme grafickou kartu

Zjistit název grafické karty, jejího výrobce a možná i verzi ovladačů je možno pomocí Windows. Jenomže tím asi tak diagnostické vlastnosti ve Windows končí. Pokud například chcete zjistit, jaké má karta takty, zda se karta nepřehřívá v zátěži či například jestli podporuje různé druhy výpočtů (CUDA, PhysX, DirectCompute, OpenCL), máte smůlu. Od toho je právě GPU-Z.

GPU-Z je šířen zcela zdarma. Podpora grafických karet je velmi široká. Každou novou verzí je zajištěna podpora dalších novějších grafických karet. Navíc GPU-Z není potřeba nijak instalovat ani složitě spouštět.

Rozhraní potažmo veškerá práce s programem je maximálně jednoduchá. Ihned po spuštění se na titulní stránce dozvíte všechny potřebné technické údaje o vaší grafické kartě. Název karty, typ jádra včetně jeho technických specifikací, výrobce karty, rozhraní karty, velikost a druh grafické paměti, frekvenci jádra (současnou, tovární), podporu výpočetních standardů, aj.

Vedle kolonky s verzí biosu se nachází ikonka se „švábíkem“ pod níž naleznete možnost vyexportovat bios karty na disk, či ho uložit do online databáze. Uložení do online databáze slouží k tomu, že například nadšení taktovači upraví bios karty, zvednou napětí na jádře a dalších komponentech, zvýší frekvenci a uloží ho do databáze. Uživatel si pak může na vlastní riziko bios stáhnout a do karty nahrát (přes konkrétní program). Tím získá instantní výkon navíc.

GPU-Z dokáže na rozdíl od CPU-Z (diagnostika procesorů) zastat i funkci monitorovací. Můžete tak sledovat otáčky ventilátoru, teploty na kartě, frekvence karty (2D, 3D) aj. To ukládat do logu (záznamu). Často se tato funkce hodí například, abyste zjistili, zda se vám karta v počítači nepřehřívá, jelikož na tento fakt spousta uživatelů zapomíná a při spuštění nějaké náročné hry se z počítače stává radiátor. Proto je například vhodné v letních měsících, kdy je v místnosti 25++ °C hlídat teploty grafické karty, zda se nepřehřívá.

Pokud se vám například povede nějaký pěkný výsledek v přetaktování, pomocí validace si můžete nechat výsledky ověřit a publikovat je tak na internet.

Tím se zajistí, že publikované výsledky nejsou žádné fotomontáže z Photoshopu, nýbrž výsledky snímané rovnou z karty.

Závěr

Tento malý prográmek poslouží jako velmi dobrý pomocník při diagnostice a monitorování grafické karty. V mžiku se dozvíte o své grafické kartě úplně všechno, aniž byste museli otevírat skříň počítače či po bytě hledat krabice od karty. Škoda jen, že GPU-Z není přeložen do češtiny, avšak myslím, že většina pojmů je zcela jasná.

Stáhni GPU-Z z Edownload.cz

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

  • jednoduché a přehledné rozhraní
  • bezplatný
  • malý
  • není nutná instalace
  • široká podpora HW

Nevýhody:

  • anglický jazyk

Článek GPU-Z – vše o vaší grafické kartě! byl publikován 3. dubna 2010 v 08.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...