Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting

Tagy:  webhosting, web hosting, hosting, server, webserver, localhost, free webhosting, uniform server, jak udělat web, tvorba webu, tvorba internetových stránek

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Profesionální web snadno a rychle!
  2. Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting
  3. Profesionální web snadno a rychle – díl 2. – instalace systému Joomla
  4. Profesionální web snadno a rychle – díl 3. – rozhraní a nastavení
  5. Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly
  6. Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran
  7. Profesionální web snadno a rychle – díl 6. – Tipy a triky
Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting

Máme tu první díl našeho seriálu, v němž si vytvoříme profesionálně vyhlížející webové stránky za pomoci redakčního systému Joomla. V dnešním prvním dílu se budeme věnovat nejprve webovým hostingům, konkrétně potom virtuálnímu webovému serveru, jenž se v praxi běžně označuje jako Localhost.

Jaké existují webové hostingy?

Webové hostingy jako takové můžete rozdělit do dvou majoritních skupin, tedy na nekomerční (free hostingy) a komerční hostingy. Free hostingy můžeme rozdělit na bez databáze a s databází, i když dnes už jsou free hostingy bez databáze spíše ojedinělé. Komerční pak na standardní provoz a na provoz na vlastním serveru (pro náročnější weby).

Speciální skupinu tvoří tzv. virtuální webový server. Jedná se o simulaci webového serveru přímo na vašem PC (práce offline). Výhod tohoto řešení je spousta – rychlost (minimální odezva), spolehlivost, přizpůsobitelnost (vlastní nastavení serveru), práce offline, a další. Díku tomu, že je server provozován na vašem počítači, můžete na vývoji svých stránek pracovat kdekoliv bez nutnosti připojení k internetu.

Free WebHostingy

Za těch pár let, co jsem se začal věnovat vývoji webu se počet free hostingů velmi rozrostl. Kdysi bývalo pár hlavních poskytovatelů (IC, WZ, sweb, hostuju). Nyní když otevřete přehled free webhostingů, naleznete spousty neznámých jmen s velmi zajímavou nabídkou.

Nevýhodou free webhostingů je možnost zvolení pouze domény třetího řádu (vasedomena.jme­nohostingu.cz), nulová podpora ze strany poskytovatele, pomalejší načítání stránek (zejména u Joomly je to velmi znát), často omezení některých funkcí (mod_rewrite, .htacces), žádné automatické zálohování. Zejména přístup poskytovatele k vám jako k zákazníkovi je mizerný. Pokud se něco stane, poskytovatel neručí za ztrátu dat a vůbec se s vámi nemaže. O svých zkušenostech s free hostingy bych mohl dlouze vyprávět. Pokud to tedy myslíte s vašimi stránkami vážně, doporučuji komerční webhosting. Opravdu to za ty peníze stojí!

Doporučuji tuto stránku, na které najdete přehled spousty free webhostingů.

Komerční WebHostingy

Zásadní výhody oproti free variantám jsou rychlost, doména druhého řádu (vasedomena.cz), podpora, automatické zálohování, vlastní emailové schránky apod.

Kvalitní provoz a monitoring služeb.Kvalitní provoz a monitoring služeb.

Opět doporučuji tuto stránku, kde naleznete nepřeberné množství komerčních WebHostingů.

Podle čeho vybírat?

Kapacita není všechno. Spíš se zaměřte, aby webhosting nabízel zejména podporu nejnovějšího PHP (aktuálně PHP 5), MySQL (aktuálně MYSQL 5) databázi, .htacces a mod_rewrite. To jsou zejména pro Joomlu velmi důležité parametry. Dobré j rovněž informovat se na vybraný hosting u stávajících uživatelů, například na diskusních fórech apod.

Velmi důležitá je i kvalitní podpora ze strany poskytovatele webhostingu!Velmi důležitá je i kvalitní podpora ze strany poskytovatele webhostingu!

Velmi důležitá je i kvalitní podpora ze strany poskytovatele webhostingu!

Virtuální webový server

Konečně se dostáváme k tomu nejhlavnějšímu. Localhost je pro vývoj a úpravy webu asi ta nejlepší možná varianta, poněvadž nejste omezeni rychlostí a nastavením webhostingu, pracovat můžete offline a vše vám běží na vašem počítači, kde si lze vše nastavit dle potřeby.

Localhost je spojení třech aplikací – serveru Apache, PHP interpreteru a MySQL databáze. Jednotlivé aplikace jsou vyvíjeny samostatně, avšak ke správné funkci musíte tyto tři části nastavit tak, aby spolu spolupracovaly. Takto nastavit a vytvořit virtuální server není pro začátečníka zvlášť jednoduché, proto se vyvíjí již hotové balíky, které obsahují už připravený funkční server plus nějaké ovládací rozhraní.

Osobně preferuji aplikaci Uniform Server, která kombinuje všechny tři vyjmenované komponenty spolu s přehlednou přívětivou administrací a rozhraním. Pracovat budeme tedy v této aplikaci, které u mě nemá konkurenci.

Uniform Server

K dostání je Uniform Server volně na internetu. Celý obsah se musí rozbalit do složky někam na disk, odkud se pak spouští aplikace, v níž se posléze spouští server.

Přehledná nabídka funkcí.Přehledná nabídka funkcí.

Pokud jste si stáhli a rozbalili někam na disk, Uniform Server spusťte. Aplikace se spustí na pozadí a v tray liště (u hodin) se objeví ikonka. Kliknutím pravým tlačítkem se rozbalí nabídka. Nejdříve je nutné nainstalovat a spustit procesy komponent, to provedete stisknutím „Install and Run All Services“. Pokud vše proběhne správně, objeví se okno prohlížeče s adresou http://localhost. Tato adresa bude nyní sloužit jako adresa vašich webových stránek.

Pohodlná administrace Uniform serveru.Pohodlná administrace Uniform serveru.

Pod položkou „Admin Panel“ se nachází administrace aplikace včetně nastavení Apache serveru, PHP a MySQL. Defaultně není třeba nic nastavovat, popřípadě později, jakmile se vyskytnou nějaké problémy. Pod položkou „phpMyAdmin“ naleznete databázového správce, ve kterém budeme v dalším díle při instalaci Joomly pracovat.

Aplikace Uniform Server je doslova nabitá funkcemi, s nimiž se v praxi na webhostingu setkáte. Pokud chcete doslova simulovat prostředí vašeho webhostingu, můžete do Uniform Serveru dohrát ještě další pluginy.

Co v dalším díle?

Dnes jsme si připravili půdu pro další díl. V dalším díle navážeme tam, kde jsme dnes skončili. Ukážeme si, jak Joomlu nainstalovat a jak pracovat s databází. Pokud máte jakékoliv dotazy, piště do diskuse pod článkem.

Článek Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting byl publikován 30. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (13).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...