Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran

Tagy:  joomla, jomla, joomla tutoriál, joomla návod, joomla pluginy, joomla extensions, joomla rozšíření, publikační systém, redakční systém, redsys, blog

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Profesionální web snadno a rychle!
  2. Profesionální web snadno a rychle – díl 1. – hosting
  3. Profesionální web snadno a rychle – díl 2. – instalace systému Joomla
  4. Profesionální web snadno a rychle – díl 3. – rozhraní a nastavení
  5. Profesionální web snadno a rychle – díl 4. – nabídky, články a moduly
  6. Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran
  7. Profesionální web snadno a rychle – díl 6. – Tipy a triky
Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran

V posledním díle jsem vám slíbil, že se podíváme na možnosti rozšíření publikačního systému Joomla o prvky třetích stran. Rozšíření třetích stran můžeme nalézt na oficiálních stránkách vývojářů, kde se nachází rozsáhlá databáze všech doplňků do Joomly.

Jedním z důvodů, proč je Joomla tak často vyhledávaným a nasazovaným publikačním systémem, jsou právě rozsáhlé možnosti rozšíření funkcí Joomly. Samotný systém Joomla toho v základu moc neumí. Mohli bychom jej přirovnat k operačnímu systému, jenž v základu zvládne jen primitivní úkony. Pomocí doplňků třetích stran můžeme z Joomly udělat rázem menší sociální síť, plnohodnotný blog pro uživatele či portál. Fantazii se v tomto případě meze nekladou.

Základní rozdělení rozšíření

Rozšíření můžeme primárně rozdělit na rozšíření administrativní části a na rozšíření uživatelské části. Mezi rozšíření administrativní části patří různé bezpečnostní doplňky, zálohovací nástroje, editory článků, úpravy rozhraní administrace apod. Valná většina rozšíření však poskytuje nějaké nové funkce, které se posléze projeví v uživatelské části webu. Jako příklad mohu uvést komentáře, kalendáře, sociální síť (manažer uživatelů) apod.

Bezpečnostní riziko

Samozřejmě že každé rozšíření znamená značné riziko. Ať už riziko bezpečností, či riziku narušení chodu systému. Proto je nutné před instalací rozšíření třetích stran důkladně si promyslet, zda je toto rozšíření opravdu nezbytné. Zálohování systému před instalací je samozřejmost. Navíc je nutno jednou za čas kontrolovat nové verze těchto rozšíření, které vyjma nových funkcí přináší opravení zejména bezpečnostních me­zer.

Berte na vědomí, že žádné rozšíření byste neměli instalovat na „živý“ web. Pokud totiž dojde k neočekávaným problémům, návštěvníky, kteří si zrovna našli čas, aby navštívili vaše stránky, výpis kritických chyb zrovna nenadchne. Když už tedy plánujete rozsáhlejší zásah do systému, přepněte svůj web nejprve do režimu offline. Informační zprávou tak oznámíte návštěvníkům, že se jedná pouze o plánovaný výpadek.

Placené nebo zdarma rozšíření?

U komerčních rozšíření třetích stran bohužel neexistuje žádná trial verze nebo demo. Pokud si tedy chcete rozšíření koupit, kupujete tak zajíce v pytli. Ale i u webových aplikací existuje pirátství.

Většinu dodatečných funkcí však zastanou free rozšíření. Avšak pokud chcete například profesionální SEO (Charakteristika a vývoj internetových vyhledávačů – SEO – díl 1.), nezbývá vám víc, než se obrátit na odborníky, jenž vám pro váš web poskytnou profi služby.

Lokalizace

Najít rozšíření s českým překladem je vcelku rarita. Většina doplňků je lokalizována samozřejmě pouze do angličtiny. Bohužel někdy narazíte na situaci, kdy má některá komplexnější aplikace tak složité nastavení plné neznámých pojmů, že i jako zdatní angličtináři budete v koncích. V těchto případech pomůže pouze Google.

Podle čeho vybírat

Obecně nelze jednoznačně říct, dle jakých kritérií vybírat. Samozřejmě existuje několik zvučných jmen výrobců, avšak většina doplňků je od vývojářů z celého světa. Výborná věc, dle které si lze udělat alespoň základní představu o kvalitách konkrétního rozšíření, je systém hodnocení na stránkách Joomly u každého rozšíření. Obvykle hodně napoví i pročíst komentáře u každého rozšíření, z nichž lze vyčíst, zda je v doplňku nějaká chyba, popřípadě se zde můžete s vaším problémem svěřit a očekávat na odpověď vývojáře.

Několik osvědčených tipů

Za svojí praxi jsem narazil a používal několik osvědčených rozšíření do své Joomly.

  • Editory článků: JCE, JoomlaCK
  • SEO,SEF: Joomla Seo Patch, Artio JomSEF
  • Site Map: Xmap
  • Komentáře: JComments, JomComment
  • Podobné články: Extranews
  • Populární články: Ninja Breaking News

To je několik doplňků, co mi za ta léta utkvěla v mysli. Pro jednoduché stránky s dynamickým obsahem skoro žádné nepotřebujete. Doporučuji jen ty komentáře a JCE editor. Zbytek už jsou jen takové vymoženosti.

Závěrem

Na závěr bych vás chtěl upozornit, abyste neinstalovali neznámé doplňky na hotový funkční web, nýbrž jej nejprve otestovali například na localhostu. Z vlastních zkušeností vím, že nainstalovat takový doplněk na hotový funkční web není dobrá varianta :-)

Příští a zároveň poslední díl věnuji různým vylepšením, tweakům, tipům & trikům. Prozradím vám, kde se dá jaká věc v kódu upravovat a poradím vám, jak daný soubor najít.

Oficiální databáze Joomla doplňků

Článek Profesionální web snadno a rychle – díl 5. – Rozšíření třetích stran byl publikován 9. října 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...