České online TV a archívy českých televizních stanic - jak na to?

Tagy:  on line tv, online televize zdarma, online tv vysilani, online tv ct 4, online televize nova, televize online, vysílání zdarma, televize po internetu, video archívy, videoarchiv, internetové prezentace televizí

Sponzorované odkazy

České online TV a archívy českých televizních stanic - jak na to?

Sledování online tv se pomalu, ale jistě stává jednou z nejpopulárnějších činností na internetu. I české televizní stanice si to dobře uvědomují a tak máme k dispozici jejich archívy online či dokonce můžeme vysílání přes internet sledovat i na živo. V dnešním článku si řekneme, kde tyto archívy můžeme najít a také jak je sledovat. Mimo to si také ukážeme několik nejznámějších online vysílání.

Proč bychom se nedívali když nám pánbůh archív dal…

Jak už jsem zmínil v úvodu i české stanice poskytují možnost sledování vašich oblíbených pořadů online z jejich archívů. Je ovšem nutné podotknout že online můžete v 99% případů sledovat pouze programy s originální produkce dané stanice (na vlastní programy mají licenci, cizí už by vysílat online nemohli). Jako první ze stanic přichází na řadu televize Prima, její video archív naleznete na jejím serveru iPrima.cz. Archív Primy je vyřešen velice jednoduše a jelikož na samotný streaming videí je používán jiný český server Stream.cz tak se jeho používání zas tak moc neliší právě od prohlížení videí na Streamu. Samozřejmě nechybí prvky jako vyhledávání podle data, výběr pořadu či diskuze. Druhou stanicí je televize Nova, jejíž archív můžeme naleznout na Archiv.nova.cz. Zde se vše opět podobá Primě, nic nechybí, nic navíc. Jednoduše vybereme či najdeme daný pořad a sledujeme. Podobně je to i u archivu ČT, který se nachází na adrese Ceskatelevize.cz. Všechno funguje na jednom principu a u všech stanic je používání archivu naprosto jednoduché a intuitivní proto není třeba dopodrobna nic popisovat.

Video archív TV Prima běží pomocí serveru stream.Video archív TV Prima běží pomocí serveru stream.

On air! Tedy online…

Už dávno neplatí, že sledování přímého online video streamingu je výsadou pouze anglicky mluvících internetových diváků. Dnes už několik známých a kvalitních českých tv stanic umožňuje sledovat jejich vysílání zdarma a online, čímž se otevřely nové možnosti využívání českého internetu jak pro diváky, kteří mohou sledovat televizní programy přímo na svém pc tak pro samotné tvůrce televizních stanic – díky online streamingu můžou vznikat nové a nové a hlavně nezávislé internetové stanice. Ale dost spekulací o využití těchto technologií a pojďme se podívat blíže na stanice, které jsou pro česky hovořící diváky k mání. Téměř u většiny online tv se programátoři snaží samozřejmě o co nejjednodušší možnost přístupu ze strany diváka a tak vám pro sledování většiny stanic stačí pouze nainstalovaný Windows Media Player integrovaný do prohlížeče. Samozřejmě je možnost využít nějakého programu z nepřeberné změti softwaru určenému ke sledování online tv, ale v případě, že chcete sledovat jenom české, vybrané stanice se mi zdá poněkud zbytečné podobný software využívat (kvalitních českých stanic je zatím ještě v poměru s anglickými velice málo a tento druh softwaru většinou obsahuje tisíce zahraničních stanic a pár stanic českých a tak praktičnost těchto programů pro české stanice dle mého názoru ztrácí smysl).

Hudební televize Óčko online.Hudební televize Óčko online.

Konečně se dostáváme k samotným stanicím. První stanicí, o které se zmíním je pravděpodobně nejznámější ze všech – mluvím o České Televizi. Ta nabízí svoje online vysílání pod službou s názvem iVysílání, která nám umožňuje sledovat stanice ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 přímo z prohlížeče. Ovšem pozor, někdy je vysílání po internetu nedostupné z důsledku nevlastnění licence pro vysílání na internetu pro daný program a tak je vysílání po dobu trvání daného pořadu přerušeno. Jako další zpravodajskou stanici mohu zmínit slovenskou TA3. Za zmínku stojí určitě také regionální televize jako BTV-brněnská online tv, či Praha 1 TV, která přináší zase novinky z dění v Praze 1. Pokud vás zajímá spíše hudba pak je tu pro vás české Óčko, nebo slovenský Music Box. Jestli patříte mezi fanoušky počítačových her a vším s tím spojeného určitě si oblíbíte televizi PG24, dnes už vlastně pod názvem Playzone.cz. A na závěr tohoto malého výčtu přihodím jeden příklad nezávislé televize, která mě doopravdy zaujala. Česká stanice Film1 vysílá amatérské a nezávislé filmy, které byli na veřejnosti většinou viděny zřídka, jako součást nějakého festivalu. Film1 jsem schválně nechal na konec neboť ,dle mého, odhaluje opravdovou sílu a potenciál online vysílání – nezávislost.

Budoucnost?

Ačkoliv online televize nejsou zas tak horkou novinkou a už nějaký čas tu s námi jsou, pořád ještě není stoprocentně využit jejich potenciál. Je možné že jednou analogové respektive dnes už digitální vysílání bude jednou nahrazeno vysíláním přes internet, avšak takovéto úvahy jsou opravdu jen spekulativní tak nám nezbývá nic jiného než se nechat překvapit.

Článek České online TV a archívy českých televizních stanic - jak na to? byl publikován 13. července 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...