Ocko.idnes.cz - nejznámější česká online hudební televize

Tagy:  Óčko, Ocko, online tv, stream

Sponzorované odkazy

Ocko.idnes.cz - nejznámější česká online hudební televize

Online tv je na českém internetu velmi silný pojem. O tom svědčí i statistika hledanosti těchto klíčových slov na nejpoužívanějším vyhledávači Seznam. V tomto článku se společně podíváme blíže na web asi nejznámější české online hudební televize Óčko.

Design – první krůček k úspěchu

V dnešní společnosti se klade velký důraz na vzhled, a to také platí i o dnešním internetu, kde to však není zdaleka tolik na škodu. V tomto ohledu web Óčka splnuje veškeré předpoklady pro moderní web, který je z velké části návštěvován mladšími uživateli. Design je líbivý, vkusný a přehledný. Další pozitivum je, že stránka není zbytečně přeplněná reklamou a tím se zlepšuje i uživatelská přívětivost webu.

Povedený design webu Óčka.Povedený design webu Óčka.

Óčko on air

U online televize je však samozřejmě důležitější než vzhled kvalita a funkčnost samotného online streamu. Zde mě Óčko také potěšilo. Stream běží na jejich vlastním přehrávači využívajícím technologie flash. Z toho plyne fakt, že není nutné stahovat tuny pluginů, čehož jsem se zpočátku obával, ale stačí pouze Adobe Flash Player, který je však většinou defaultně integrován ve většině novějších prohlížečů. Po shlédnutí krátké reklamy, jakou známe ze serverů jako např.: Stream.cz (ano reklama, ale v dnešní době je to prostě tak, každý web musí nějak vydělávat a když navíc nabízí služby zcela zdarma, tak v tom nevidím velký problém), se dostaneme do live video streamu. Na mém připojení (ADSL, 2 mb/sec – v dnešní době si myslím průměrné připojení) byla kvalita vysílání opravdu dobrá a to i ve fullscreen (celá obrazovka) modu, se dalo vysílání bez problémů sledovat.

Live stream…Live stream…

Mainstream a komerce

Co se týče vysílaných pořadů, musíme si bez okolků přiznat, že Óčko je v první řadě mainstremová hudební televize. To znamená, že v hitparádách a velké části pořadů se objevují předěvším mainstreamové populární skupiny. Abychom však v tomto směru Očku jenom nekřivdili, musíme si říci, že Óčko postupně přidává i pořady, které zaujmou nejen hlavní valnou většinu diváků. Mluvím například o pořadu 5. Element, který se zabývá česko-slovenskou hip hopovou scénou. Můžete namítnout, že hip hop je dnes v podstatě také mainstream, protože ho poslouchá velké množství mladých lidí, kteří jsou hlavní cílovou skupinou Óčka, ale já si myslím, že je to první krok k zařazení více alternativních pořadů a o stylech, které jsou populární spíše v „undergroundových“ komunitách, do hlavního vysílání.

Nejen online televize

Mimo online vysílání nabízí web Óčka také řadu jiných funkcí a služeb. Mezi ty nejdůležitější podle mě patří novinky. I zde si však neodpustím výtku. Ta se týká aktualizovanosti novinek, zatímco horké novinky odkazující na vysílání zobrazující se v panelu na pravé straně jsou aktualizované často, o novinkách – článcích z hudební scény se to bohužel říci nedá. Datum přidání nejnovějšího článku zde byl 24.4.2009, nemluvě o tom, že na první stránce mezi „novinkami“ se objevují i články z roku 2008. Jistě, Óčko je primárně online televize, ale pokud už je kategorie těchto článků označována jako novinky, tak mi to příde jako hrubý nedostatek. Další zajímavou funkcí je Charts – hitparády. Návštěvník webu může procházet hitparády, poslouchat jednotlivé písně a samozřejmě také hlasovat pro svůj oblíbený hit. Mimo super známých hitparád jako je například T-music Chart zde nalezneme i českou hitparádu Výtah zaměřenou na českou scénu. Další funkcí je samozřejmě program, který by u projektu tohoto typu určitě neměl chybět. Na webu nalezneme také sekci Downloady, pomocí které můžeme stahovat oblíbené písně do svého mobilu (avšak pochopitelně už ne zdarma) a Soutěže.

Nedořešená diskuze

Položku diskuze sem vynechal zámerně. Diskuze je vyřešena velmi nepřehledně a uživatel se v ní težko orientuje. Rozhodně by neuškodilo kdyby bylo forum Óčka vytvořené a fungující ve stylu diskuzí založených na systémech Phpbb nebo vBulletin. V tomto současném diskuzním systému se však diskuze stává nepřehlednou a nenaplňuje možný potenciál který má.

Dle mého názoru nejslabší stránka webu – nepřehledné diskuzní forumDle mého názoru nejslabší stránka webu – nepřehledné diskuzní forum

Přes některé nedostatky je však Óčko velmi kvalitní online hudební televize. Neuškodilo by ale zařazení více alternativních pořadů do vysílání a vylepšit forum, které by mohlo být další velmi úspěšnou a využívanou částí webu Óčka.

Článek Ocko.idnes.cz - nejznámější česká online hudební televize byl publikován 25. května 2009 v 16.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...