Adobe Photoshop Lightroom 3 - Snadná a přitom velice efektivní úprava fotografií

Tagy:  Adobe, lightroom, photoshop, obrázky, fotografie, úprava, zpracování, správa, RAW, obrazy, tisk, publikování, šum, grafika, design, knihovna, perspektiva, online služby

Sponzorované odkazy

Adobe Photoshop Lightroom 3 - Snadná a přitom velice efektivní úprava fotografií

Hledáte kvalitní grafický program na správu a úpravu Vašich fotografií? Vaše dlouhé hledání je již u konce, protože jsme pro Vás našli perfektní řešení v podobě známého kvalitního grafického softwaru Photoshop Lightroom od společnosti Adobe, která v letošním roce vydala již třetí řadu svého produktu. Bližší informace o této skvělé aplikaci se dozvíte v dnešním článku. Především se zaměříme na zbrusu nové funkce a nástroje, které si pro Vás vývojáři v této verzi připravili.

Obrázek I. Adobe Photoshop Lightroom 3Obrázek I. Adobe Photoshop Lightroom 3

Co je to vlastně Adobe Photoshop Lightroom?

Pod tímto anglickým názvem se Vám představí grafický editor, který slouží k úpravě a zpracování fotografií a také k vytváření nových obrázků. Správa obrázků se díky této aplikaci stala velmi atraktivní a nyní je také snadnější. Prostřednictvím této aplikace si můžete jednoduše pohrávat se vzhledem fotografií a jejich následnou úpravou (redukce šumu, zdokonalení kontrastu či jasu apod.). Nemějte strach dát volnost své fantazii. Vyzkoušejte různé vyspělé funkce a nástroje pro editaci, které Vám zpříjemní a zkvalitní Vaši práci. Výsledné fotografie máte možnost předvádět pomocí nových elegantních tiskových rozvržení či video prezentací, které dále můžete doplnit i hudbou. V programu je také velmi kvalitně zpracovaný nástroj zabývající se tiskem, který obsahuje i šablony pro tisk snímků.

Absolutní novinky, které najdete jen ve verzi Lightroom 3

Zpracování RAW obrazů

Program Adobe Photoshop Lightroom 3 nabízí vylepšenou správu a úpravu RAW obrazů.

Obrázek II. Zpracování RAW obrazůObrázek II. Zpracování RAW obrazů

Simulace filmového zrna

Mezi nejzajímavější funkce této verze patří tzv. simulace filmového zrna, která spočívá v nastavení velikosti a hrubosti filmového zrna.

Načítání obrázků z fotoaparátu

Pomocí této novinky můžete načítat Vaše fotografie již v průběhu fotografování. Tím pádem ušetříte mnoho času a i hned se můžete podívat na své výtvory.

Prezentace

Po dokončení všech Vašich úprav si můžete jednotlivé obrázky vyexportovat jako video, které poté můžete okořenit například hudbou.

Online publikování

Z knihovny, která se přímo nachází v Lightroomu 3 lze posílat fotografie na online služby. Poté můžete s ostatními uživateli jednotlivé obrázky sdílet.

Obrázek III. KnihovnaObrázek III. Knihovna

Korekce objektivu

Vaše fotografie můžete jednoduše vylepšit za pomocí korekcí vad objektivu (chromatická aberace, vinětace nebo geometrická zkreslení).

Šablony pro tisk snímků

Dále si zde můžete vytvořit své vlastní upravitelné šablony pro tisk snímků.

Obrázek IV. TiskObrázek IV. Tisk

Korekce perspektivy

Díky této velice výkonné funkci zcela snížíte či dokonce eliminujete zkreslení, které vzniká při fotografování.

Obrázek V. Korekce perspektivyObrázek V. Korekce perspektivy

Jednoduchý import fotografií

Nastavení a navigace importu obrázků je v této verzi velmi snadná. Každý uživatel to bez problému zvládne.

Vodoznaky

Tento nejnovější nástroj Vám umožní vkládat do fotografií textové nebo grafické vodoznaky (loga, podpisy či obrázky).

Podpora videosouborů z DSLR aparátů

Podpora videosouborů z DSLR aparátů Vám umožní spravovat vedle statických fotografií i Vaše videa.

Zvýšení výkonu programu

Nejnovější verze programu Lightroom 3 je oproti starším řadám mnohem rychlejší, tudíž Vám to ušetří spoustu času.

Redukce šumu

Kvalita, jistota a efektivita. Adobe Photoshop Lightroom 3 Vám přináší kvalitní a efektivní redukci šumu. Tento nástroj patří mezi nejvyužívanější a nejžádanější funkce v programu.

Obrázek VI. Ukázka I. Redukce šumuObrázek VI. Ukázka I. Redukce šumu
Obrázek VII. Ukázka II. Redukce šumuObrázek VII. Ukázka II. Redukce šumu

Systémové požadavky

Aplikace Adobe Photoshop Lightroom 3 je tzv. multiplatformní, což znamená, že jde nainstalovat i spustit pod více operačními systémy, kterými jsou Microsoft Windows a Mac OS. Můžete si vybrat mezi 32 a 64 bitovou verzí programu a to u obou operačních systému, které jsou uvedené výše. V následující tabulce se dozvíte přesnou konfiguraci počítače, kterou Vám vývojáři doporučují. Díky této konfiguraci předejdete různým problémům při instalaci nebo za samotného běhu softwaru.

Konfigurace počítače

Microsoft Windows Mac OS
Typ procesoru Intel Pentium 4 Intel
Operační systém Windows XP, Vista a 7 Mac OS X verze 10.5 nebo 10.6
Velikost RAM paměti 2 GB 2 GB
Volné místo na disku 1 GB 1 GB
Rozlišení obrazovky 1 024 x 768 1 024 x 768

Cena produktu?

Cena produktu Adobe Photoshop Lightroom 3 se pohybuje v řádu tisíců. Tento grafický program si můžete zakoupit na oficiálních internetových stránkách společnosti Adobe, které najdete na adrese Adobe.com. Přímý odkaz na koupi tohoto softwaru naleznete na konci dnešního vydání. Cena za plnou verzi je 299 $ (cca 5 912 Kč včetně DPH). Upgrade z předchozí starší verze aplikace na nejnovější třetí řadu je za 99 $ (cca 1 958 Kč včetně DPH). Uvedené ceny jsou stejné pro obě verze programu (Microsoft Windows a Mac OS). Přímý odkaz na stažení tohoto softwaru naleznete v závěru dnešního článku.

Pozn.: Ceny uvedené v Kč – aktuální měnový kurz ke dni 22.7. 2010.

Hodnocení programu

Chcete-li pracovat s nejlepším a nejkvalitnějším grafickým editorem za účelem zpracování a úpravy fotografií, určitě sáhněte po této výborné aplikaci. Správa obrázku nikdy nebyla jednodušší a kvalitnější.

Myslím si, že v současné době nemá tento program na trhu žádnou konkurenci. Opravdu špičkový grafický software v oblasti designu. Mohu vřele doporučit každému potencionálnímu uživateli.

Zaujal Vás tento program natolik, že se chctete dozvědět více? Klikněte na **Adobe.com, kde se dozvíte vše, co potřebujete.

Stáhnout Adobe Photoshop Lightroom 3 z Edownload.cz

Zakoupit Adobe Photoshop Lightroom 3 z Adobe.com

Výhody:

  • multiplatformní aplikace (Microsoft Windows, Mac OS)
  • kvalitní funkce a nástroje
  • design
  • snadné ovládání programu
  • uživatelské diskuzní fórum

Nevýhody:

  • není zdarma
  • hardwarově náročnější než ostatní grafické editory
  • (zatím) není české rozhraní

Moje hodnocení: 95 %

Výborný program

Článek Adobe Photoshop Lightroom 3 - Snadná a přitom velice efektivní úprava fotografií byl publikován 6. srpna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...