AVG Anti-Virus Free Edition 9 – Antivirové řešení zdarma

Tagy:  AVG Anti-Virus Free Edition 9, AVG, vir, spyware, Link Scanner, Internet Explorer, Windows, bezpečnost, ochrana, trojský kůň, antiviry, viry, bezpečnostní programy, antivirové řešení

Sponzorované odkazy

AVG Anti-Virus Free Edition 9 – Antivirové řešení zdarma

Hledáte nějaké antivirové řešení pro váš počítač, aniž byste za něj museli platit? Máme pro vás řešení v podobě velmi známého AVG Anti-Virus Free Edition 9 z dílen české společnosti AVG Technologies. Podíváme se, jak na ovládání a přívětivost programu, tak i na účinnost antivirové ochrany, což je alfou a omegou každého antivirového řešení.

AVG Anti-Virus Free Edition 9 pod drobnohledem

Nejprve vás seznámím s možnostmi, které můžete od bezplatné verze AVG očekávat. Pro mnohé uživatele je dozajista směrodatným prvkem lokalizace programu. Většinou bývá zvykem, že je software vytvořený v český dílnách počeštěn, v případě AVG tomu donedávna tak nebylo. Naštěstí tvůrci nedávno přidali češtinu i do bezplatné licence, a tak se ani méně zkušení uživatelé nemusí obávat nastavování a práce s programem. AVG nabízí i v bezplatné verzi mnoho zajímavých funkcí. Jako příklad mohu uvést třeba kontrolu „čistoty“ příchozích i odchozích e-mailů v některém z nejznámějších e-mailových klientů a nebo třeba kontrola odkazů vygenerovaných vyhledávači přímo ve vašem prohlížeči s názvem Link Scanner. U poslední zmíněné funkce je deklarovaná jak podpora Internet Exploreru, tak i Firefoxu. V případě Firefoxu se mi tato funkce nepodařila zprovoznit, takže její funkčnost na Firefoxu nemohu potvrdit. Funkce kontroly odkazů funguje na všech známých vyhledávačích počínaje světovým Gogolem a konče tuzemským Seznamem.

Link Scanner v akciLink Scanner v akci

Instalace a první spuštění

Instalační balíček bezplatné verze AVG čítá přibližně tučných 90 MB. Samotná instalace probíhá za pomoci jednoduchého průvodce, který je kompletně počeštěn, nezapomeňte však hned v prvním kroku instalace nastavit správný jazyk. V průběhu instalace máte na výběr mezi Standardní instalací pro méně zkušené uživatele a Uživatelskou instalací pro zkušenější uživatele, ve které si jednak zvolíte jaké části programu chcete nainstalovat, jednak budete mít k dispozici rozsáhlejší možnosti nastavení v průběhu instalace.

InstalaceInstalace

Před započetím samotné instalace, ať už v Uživatelské či Standardní instalaci, se program dotáže, zda-li chcete nainstalovat speciální toolbar do prohlížeče. V průběhu instalace se vám potom zobrazují různé tipy a informace spojené s AVG Anti-Virus Free Edition 9. V úplném závěru je ještě potřeba nastavit čas aktualizací a standardních antivirových a antispywarových kontrol.

Výběr součástí instalaceVýběr součástí instalace

Při prvním spuštění aplikace na vás čeká relativně přátelské a přehledné uživatelské rozhraní. V horní liště, kde je mimo jiné i logo aplikace, naleznete momentální stav ochrany vašeho počítače. Levá nabídka je rozdělena do tří skupin, kdy první položka informuje o stavu jednotlivých komponent, druhá položka potom nabídne okamžitou kontrolu počítače a poslední, tedy třetí, položka je zaměřena na aktualizaci. Ovšem i přes takto jednoduché uživatelské rozhraní skýtá program velmi rozsáhlé nastavení ukryté v nejvýše položeném panelu v rozbalovacích nabídkách.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Orlí oko s názvem AVG

Bezplatná edice AVG nabízí rozsáhlé sledování a ukládání všech událostí spojené s bezpečností počítače. Podrobná historie všech akcí vykonaných programem nabízí popis události, datum a čas, kdy se dotyčná událost odehrála a mnoho dalšího. Velmi dobře zpracovaný je i virový trezor, kde naleznete přehledný seznam všech hrozeb uložených do karantény. Program pak dále nabízí výpis událostí, respektive hrozeb, které zachytily jednotlivé komponenty. Tento výpis je k dispozici pro Rezidentní štít a Kontrolu pošty. Ukládány jsou samozřejmě také výsledky testů počítače. Chcete-li tedy mít naprostý přehled, co všechno AVG zachytilo, popřípadě dělalo, je k dispozici opravdu rozsáhlá historie.

Kontrola odchozí a příchozí poštyKontrola odchozí a příchozí pošty

Účinnost

Účinnost je jednou z nejdůležitějších prvků každého bezpečnostního balíčku. Používání jednoho jediného bezpečnostního řešení není tím nejlepším řešením, vždy se totiž nejde nějaká ta havěť, která prolomí ochranu a zabydlí se ve vašem počítači. Ideálním řešením je kombinace několika bezpečnostních řešení. Nemyslím tím však používání dvou rezidentních ochran, tato kombinace totiž doslova zabíjí výkon počítače. Nejlepším východiskem je využití bezpečnostní balíčku, jako je například AVG, které nabízí ochranu počítače v reálném čase, spolu s nějakým jednorázovým testovacím programem. Takový program pak stačí jednou za čas spustit a nechat ho zkontrolovat počítač. Účinnost bezpečnostního balíčku můžete zvýšit i větší opatrností při surfování na internetu. Jakmile navštěvujete méně ověřené či jakkoliv podezřelé weby, zvýší se riziko infiltrace nějaké havěti. Běžně se tento efekt uskutečňuje na webech s pirátskou tématikou (warez, torrent vyhledávače atp.) a také na webech s pornografickým materiálem. Co je dobrou medicínou? Dávat si velký pozor na jakékoliv pochybné reklamní upoutávky a podezřelé weby.

Manažer aktualizacíManažer aktualizací

Verdikt

AVG Anti-Virus Free Edition 9 nabízí pro nekomerční využití dostačující ochranou počítače. Kontrola příchozí a odchozí elektronické pošty je velmi zajímavým nástrojem, stejně jako informování o potencionálně nebezpečných odkazech ve vyhledávačích. Bohužel tato funkce běží jen v Internet Exploreru. Značnou výhodou je kompletní počeštění, oproti předchozím verzím se tedy tvůrci značně polepšili. I bezplatná verze nabízí rozsáhlé možnosti nastavování. Další značnou výhodou je také multiplatformní zaměření, což znamená, že AVG funguje jak pod rozšířenými Windows, tak i pod Linuxem. Oproti placeným verzím nabízí bezplatná verze AVG Anti-Virus 9 opravdu jen základní nástroje. Určitě neočekávejte Firewall či třeba speciální Herní režim. Nakonec vám mohu AVG Anti-Virus Free Edition 9 doporučit, nabídne totiž dostatečnou ochranu naprosto zdarma.

Hodnocení:  70 %

Výhody:

  • Kompletně v češtině
  • Rozsáhlé nastavení
  • Link Scanner
  • Cena

Nevýhody:

  • Link Scanner neběží ve Firefoxu
  • Absence Firewallo
  • Ve verzi free chybí některé nástroje

Stáhnout AVG Anti-Virus Free Edition 9 z Edownload.cz

Koupit AVG Anti-Virus 9

Článek AVG Anti-Virus Free Edition 9 – Antivirové řešení zdarma byl publikován 8. srpna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...