VLC Media Player - komplexní multiplatformní přehrávač videa a zvuku

Tagy:  VLC, Media Player, player, media, média, filmy, přehrávání, přehrát, video, mp3, AVI, OGG, WMV, WMA, DivX, ACC, XviD, , MOV, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, titulky, SUB, SRT, stream, online TV, vysílání, TV, satelit, DVB-T, sledování, chráněné DVD, DVD, CD, kodeky, H264

Sponzorované odkazy

VLC Media Player - komplexní multiplatformní přehrávač videa a zvuku

V dnešním článku se zaměříme a blíže se podíváme na další velice kvalitní a žádaný multimediální přehrávač od společnosti VideoLAN, kterým není nikdo jiný než VLC Media Player. Oficiální internetové stránky společnosti VideoLAN jsou Videolan.org, kde naleznete vše, co potřebujete, ale bohužel jsou v anglickém jazyce. V posledních letech se z tohoto softwaru stal jeden z nejpoužívanějším multimediálních přehrávačů na světovém trhu. Disponuje kvalitními a propracovanými funkcemi, kterými si získal slávu a nyní se nachází na vrcholu těchto programů. Podporuje všechny známé volně dostupné obrazové i zvukové formáty. Především je tento software zcela zdarma, takže i díky tomu se stal jedničkou ve své oblasti. Za chvíli se koukneme a popíšeme si jeho základní funkce a nástroje, kterými disponuje tento bezchybný multimediální přehrávač.

Co je to vlastně VLC Media Player?

VLC Media Player patří k nejznámějším a nejpreferovanějším video přehrávačům na světě. Bez problémů přehrává naprostou většinu multimediálních formátů. Mezi zvukové formáty řadíme WMA, MP3 atd. Disponuje také rozsáhlou podporou obrazových formátů, do kterých samozřejmě patří AVI, DivX, WMV apod. Veřejnosti se uvedl jako výborný streamový přehrávač audia a videa ve formátech MPEG-1, MPEG-2 a MPEG-4 a to vše včetně možnosti záznamu přijímaného videa do původního formátu na Váš lokální disk. Nesmíme zapomenout, že také v sobě má zabudovanou podporu interních a externích titulků. Zpracovává externí titulky ve formátech SUB a SRT. Mezi jeho další výhody patří přehrávání různých diskových formátů jako například CD Digital Audio nebo DVD-Video. Další novinkou je možnost přehrávání a záznam televizního vysílání prostřednictvím hardwarového tuneru. Důležité upozornění. Nemáte-li v počítači tento tuner zapojený, samozřejmě Vám to nebude fungovat. Jako každý světový multimediální přehrávač má i tento své mouchy. Bohužel v programu neexistuje žádná paměť pro uložení naladěných stanic, takže jej vždy musíte zadávat manuálně.

VLC Media Player si můžete bezplatně stáhnout z našich webových stránek Edownload.cz. Přímé odkazy na stažení všech jeho dostupných verzí naleznete na konci dnešní recenze.

Obrázek I. Přehrávání videaObrázek I. Přehrávání videa

Pár základních funkcí a vlastností programu

Přehrávání streamového videa ve formátech MPEG

Podpora formátu MPEG-2 Transport Stream

Přehrávejte streamová videa přímo z internetu. Můžete jej sledovat z digitálních satelitních přijímačů nebo jednoduše přehrávat pořady, které jsou nahrané na Vašem lokálním disku satelitního DVB-S či pozemního DVB-T přijímače. Pomocí počítačové sítě (LAN nebo WiFi) si na Vašem počítači můžete shlédnout aktuálně vysílaný pořad z libovolného satelitního kanálu nebo prostřednictvím vhodného DVB-T přijímače.

Obrázek II. Přehrávání pořadu ČT24Obrázek II. Přehrávání pořadu ČT24

Prostředí přehrávače

Vzhled programu si můžete jednoduše změnit dle svých potřeb. Máte na výběr z mnoha různých skinů. Některé jsou již součástí systému. Ostatní si můžete stáhnout z internetu a to navíc zcela zdarma.

Obrázek III. Změna nastavení programuObrázek III. Změna nastavení programu

Podpora různých obrazových a zvukových formátů

Software využívá knihovnu kodeků libavcodec z projektu FFmpeg, která zajišťuje VLC Media Playeru přehrávat prakticky většinu dostupných filmů různých formátů a to včetně streamových videí a internetových rádií. K rozluštění a nezákonnému přehrávání chráněných DVD záznamů program využívá speciální knihovnu libdvdcss. Mimo komplexní podpory obrazových formátů AVI. AAC, AC3, ADPCM, DTS, DV audio. FLAC, MPEG Layer1/2, Vorbis, WMA i WMA2 podporuje přehrávač také unicast i multicast režimy u počítačových sítí IPv4 a IPv6. VLC Media Player zvládne díky síťovým protokolům IPv4 a IPv6 přehrávat vysílané video a audio streamy v SD a HD kvalitě. Navíc VLC Media Player dokáže přehrávat kodek H.264, kterému se v současnosti říká kodek budoucnosti v přehrávání filmů s vysokým rozlišením. Rozsáhlý přehled všech obrazových a zvukových formátů, které tento skvělý software podporuje, naleznete na konci dnešního povídání.

Obrázek IV. Přehrávání videaObrázek IV. Přehrávání videa

Podpora externích titulků SUB a SRT

Potřebujete přehrát film s titulky? Není problém, protože nová verze VLC Media Playeru podporuje a zvládá přehrávání filmů s externími titulky. Po spuštění Vašeho oblíbeného filmu, klikněte pravým tlačítkem myši na obrazovku a vyberte možnost „Video“ a poté „Stopa titulků“. Nyní už jen stačí vyhledat titulky na Vašem počítači a poté si je nahrajte do přehrávače. Jednotlivé titulky k filmům si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek www.titulky.com.

Obrázek V. Přehrávání videa s titulkyObrázek V. Přehrávání videa s titulky

VLC Media Player Server

Tento freewarový přehrávač lze také využívat jako server, který umí konvertovat a vysílat všechny formáty jednotlivých videí. VLC Media Player je musí, ale umět načíst.

Nastavení přehrávače

Přetvořte si VLC Media Player k obrazu svému. Celý program si můžete přenastavit podle svých potřeb. Přes ovládání zvuků, nastavení videa, změnu skinů, úprava titulků, kodeků, stream výstupů, vytvoření playlistu až po rozhraní programu. Majitelé širokoúhlých monitorů již nemusí zoufat, protože v programu si můžete jednoduše nastavit poměr stran a ořezání.

Obrázek VI. Ukázka I. Nastavení programuObrázek VI. Ukázka I. Nastavení programu

Obrázek VII. Ukázka II. Nastavení programuObrázek VII. Ukázka II. Nastavení programu

Přehled podporujících formátů programem VLC

Vstupní zdroje: UDP, RTP, HTTP, FTP, MMS, DVD, VCD, AudioCD, DVB-S/C/T

Vstupní formáty: MPEG, AVI, ASF, WMA, WMV, OGG, MP4, MOV, Matroska, AAC, FLAC

Video kodeky: MPEG 1/2/4, DivX, XviD, Theora, DV, WMV 1/2

Video výstupy: X11, XVideo, SDL, Framebuffer, ASCII art

Audio kodeky: MPEG Layer 1/2, MP3, AC3, AAC, Vorbis, FLAC, Speex, WMA 1/2, DV Audio

Audio výstupy: OSS, ALSA, SDL, ESD, aRts, JACK

Podpora titulků s formáty: STR, SUB

Podpora síťových protokolů: IPv4, IPv6

Kompatibilita se všemi operačními systémy

Radost. Paráda. Konečně. První multiplatformní přehrávač videa a zvuku je na světě. V současné době je VLC Media Player k dispozici všem operačním systémům. Může jej využívat Microsoft Windows (XP, Vista a 7), Mac OS i různé varianty a distribuce Linuxu. Vývojáři vydali další verze programu pro BeOS. NetBSD, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, QNX, Syllable a Pocket PC s operačním systémem Windows Mobile.

Hodnocení programu

Nadšení. Úžas. Dokonalost sama.

Představte si, že tento software je přitom zcela zdarma. Je to až nemožné, že? Co říkáte? Uživatelé vyžadují při přehrávání filmů vysokou kvalitu. Tento software vše splňuje a ještě Vám přináší mnoho dalších perfektních nástrojů a funkcí. Součástí instalačního balíčku jsou všechny volně dostupné kodeky, takže již nemusíte nic stahovat.

Myslím si, že na světě nenajdete kvalitnější a propracovanější multimediální přehrávač, který je zároveň i multiplatformní. Vyuzkoušel jsem již mnoho video přehrávačů, ale tento je prostě nejlepší. Geniální program. Pokud jste ho ještě nevyzkoušeli, neváhejte a určitě si ho bezplatně stáhněte z našich webových stránek (viz. odkazy níže). Uděláte dobře.

Věřím, že s ním budete nadmíru spokojeni a budete jej stále využívat i v následujících letech.

Stáhnout VLC Media Player (verze Windows) z Edownload.cz

Stáhnout VLC Media Player (verze Linux) z Edownload.cz

Stáhnout VLC Media Player (verze Mac OS) z Edownload.cz

Stáhnout titulky k filmům z Titulky.com

Výhody:

 • změna vzhledu
 • česká lokalizace
 • multiplatformnost
 • přehrávání streamových videí, TV vysílání i internetových rádií
 • přehrávání všech dostupných formátů (AVI, MPEG, OGG, MOV, WMV, WMA apod.)
 • podpora externích titulků
 • nastavitelnost programu
 • přehrávání DVD zdarma
 • většina kodeků již v instalačním balíčku

Nevýhody:

 • nepřehrává DVD s menu ze souborů uložených na lokálním disku
 • při otevírání DVD nutnost zadávat písmeno jednotky

Moje hodnocení:  100 %

Dobrý freeware

Článek VLC Media Player - komplexní multiplatformní přehrávač videa a zvuku byl publikován 18. srpna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...