To nejlepší pro organizaci DVD sbírky
Sponzorované odkazy
Znáte situaci, kdy jste někomu půjčili nějaké DVD z vaší rozsáhlé sbírky a vůbec si nemůžete vzpomenout komu? Setkáváte-li se s podobným problémem častěji, mám pro vás praktické a jednoduché řešení. Přichází na řadu archivační programy, které vaší sbírce dají přehlednost a řád. Podívejme se tedy na ty nejlepší programy pro archivaci DVD a Blu-ray médií.
Na úvod
Úvodem bych měl zmínit, podle kterých kritérií je například možno program pro archivaci DVD vybírat. Jednou z důležitých kritérií je bezesporu přívětivost a ovládání uživatelského rozhraní. Správu archivu médií vám totiž nepovedené a těžkopádné uživatelské rozhraní určitě nezpříjemní, ba dokonce vás tento fakt klidně i odradí. Dalším důležitým faktem je také možnost automatického vyhledávání informací na internetu. Při vkládání filmů je totiž velmi pohodlné, když zadáte název filmu a k tomu například rok vzniku a program sám vyhledá zbylé informace, jako je například režisér, země původu a nebo třeba délka filmu. Zajímal bych se určitě i o import a export evidované databáze. Jakmile totiž reinstalujete systém, měníte počítač nebo podobně, je praktické, když si soubor s databází zazálohujete a následně importujete do programu. Práci zpříjemní také snadné a účinné vyhledávání v databázi. Někteří uživatelé bezesporu ocení i českou lokalizaci. Nyní tedy k samotnému výběru aplikací.
Seznam DVD 2008
První aplikací je Seznam DVD 2008, což je archivační program tvořený serverem FDb.cz, se kterým je program úzce spjatý. Největší nevýhodou je pravděpodobně zpoplatněná plná licence. V základním provedení totiž můžete v databázi spravovat maximálně 100 filmů. Chvíli se tedy obejdete bez plné verze, tak i tak vám jednou bezplatný limit dojde a vy budete muset sáhnout po placené verzi, která vás přijde na 500 korun. Program umí číst informace o filmech pouze z databáze FDb.cz, což vidím jako menší negativum. V bezplatné verzi bohužel data k filmům nelze stahovat.
Na druhou stranu je spojení s FDb.cz přínosné především proto, že můžete sledovat přímo v rozhraní programu televizní program a také aktuální dění v kinematografii. Uživatelské rozhraní je povedené, leč trochu složitější. Složitost je však vykoupena obrovským množstvím všelijakých nastavení a možností. Celé uživatelské rozhraní je samozřejmě kompletně v češtině. K dispozici je také portable verze programu, kterou můžete bez problému nainstalovat na přenosný disk a připojit na jiném počítači.
FilmManager
Druhou aplikací výběru je FilmManager, který je zcela zdarma bez jakýchkoliv omezení. Na rozdíl od Seznamu DVD 2008 umí velmi dobře pracovat s několika nejznámějšími filmovými databázemi, konkrétně CSFD.cz, IMDB.com a také FDb.cz. Výhodou bezesporu je, že při vkládání nového filmu stačí napsat název a nechat automaticky vyhledat informace na výše zmíněných serverech. Program má jednoduché a propracované uživatelské rozhraní. Umožňuje vkládat na jediné DVD více filmů, což někdo může ocenit, někoho pro změnu může tento fakt obtěžovat. Naštěstí jej můžete velmi jednoduše obejít, budete-li jedno DVD považovat za váš seznam.
Program je kompletně v češtině, podporuje zobrazování DVD obalů filmů a nedělá mu problém ani export a import databáze. Informace u všech vložených filmů lze velmi snadno hromadně aktualizovat prostřednictvím jediného tlačítka. Samozřejmostí je také možnost tisku databáze. Jediné co mi chybí, je správa půjčených filmů a možná také větší množství informací u jednotlivých filmů.
Ant Movie Catalog
Dalším členem našeho výběru je Ant Movie Catalog, který je stejně jako FilmManager zcela zdarma bez jakýchkoliv omezení. Největší výhodou Ant Movie Catalog je bezesporu široké spektrum podporovaných internetových databází, mezi kterými samozřejmě nechybí ani ty české. Základní řazení vložených filmů lze velmi jednoduše různě seskupovat a jeho struktura je provedena na jedničku. Zobrazí se vám jak očíslování pozice, tak i název filmu, který se pod číslem schovává. Zpracovaný seznam je samozřejmě možné i tisknout, popřípadě exportovat do několika forem.
Velmi zajímavé jsou statistiky všech nahraných videí. Můžete si zobrazit třeba průměrnou délku filmu v databázi, počet archivovaných filmů a nebo například celkovou délku filmu. Všechny tyto statistiky ještě k tomu lze zobrazit v grafech. Pochválit musím také velmi pěkně zpracovanou správu půjčených filmů. Uživatelské rozhraní je nejen kompletně v češtině, ale i relativně přívětivé a intuitivní. Pokud vám nevyhovuje rozložení některých panelů či vzhled programu, můžete si jej lehce upravit.
EMDB
Posledním programem, který zmíním, je EMBD, což je zkratka poněkud dlouhého názvu Eric's Movie Database. Tento archivační program je sice v češtině, při bližším pohledu však zjistíte, že čeština není kompletní. Některé popisky jsou totiž v angličtině. To ale nijak na kráse neubírá, protože tyto části pochopíte i bez překladu. EMDB poskytuje velmi přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní. Vše je velmi pěkně uspořádáno a uživatelské rozhraní tedy vůbec nezavání zmateností. Přidávání položek do databáze je radost. Stačí vyplnit název a vše je po zanedbatelné chvilce nalezeno. Bohužel je podporován import dat o filmech pouze ze serveru IMDB.com, což přináší jediný menší problém. Stažený popis a informace o filmu je totiž v angličtině.
Zobrazení databáze je vyvedeno velmi elegantně. Stažené DVD obaly jsou totiž zobrazeny jako v knihovně. Jakmile na jeden z nich poklepáte, zobrazí se požadovaný popis. Toto zobrazení můžete samozřejmě přepnout do standardního seznamu. Evidovaný seznam si můžete také vytisknout anebo exportovat do souboru. Informace o všech vložených filmech můžete automaticky aktualizovat v položce Možnosti. Oceňuji také rozsáhlé možnosti vyhledávání, kdy můžete vyhledávat například podle roku vzniku (rozsah let, po nebo před určitým rokem), podle režiséra a nebo třeba podle obsazených herců. Zajímavé jsou i volby zobrazení určitého okruhu filmů, týkající se například zhlédnutých filmů, filmů ve vysokém rozlišení či podle vlastnictví filmu.
Na závěr
Uvedená čtveřice programů vám může velmi zpříjemnit organizaci a správu vašeho DVD a Blu-ray archivu. Který z uvedených programu je ten nejlepší, to záleží jen a pouze na vás. Každý z programů má trochu jiný přístup k archivaci, jiný řád a jiný systém. Vedle tohoto malého výběru existuje samozřejmě nespočetné množstvích dalších podobných aplikací pro archivaci DVD a Blu-ray médii. Pokud nějaký takový znáte, můžete se o něj s námi a ostatními uživateli podělit v diskusi pod článkem.
Článek To nejlepší pro organizaci DVD sbírky byl publikován 17. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- DVD Shrink 05.09.2007 06.00
- Power DVD download 02.09.2007 06.00
- AVS DVD Player - univerzální přehrávač nejen DVD 19.01.2009 06.00
- DVD authoring - převádíme video soubory na DVD strukturu 29.09.2008 06.00
- DVDFab - zálohujte svá DVD 10.12.2008 06.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Převody jednotek
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Smajlíci
- Lidé.cz
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.