Ovladače – Kde je zdarma stáhnout a k čemu slouží?

Tagy:  Ovladač, Ovladače, Operační systém, Hardware, Windows, GNU/Linux, Linux, Driver, Ovladač ke stažení, Svobodné ovladače, Databáze ovladačů, Drivers

Sponzorované odkazy

Ovladače – Kde je zdarma stáhnout a k čemu slouží?

Ovladače jsou nedílnou součástí každého počítače. V dnešním článku se podíváme, co vlastně onen ovladač je, jak jej výrobci rozšiřovali a rozšiřují mezi uživatele svého hardwaru a v neposlední řadě také kde je můžete stáhnout v aktuální verzi.

Co je to ovladač?

Ovladač můžeme volně definovat jako zprostředkovatele komunikace mezi fyzickým počítačem, tedy hardwarem a operačním systémem. Zkrátíme-li to, vyplyne nám z toho, že je to software, který se stará, aby operační systém byl schopen ovládat hardware. Každá periferie nebo komponenta potřebuje nějaký ovladač, bez něj s ní nelze pracovat. V současné době je velkým trendem integrace ovladačů od nejznámějších výrobců do operačních systémů. Z hlediska Windows nastala malá revoluce s příchodem Windows 7. Po instalaci systému tedy nemusíte instalovat a stahovat kvanta různých ovladačů, systém to udělá za vás a pokud mu nestačí, jeho „offline“ databáze sáhne do rozsáhlých databází společnosti Microsoft. A hle, ovladač je na světě. Podobný přístup si drží operační systém Linux. A sice o něco déle, tedy pokud pomineme občasnou nekompatibilitu s nějakým hardwarem. Na většině počítačů totiž stačí nainstalovat jednu z mnoha distribucí a více nemusíte řešit. Systém většinou preferuje svobodné ovladače (tzn. ty tvořené komunitou) a pokud nějaký ovladač není svobodný, vyskočí vám informativní hláška s potřebou souhlasu instalace nesvobodného ovladače. Avšak po odsouhlasení už nemusíte nic víc řešit. A jaký je asi nejvšeobecnější problém ovladačů? Pro každý systém je potřeba jiný optimalizovaný ovladač. Často se tedy stávalo a stává, že například není možno provozovat určitý typ tiskárny na určitém systému. Tento problém se často vyskytoval právě v oblasti GNU/Linuxu, v současnosti to však není zas až tak ožehavé téma.

Pozice ovladačePozice ovladače

Ovladače na přenosných médiích

Při současné konektivitě není problém vyhledat ovladač na internetu, i když to systém v podstatě provádí sám. Podívejme se ale do nedávné doby, kdy připojení k internetu nebylo tak samozřejmé a nebo bylo opravdu velmi, velmi pomalé. Myslím tím samozřejmě vytáčené připojení. Ale zpět k tématu. Ovladače se přenášely na různých přenosných zařízeních. Ať už to byla disketa, CD nebo USB flash disk, vždy jste na některém z těchto médií dostali kýžený ovladač. Výrobci budou k hardwaru bezesporu ještě dlouho dodávat podobná média, ale povětšinou kvůli podpoře obstarožních systémů typu Windows 98 nebo třeba Windows 2000. Tak i tak dodávané ovladače po určité době zestárnou a vám poté nezbývá nic jiného, než aktuální revizi ovladače stáhnout právě z internetu.

Techspot.com – internetová databáze ovladačůTechspot.com – internetová databáze ovladačů

Kde je stáhnout?

I když dodávka ovladačů na přenosných médiích bude přežívat ještě velmi dlouho, dnešní trend je více než zřejmý. První hledání ovladačů většinou začíná právě na oficiálních webech výrobců, kteří poskytovanou verzi ovladače vždy udržují aktuální. Jakmile se objeví nějaká nekompatibilita, je oficiální web prvním místem, kde naleznete revizi ovladače. Vyhledávání ovladačů na oficiálních stránkách je nejspolehlivější, leč trochu zdlouhavé. Proto se objevují různé servery, které poskytují databáze ovladačů pro mnoho různých zařízení. Jejich největším problém je bohužel občasná absence nejaktuálnějších verzí. I přesto se na ně lze docela spolehnout. Jako příklad mohu uvést třeba server www.driversdb.com a nebo www.techspot.com. Setkat se můžete také s aplikacemi, které vám pomůžou s vyhledáváním a instalací, respektive aktualizací ovladačů. Ale i podobné aplikace potřebují připojení k internetu, z čehož vyplývá, že vám spíš jen ulehčí práci a čas. V podstatě dělají to samé, co v současné době umí většina operačních systémů. Jako příklad takové aplikace může posloužit třeba aplikace DriverMagic nebo SlimDrivers.

SlimDrivers – aplikace pro aktualizaci ovladačůSlimDrivers – aplikace pro aktualizaci ovladačů

Závěrem

Zvolíte-li cestu vyhledávání na internetu, respektive na webových stránkách výrobců hardwaru, nebo využijete služeb vyhledávacích desktopových aplikací a nebo se spolehnete na schopnosti operačního systému, je jen a pouze na vás. Na závěr nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí při hledání správného ovladače a také co nejmenší problémy s kompatibilitou s vaším systémem.

Článek Ovladače – Kde je zdarma stáhnout a k čemu slouží? byl publikován 21. února 2011 v 00.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...