Google Chrome 10: Nejrychlější prohlížeč na světě

Tagy:  Google Chrome 10. Google, prohlížeč, web, synchronizace, plug-in, h.264, Theora, Dynamické vyhledávání, chrome, browser

Google Chrome 10: Nejrychlější prohlížeč na světě

Za velmi krátkou dobu se Google Chrome vměstnal do pětice nejpoužívanějších prohlížečů s docela solidním procentem uživatelů. Za pouhé tři roky Google popohnal svůj prohlížeč již ke kulaté desáté verzi a své vražedné tempo nemá v plánu zmírnit. V dnešním článku nejprve rozebereme „desítkové“ novinky a poté se podíváme na plány Google v nadcházejících ver­zi.

Google Chrome 10Google Chrome 10

Shrnutí předešlých novinek

Google Chrome snad ani nemusím nijak zvlášť představovat. Rychlý a průkopnický internetový prohlížeč s vykreslovacím jádrem WebKit založený na volně šiřitelném zdrojovém kódu Chromium. V současné době, kdy do ostrého souboje internetových prohlížečů dosadili všichni přední tvůrci webových prohlížečů nejnovější verze doslova nabité všelijakými technologiemi, se propad mezi rychlostmi trošku setřel. Dobrou vlastností Chromu je také podpora Windows, MacOS X a samozřejmě i Linuxu. Google vydává neustále nové a nové verze. Částečně může poděkovat aktivnějším uživatelům, kteří se podílejí na vyhledávání různých bezpečnostních děr a chyb. Za každý nalezený problém dostanou od Google vyplacenou určitou finanční částku. Naštěstí je díky automatické aktualizaci aplikace nových opravných balíčků a verzí naprosto triviální a nemusíte se o nic starat. Chcete-li porovnat, jak dalekou cestu prohlížeč Google Chrome za velmi krátké časové období ušel, můžete si přečíst článek o novinkách Google Chrome 4 , jenž byl vydaný naším magazínem.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Nejzřetelnější novinky

V krátkosti jsme si shrnuli několik novinek z předešlých verzí a probrali základní vlastnosti Chromu. Nyní ji na čase se pustit do novinek desáté verze. V současnosti umí Chrome synchronizovat mezi více počítači záložky, plug-iny, motivy, informace z automatického vyplňování formulářů a také nastavení. Novinkou v této oblasti je možnost synchronizace uložených hesel. Mnozí uživatelé, především více počítačů (například desktopu s notebookem), tuto možnost ocení. Otázkou však zůstává, jak je na tom zabezpečení komunikace mezi vzdáleným serverem, kam jsou hesla zasílána, a jednotlivými počítači. Jedinou ochranou hesel je zabezpečení vlastním heslem nezávislým na účtu Google. Celkově je však synchronizace, ať už čehokoliv, velmi užitečný nástroj, který vám zjednoduší přechod na novou verzi, případně reinstalaci po nějaké „stávce“ prohlížeče.

SynchronizaceSynchronizace

Další novinkou je menší změna uživatelského rozhraní. Nabídka Možnosti již nevyskakuje do nového okna, ale otevírá se jako nový panel. Záložkové rozdělení nedoznalo žádné větší změny. Jedinou ryzí novinkou je vyhledávač v nabídce Možnosti, který však využijí maximálně méně zkušení uživatelé. Google Chrome také dostal zcela nové JavaScriptové jádro V8 Crankshaft, což v praxi přináší lepší a rychlejší práci se složitým JavaScriptovými aplikacemi. Podle tvůrců zlepšuje nové JavaScriptové jádro vykreslování až o 66%. V „desítce“ se také nově můžete setkat s hardwarovou akcelerací videa, což značně ulehčuje práci procesoru, který se díky tomu může věnovat jiným činnostem. Používáte-li velké množství plug-inů, nemusíte se přestupu na desátou verzi nijak obávat. Zastaralé plug-iny Chrome zakáže, aby zbytečně nedocházelo k pádům prohlížeče, a nabídne vám jejich aktualizaci.

MožnostiMožnosti

Dynamické vyhledávání

Poslední novinkou je možnost dynamického vyhledávání prostřednictvím adresního řádku. Funguje to stejně jako dynamické vyhledávání přímo ve vyhledávači Google. Zadáte-li nějaký výraz do adresního řádku, program nečeká na stisknutí Enteru a okamžitě vyhodnotí výsledky vyhledávání. Jestliže nemáte v plánu dále vyhledávat, stačí vymazat text v adresním řádku, čímž se vrátíte na poslední aktivní web. Pokud by vám tato funkce nevyhovovala, můžete ji snadno vypnout v Možnostech.

Dynamické vyhledáváníDynamické vyhledávání

Závěrem

Desátá verze oblíbeného prohlížeče Google Chrome přinesla relativně dost novinek. Nejnovější verze by se měla nainstalovat sama. Jestliže se tak nestane, můžete Chrome aktualizovat ručně prostřednictvím nabídky O aplikaci Google Chrome. Doporučuji vám udržovat Chrome neustále aktuální. S každou novou verzí totiž přichází hromada různých záplat a bezpečnostních ochran. V následujících verzích chystá Google změnu celého loga projektu a také nahrazení kodeku H.264. Uzavřený kodek H.264 by měl být nahrazen volně šiřitelnou Theorou a WebM. Nad touto problematikou však visí zatím mnoho otazníků. Budoucnost je ale nevyzpytatelná.

Článek Google Chrome 10: Nejrychlější prohlížeč na světě byl publikován 10. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...