Google Chrome 4 je venku! Co přináší nového?

Tagy:  Google Chrome 4. Google, prohlížeč, web, synchronizace záložek, plug-in, firefox, mozilla, google, internet explorer

Google Chrome 4 je venku! Co přináší nového?

Google vypustil 25. ledna další verzi vynikajícího prohlížeče Google Chrome. Čtvrtý Google Chrome přináší mnoho zajímavých inovací, jako je synchronizace záložek, lepší stabilita na operačním systému GNU/Linux a konečně i podporu plug-inů. Další důležitou zprávou je, že se konečně Chrome zbavuje přízviska Beta. Pojďme si shrnout všechny novinky z nové verze.

Vzhled prohlížeče se nezměnilVzhled prohlížeče se nezměnil

Novinky ve zkratce

Valná většina inovací sice spočívá jen v opravě různých nedostatků z předchozí verze, ale dočkali jsme se i několika zásadních novinek. Podle Googlu se prý rychlost prohlížeče zvýšila až o 42 % proti předchozí verzi. Zrychlení se dočkalo především vykreslování Java Scriptu. Rychlost byla měřena podle testu Dromaeo Dom Core Tests. Když bychom spočítali zrychlení od první verze vydané v roce 2008, dostali bychom se na neuvěřitelné číslo 400 %. Rostoucí oblíbenost prohlížeče však nepanovala jen u uživatelů Windows. Uživatelé GNU/Linuxu bohužel dlouho dobu neměli možnost Google Chrome používat. Později tak Google vydal i verzi pro Linux, která se ve čtvrtém vydání již stává stabilnější a díky tomu i použitelnější. Další důležitou novinkou je také funkce synchronizace záložek, která umožňuje synchronizovat vaše záložky mezi několika počítači. Blíže se tuto funkci popíšeme v dalším odstavci. Další důležitou novinkou je podpora plug-inů, kterých už je nyní opravdu požehnaně. Plug-iny, nebo chcete-li rozšíření, byly jedním z velký nedostatků proti konkurenčním produktům. Některé zajímavé plug-iny a celou problematiku okolo nich si probereme v další části článku. Nově jsou podporovány i HTML 5 audio a video elementy.

Výběr zásuvných plug-inůVýběr zásuvných plug-inů

Synchronizace záložek

Asi nejlákavější novinkou nového Chromu je funkce synchronizace záložek. Jedinou podmínku pro využívání této funkce je mít založený účet na Googlu, tím samozřejmě myslím emailovou schránku Gmail. Ten vám totiž umožní využívat všechny služby Googlu a to včetně YouTube. A v čem spočívá synchronizace záložek? Základní myšlenka spočívá v ukládání oblíbených záložek z prohlížeče na vzdálené servery prostřednictvím účtu na Gmailu. Funkce jako taková využívá online aplikace GoogleDocs, a tak vaše záložky naleznete právě v útrobách této služby. Pokud využíváte více počítačů, usnadní vám tato funkce udržování aktuálních záložek na všech počítačích. Abych nezapomněl, díky spolupráci s GoogleDocs se můžete ke svým záložkám dostat odkudkoliv.

Záložky v GoogleDocsZáložky v GoogleDocs

Plug-iny v Chrome již nejsou pouhým snem!

Změny vzhledu prohlížeče jsme se dočkali již v minulé verzi. Nyní se Google dostal i k zajímavějšímu tématu – rozšiřování pomocí plug-inů. Google postupuje při vývoji podobně jako vývojáři oblíbeného Firefoxu. K dispozici je přes 2000 rozšíření. Instalace je stejně jako v případě nových vzhledů velmi jednoduchá. Stačí se podívat na nabídku plug-inů a spustit instalaci. Plug-in je pak ihned možno využívat. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější plug-iny. Znáte jednoduchou aplikaci Seznam Pošťák? V Chromu se objevilo rozšíření, které kontroluje nové emaily na vašem Gmail účtu. Hlídač emailů se jmenuje Google Mail Checker. Dalším zajímavým rozšířením je AdBlock, což je nástroj pro blokování zbytečností na různých webových stránkách. Otravuje vás třeba nějaká vyskakovací flashová reklama? Díky AdBlocku už jí nemusíte vidět. Neměl bych opomenout ani rozšíření pro čtení PDF a PowerPoint prezentací přímo v okně prohlížeče, skrývající se pod názvem Docs PDF/PowerPoint Viewer. Plug-inů je opravdu nespočetné množství, proto jsem zde uvedl jen ty, které mě nejvíce zaujaly.

Správce rozšířeníSprávce rozšíření

Závěrem

Nová verze přinesla opravdu mnoho užitečných inovací. Konečně jsme se dočkali dlouho očekávaných plug-inů, kterých je opravdu požehnaně. Synchronizace záložek se také zdá jako velmi nadějný a užitečný nástroj. Potěšila mě také vyšší rychlost vykreslovaní Java Scriptu. Jestliže bude Google pokračovat v této rychlosti vydávání nových verzí, ani bych se nedivil, kdyby předstihl Operu, která momentálně vyvíjí již desátou verzi. Google Chrome je momentálně v žebříčku nejpoužívanějších prohlížečů v systému Windows na třetím místě. I když je nejmladší, předstihl Safari a dokonce i Operu. Uvidíme, jak se mu povede nadále.

Článek Google Chrome 4 je venku! Co přináší nového? byl publikován 5. února 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...