TreeSize: Rozložení dat na disku pod kontrolou

Tagy:  disk, diskový, prostor, velikost, data, objem, správa, management, treesize, tree, strom

Sponzorované odkazy

TreeSize: Rozložení dat na disku pod kontrolou

Každý uživatel PC určitě ví, jak je snadné zaplnit svůj disk. Pokud ale potřebujeme diskový prostor uvolnit a nevíme, kde leží ona “ztracená” data, která disk vyplňují, může nastat problém. Copak neexistuje nějaký program, který by uživateli přesně řekl, kde jsou jaká data a kolik prostoru zabírají na disku?

TreeSize se představuje

Takový program, který by nás informoval o velikostech a rozložení dat na disku, skutečně existuje. A dokonce jich existuje několik. Jedním z nich se tu budeme zabývat, je to aplikace příhodného názvu TreeSize.

Ten pochází od společnosti JAM SOFTWARE, která byla založena už v roce 1997. V současné době se zabývá vývojem především náročnějších firemních počinů a serverových výtvorů. TreeSize patří do sekce souborového a diskového managementu.

TreeSize tedy umí analyzovat disk a textově i graficky zaznamenat velikosti jednotlivých adresářů, podadresářů. V tomto “stromovém” zobrazení se můžeme lehce pohybovat a zjišťovat, jaké adresáře a soubory nám zabírají místo na disku.

TreeSize: Rozložení dat na disku pod kontrolou (https://www.swmag.cz)

Pracujeme s programem

Práce s programem je velmi jednoduchá. Už samotná instalace vlastně není instalací v právém slova-smyslu, jedná se jen o rozbalení spustitelného souboru. Stačí si jen program stáhnout, k použití je připraven okamžitě, není tedy potřeba ani nic nastavovat.

Program si při svém spuštění automaticky rozpozná připojené diskové jednotky a zapíše je do seznamu. Tento seznam vyvoláme .tlačítkem Scan horní nástrojové lišty. V něm si vybereme, zda budeme sledovat velikost pouze daného adresáře nebo celé jednotky.

Po výběru aplikace automaticky ihned začne provádět analýzu, jejíž výsledkem bude hierarchická/stro­mová struktura dat na disku. Optimální řazení je od nejobsáhlejších adresářů po méně obsáhlé. Jednotlivé adresáře je dále možné rozevírat pomocí šipek umístěných vedle nich.

TreeSize: Rozložení dat na disku pod kontrolou (https://www.swmag.cz)

TreeSite Free nebo Professional?

Program TreeSize je dostupný ve dvou variantách, Free (zdarma) a Professional (placený). Pro standardní uživatelské použití je verze Free plně dostačující, obsahuje všechny výše popisované aspekty.

Verze Professional už zasahuje do oblastí správy, tzn. přímé mazání souborů a čistění, generování reportů a zpráv apod. Za cenu překračující 50 dolarů však považuji tuto rozšířenou verzi za drahou a málo využitelnou. TreeSize Free plně dostačuje.

TreeSize na závěr aneb zhodnocení

TreeSize nám tedy ukázal, že je zdarma, bez obtěžujících reklam a bez problémů funkční. Umí uživateli ukázat, kde má ono zbytečně obsažené místo na disku a kolik prostoru zabírá jaká položka/adresář. Tyto funkce bezpochyby využije nejen každý, kdo potřebuje uvolnit svůj disk dalším datům, ale také každý, kdo by chtěl mít management svého disku plně po kontrolou.

TreeSize Free ke stažení

Hodnocení:  90 %

Výhody:

 • zdarma
 • přehlednost
 • snadná instalace

Nevýhody:

 • pouze anglický jazyk
 • absence složitějších funkcí
 • jednoduché zobrazení

Sponzorované odkazy:

Článek TreeSize: Rozložení dat na disku pod kontrolou byl publikován 22. září 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Kam dát doma WiFi přijímač? Poradí aplikace Wifi Analyzer
 3. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 4. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 7. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. Rozzlobenimuzi.com

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!