Microsoftu s jeho webovými službami ujíždí vlak

Tagy:  Microsoft, windows live, hotmail, skydrive, windows live mail, windows live služby, hotmail vs gmail, skydrive, skydrive vs dropbox

Sponzorované odkazy

Microsoftu s jeho webovými službami ujíždí vlak

Nejeden z nás by si řekl, že to není nic nového. Právě! Microsoftu na poli webových služeb pro širokou veřejnost vcelku ujíždí vlak. Ale proč? Vždyť možnosti jeho webových služeb jsou fantastické, ale to zpracování. Stejně jako u některých desktopových produktů si Microsoft pod sebou řeže větev sám.

Na mě, jako obyčejného uživatele, který nevidí pod pokličku takovéto obrovské firmy, Microsoft působí, jako kdyby zaměstnával polovinu geniálních lidí a polovinu lajdáků. Vždy, když se Microsoft vytasí s novou službou, je vidět, že to s ní bylo myšleno dobře, ale cestou mezi návrhem a konečnou realizací se stala chyba. Uživateli tak dobře přijata nebývá, protože ji prostě chybí to, čemu mi říkáme user-friendly aneb uživatelská přívětivost. Jako příklad bych zde chtěl uvést dvě stěžejní služby Live portfolia. Mám na mysli freemail Hotmail a webové úložiště Skydrive.

Hotmail

Email na Hotmailu jsem používal poměrně dlouhou dobu. Zde je několik stěžejních postřehů.

Přístup do emailu: Proč, když zadám do webového prohlížeče adresu emailové schránky a přihlásím se, tak namísto přesměrování do emailové schránky jsem přesměrován na svůj Live profil. Ten mě ale nezajímá, já se chci podívat do své emailové schránky. Proč nemůžu, jako u Gmailu, napsat adresu a po přihlášení se ocitnout rovnou ve schránce?

Webové rozhraní emailu: No jedním slovem tragédie. Důležité prvky nejsou graficky odlišené od těch méně důležitých. Nejpoužívanější tlačítka, jako Nová zpráva, Odstranit apod. nejsou nikterak graficky oddělena/zvýraz­něna. Rozhraní působí celé monoliticky, a proto nepřehledně. Vždy mám pocit, jako bych se ocitl na webmailu nějakého poskytovatele webhostingu.

Pro ilustraci jsem dal vedle sebe rozhraní na Gmailu a na Hotmailu. Sami si porovnejte, co je dle vás přehlednější.

Vlevo Hotmail, vpravo Gmail.Vlevo Hotmail, vpravo Gmail.

Rychlost odezvy: Tento problém se týká zejména velmi pomalých internetových připojení. V dobách, kdy jsem se chtěl na email podívat přes mobilní internetové připojení na chatě, kde „lišky dávají dobrou noc“, mohl jsem jít na ryby, než se mi emaily načetly.

Filtr nevyžádané pošty: Spamový filtr mohu označit doslovně za filtr, protože mi v posledním cca půl roce začal filtrovat i legitimní poštu, přestože jsem se jej snažil přesvědčit, že se jedná jen a pouze o legitimní poštu. Ani po několika minutovém brodění se nepřehledným nastavením emailu jsem nezjistil, kde je něco nastaveno špatně.

Synchronizace s Windows Live Mailem: Donedávna hlavní důvod, proč jsem Hotmail používal. Jakákoliv akce s emaily provedená v emailovém klientovi se ihned promítla na všech ostatních počítačích i v emailové schránce samotné.

Synchronizace kontaktů: Asi nejdůležitější funkce pro mne. Vždy jsem zapomínal zazálohovat z Outlooku kontakty při mazání PC, s Hotmailem nemusíte, poněvadž se vám znovu stáhnou ze schránky do PC.

Podivnosti ohledně Windows Live Mailu: Konečně hřebíček do rakvičky Hotmailu. Windows Live Mail byl skvělý, když vyšel v nové verzi (Windows Live Essentials 2011). Teď už výrazně zaostává. Je velmi pomalý (hlavně na pomalejších PC). Dlouho trvá, než se celý načte (emaily, kontakty). No a jeho poslední excesy s několika minutovým odesíláním emailu s přílohou mne přesvědčily, že tudy už cesta opravdu nevede.

Za všechny tyto potíže si může Microsoft svým lajdáctvím sám. Proč sype miliony dolarů do prodělečného Bingu, který stejně nikdo mimo pobřeží USA nikdy používat nebude? Kdyby raději inovoval zásadně svůj Hotmail, potažmo rozhraní veřejných Live služeb obecně, rozhodně by udělal lépe.

Služby Live vůbec nejsou v globálu špatné, jenom by potřebovali nebožtíka Jobse, aby je dokázal prosadit. Ten totiž věděl, jak vyrábět produkty pro masy a ne pro hrstku geeků.

Skydrive

Služba, na které staví víceméně celé portfolio Live služeb. Obrovský 25GB webový prostor zdarma pro každého majitele Live účtu. Skvělé že? Jenomže když se zeptáte „na ulici“, jestli by někdo chtěl 25GB místa na webu zdarma, kývnul by téměř každý. Když se naopak zeptáte, jestli lidé znají Skydrive, budou lidé jen nevědomky kroutit hlavou.

Celá ta pohádka o 25GB webovém prostoru nemá ve finále šťastný konec, jak by se mohlo zdát. Užívání tohoto benefitu je totiž uživatelům znepříjemněno, jak jen to jde. Přistupovat k souborům můžete téměř výhradně skrz webové rozhraní, které vypadá opět jako maturitní projekt středoškoláků. Nahrávat soubory lze pouze menší než 100MB. Následná administrace a správa pak připomíná spíše hry typu „Hledej šmudlo“.

Windows Live SkydriveWindows Live Skydrive

Jednoho by napadlo, že by bylo super přistupovat ke Skydrivu přímo z počítače (jako k disku). Microsoft v tomto směru nenabízí žádnou aplikaci. Windows Live Mesh sice slouží pro synchronizaci souborů s webem, ale nelogicky využívá místo 25GB prostoru oddělených 5GB Skydrivu. Najít poprvé tyto soubory pak odněkud z cizího počítače na webu chce opravdu trpělivost. Celý Mesh potom funguje stylem, že se stejně nakonec vrátíte ke Dropboxu.

Ještě existuje způsob, jak připojit Skydrive jako síťový disk k vašemu PC, ale toto řešení se hodí spíše pro připojení síťového disku někde na LAN síti, než pro propojení se Skydrivem. Odezvy na cokoliv jsou totiž doslova „hrozné“.

Celkově by Skydrive potřeboval na týden do učení k tvůrcům Dropboxu, aby okoukal to, co dnes považujeme za standart. Protože dnes bych Skydrive přirovnal k těžítku na skříni někde u vás doma, kdy vás hřeje pocit 25GB, že je máte, ale stejně je nevyužíváte.

Suma sumárum

Osobně nechápu ten propastný rozdíl mezi Microsoftem nabízenými webovými a desktopovými produkty. Zatímco ty desktopové produkty hrají prim a konkurence po nich jen s pošklebem pokukuje (OS Windows 7, MS Office 2010), veřejné webové služby jsou tragédií. Zde Microsoft o několik kroků pozadu dohání konkurenci již několik let. Osobně si nedokáži vysvětlit, co vývojářům chybí. Jestli je to manažerské vedení někým, kdo se dokáže vcítit do obyčejného člověka, nebo jim prostě chybí um? :-/

*Poznámka: Poslední informace svědčí o tom, že Microsoft se chystá spustit svou vlastní sociální síť (Socl). V době, kdy Facebook ovládá většinu planety, Twitter „přebírá roli zpravodajství“ a Google+ jen těžce přesvědčuje zbytek nerozhodných uživatelů, přijde Microsoft se svou sociální sítí v domnění, že všem vypálí rybník. Nechci malovat čerta na zeď, ale domnívám se, že se jedná o další výkřik do tmy.

Článek Microsoftu s jeho webovými službami ujíždí vlak byl publikován 21. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...