Prohlížeč Opera 11.5 - co mu ještě chybí k dokonalosti?

Tagy:  opera, opera 11, opera 11.50, opera 11.52, opera software, opera srovnání, opera testy, prohlížeč opera, opera vs

Sponzorované odkazy

Prohlížeč Opera 11.5 - co mu ještě chybí k dokonalosti?

Konkurence na poli internetových prohlížečů je vysoká. Tvůrci dělají maximum pro to, aby pod svá křídla přetáhli co nejvíce uživatelů. Zatímco někteří se vydali cestou minimalizace a jednoduchosti (typicky Google Chrome), jiní naproti tomu nabízí množství funkcí navíc (Opera). A byť se snaží Norové jakkoliv, podíl prohlížeče (Opery) na trhu stagnuje. Je opravdu Opera tak špatná, že si nezaslouží naši pozornost? Vůbec ne.

Internetový prohlížeč Opera má za sebou bohatou dlouhou minulost. Po celou dobu se jednalo spíše o okrajovou záležitost. Používali jej spíše „geeci“, totiž mezi běžné uživatele se prohlížeč příliš masově nikdy nerozšířil.

Nyní je situace řekl bych lepší. Opera nabyla v minulých verzích uživatelské přívětivosti a jistých kvalit surfování. Problémy s korektním vykreslováním webových stránek jsou již minulostí. I když se stále najdou výjimky, kde si Opera s korektním vykreslením webové stránky neporadí. Vinu je ale radno přikládat na vrub vývojářům těchto stránek.

Co do funkční výbavy, nabízí Opera nejširší možnosti z velké pětky internetových prohlížečů. Stojí za to uvést kompletní synchronizaci, podporu gest myší, podporu doplňků třetích stran (rozšíření, widgety), sdílení obsahu s jinými uživateli (Opera Unite), funkční e-mailový klient, povedený Rychlý přístup (SpeedDial) a další. Vše včetně kompletní české lokalizace.

Navzdory tomu si Opera zachovává svižnost a uživatelskou přívětivost.

Rozhraní aplikace

Zde si Opera zaslouží jedničku, bohužel s malým mínusem. Rozhraní aplikace si snadno přizpůsobíte k obrazu svému – ovládací tlačítka, lišty, šablonu, apod. Po levé straně prohlížeče naleznete boční panel s nejrůznější nabídkou (záložky, historie, poznámky, správce stahování, e-mail, aj), čímž Opera dokonale využívá širokých displejů. Využijete tak doposud nevyužité šíře velkých širokoúhlých monitorů (typicky s FullHD). Jakmile si na koncept ovládání zvyknete, jen těžko si budete odvykat nazpět.

Příklad boční nabídky – záložky, historie, emailPříklad boční nabídky – záložky, historie, email

Mínus za spodní „stavovou“ lištu, která z ostatních prohlížečů už zmizela. Lištu považuji za zcela zbytečnou. Navíc trochu zamrzelo zmizení tlačítka domů, které zcela nepochopitelně mizí i z jiných prohlížečů. Tlačítko si lze samozřejmě na lištu vrátit.

Rychlý přístup podle vašich představ

Jedna ze známějších funkcí Opery, jež se postupně rozšířila i do konkurenčních prohlížečů. V Opeře byl ale Rychlý přístup dotažen k dokonalosti. Stránky v Rychlém přístupu si můžete sami navolit, použít místo nich widgety například s počasím, změnit barvu pozadí či velikost okének a rozložení. Po vyvolání je Rychlý přístup načten okamžitě bez prodlev.

Ukázka Rychlého přístupu – záložky + widget s počasímUkázka Rychlého přístupu – záložky + widget s počasím

Nabízí se tedy použití například jako alternativa za lištu záložek, čímž dojde k uspoření pár pixelů vertikálně na obrazovce.

Doplňky a rozšíření

Přestože se nejprve Opera distancovala od podpory rozšíření třetích stran (doplňky, widgety), tlak okolí jí nakonec donutil tuto funkci zavést. Na portálu naleznete množství doplňků. Stejně jako u Chrome mají vývojáři vcelku svázané ruce při tvorbě rozšíření, nečekejte tedy „zázraky“ jako u Firefoxu.

Správce doplňkůSprávce doplňků

V databázi už nyní naleznete ty nejzásadněji doplňky, například pro blokování reklamy či správu hesel.

Synchronizace dat

V poslední verzi přibyla krom synchronizace záložek, nastavení aplikace, apod. i synchronizace hesel. O bezpečnost hesel se bát nemusíte, jsou ukládána v zašifrované formě silným klíčem, který odemykáte svým osobním heslem.

Možnosti synchronizace datMožnosti synchronizace dat

Synchronizace probíhá na pozadí stejně jako u jiných prohlížečů. Svá data tedy budeme mít aktuální na všech zařízení s prohlížečem Opera, tj. jak na počítačích, tak na mobilním zařízení.

Emailový klient

Opravdu mile jsem byl překvapen emailovým klientem v Opeře. S mým emailovým účtem (Gmail) si poradil hravě přes IMAP. Stahování a upozorňování na příchozí zprávy je okamžité.

Tvorba nové zprávy v emailovém klientovi OperyTvorba nové zprávy v emailovém klientovi Opery

Klient podporuje českou diakritiku, stejně tak kontrolu českého pravopisu. Poradí si s tvorbou HTML zpráv i s kontakty. Odstranění výchozího podpisu v nově vytvářené zprávě provedete v nastavení emailového účtu. Většině uživatelů zcela nahradí standardního emailového klienta jako je Mozilla Thunderbird a spol.

Opera Unite

Na první pohled zajímavá funkce, však nejsem si úplně jist, zda patří do internetového prohlížeče. Spíše ne. Služby jsou navíc dostupné pouze, pokud je spuštěn internetový prohlížeč Opera na hostitelském PC.

File Sharing, Media Player a Photo Sharing

Jak název napovídá, jedná se o sdílení souborů. V průvodci pouze vyberete složku, kterou si přejete sdílet. Ta je posléze ihned dostupná před speciální webovou adresu komukoliv, kdo zná heslo.

Sdílení souborů přes Opera UniteSdílení souborů přes Opera Unite

Fridge

Zajímavá koncepce virtuální ledničky se vzkazy. Škoda jen, že přidané vzkazy si můžete přečíst pouze, pokud je zapnutá Opera na hostitelském PC. Čímž tak trochu funkce pozbývá smyslu.

Virtuální lednička se vzkazyVirtuální lednička se vzkazy

Poslední funkcí je Web Server, jímž můžete hostovat webové stránky přímo z vašeho počítače. Uznejte sami, jestli některou z těchto funkcí uživíte v internetovém prohlížeči. Možná sdílení souboru, nic víc.

Další funkce

Určitě jsem nevyjmenoval všechny funkce. Za zmínku stojí hlavně gesta myší, která jsou u spousty uživatelů tak oblíbená. Jedná se o základní ovládání prohlížeče stisknutím pravého tlačítka myši a „nakreslením“ ges­ta.

Vykreslování webových stránek

I když se Opera chlubí, že splňuje všechny webové standardy, stále narazíte na web, kde se budete potýkat s problémy. Jedním z argumentů vývojářů je, že vinu nesou tvůrci webu, kteří nedodrželi standardy. Tento dlouhodobý problém sužuje operu už léta. Tak například pracovat s Google Dokumenty v Opeře je vcelku očistec.

V posledních verzích prohlížeče je však podpora Google Apps výrazně lepší, než tomu bylo dříve. Stačí vyzkoušet…

To, kdo na problému nese vinu, uživatele však nezajímá. On chce, aby prohlížeč šlapal jako hodinky, ať už „surfuje“ na Googlu, nebo v administraci ban­ky.

Závěrem

Opera je moderní, rychlý webový prohlížeč našlapaný funkcemi, jemuž se nedostává odpovídajícího uznání. Důvodů může být několik, například nedostatečná reklama. Zatímco Google se své produkty snaží vecpat do každého PC (vzpomeňte na Google Toolbar), Opera je v tomto směru velmi konzervativní.

Zase tu máme pro změnu prohlížeč, který si své uživatele hýčká, což je vcelku rarita.

Výhody:

  • kompletní česká lokalizace
  • moderní velmi rychlé rozhraní
  • rozsáhlé přizpůsobení ovládání
  • množství funkcí (synchronizace, doplňky, email, ...)

Nevýhody:

  • občasné problémy s vykreslováním stránek

Článek Prohlížeč Opera 11.5 - co mu ještě chybí k dokonalosti? byl publikován 7. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...