Je vážně důležité aktualizovat SW výbavu počítače?

Tagy:  aktualizace, upgrade, update, sw, hw, divx, driver, vylepšení programu, tuning pc, nejnovější verze, vlc, world of warcraft

Sponzorované odkazy

Je vážně důležité aktualizovat SW výbavu počítače?

Klikněte zde pro instalaci nejnovějších aktualizací!

Pokud Vás vaše softwarová výbava počítače touto hláškou nikdy nepřivítala, ani „nezpříjemnila“ hraní hry v posledním levelu či sledování filmu, tak pro Vás tenhle článek určený není. Patříte totiž mezi 0,001% uživatelů.

Pro většinové čtenářstvo SWMag.cz přináší článek o tom, proč, co a jakým způsobem aktualizovat. Takže, stiskěte F5, aktualizujte stránku a pokračujte ve čtení. Co kdybychom náhodou udělali nějakou revoluční změnu?

Instalace patche pro hru World of WarcraftInstalace patche pro hru World of Warcraft

Většina našich uživatelů má na svých počítačích OS Windows. Mnozí hrajete hry, používáte internet, sledujete filmy a pracujete s dokumenty.

V následujících řádcích se Vám pokusím osvětlit, proč je důležité aktualizovat, ale kdy to může být zbytečné a na co si dát pozor.

Proč?

Aktualizace budeme dělit na několik druhů. Co druh, to jiné označení, ale ve výsledku stále jen aktualizace.

Bezpečnostní aktualizace

Takovou aktualizac* je vhodné stáhnout. Pokud máte legální SW, nemůžete nic ztratit, naopak jen získat.

Program, ať je to malý prográmek na psaní poznámek, nebo program rozsahu operačního systému, téměř jistě obsahuje řadu chyb, bezpečnostních děr. Čím rozsáhlejší program, tím je riziko náchylnosti ke zneužití nedostatku v zabezpečení větší.

Pokud vám tedy vývojář nabízí aktualizaci zabezpečení, berte ji. Nebo ignorujte, ale pak si nestěžujte, že vám z banky unikají peníze na účty v zámoří a kdosi čte vaši poštu.

Windows Update – ne vše co nabízí je důležitéWindows Update – ne vše co nabízí je důležité

Kdo chce v klidu spát, musí tyhle aktualizace brát.

Update, upgrade, …

Koupili jste si legální operační systém, novou hru. Peněz jste za to dali určitě více, než je zdrávo. Očekáváte tedy, že dostáváte plně funkční, bezchybný a odladěný program. Chyba. Zejména u novinek musíte čekat, že dostáváte první prodejnou ostrou verzi, která ale ve výsledku tak ostrá být nemusí. Vývojáři obvykle nalézají chyby až díky uživatelům, kteří jim zadarmo poskytují zpětnou vazbu a hlásí problémy. To, co udělají miliony zákazníků nemůže zastat tým betatesterů. Teprve ve skutečném provozu se nalézají chyby, které jsou posléze opravovány.

S každou aktualizací (ve většině případů) přichází zlepšení, vyšší stabilita, mnohdy další funkce navíc. Čím je program odladěnější, tím se často daří i snížit požadavky na výkon.

Aktualizace ovladače grafické karty ze Správce zařízeníAktualizace ovladače grafické karty ze Správce zařízení

Ovladače HW se doporučuje udržovat vždy aktuální, zejména pak ovladače grafické karty a základní desky.

Kosmetické aktualizace

Upravují různé, především grafické, prvky. Stahovat je není nijak moc důležité. Pod rouškou hezčího designu aplikace se často skrývá mnohem horší funkčnost – jako např. u aplikace Divx Web Player.

Na závěr…

Obecné doporučení závěrem tedy zní – pokud jste s tím co máte spokojení, neměňte to. Aktualizace s sebou nesou tíhu dalších a dalších dat, kterými posupně zahltíte disk (viz. aktualizace systému – absolutně se nevyplatí slepě instalovat vše, co výrobce nabídne) a mnohdy jejich použití má spíše záporný výsledek.

Aktualizovat antivir a prohlížeč se jistě vyplatí, stahovat bezpečnostní záplaty aplikací taktéž. Proč ale stahovat update přehrávače, prohlížeče obrázků, který přinese jen novou sadu ikon?

Aktualizace programu VLCAktualizace programu VLC

Pokud nestahujete aktualizace pravidelně, zjistěte alespoň, jestli nemáte k dispozici celý Service pack. Jedná se o souhrnný balík všech aktualizací vydaných pro konkrétní SW, příkladem budiž zmíněný OS Windows.

Nikdy nenechte svou SW výbavu napospas automatickým aktualizacím. Pokud se nejedná o **bezpečnostní programy, vybírejte, co se má stáhnout a co ne.

Nezapomeňte, že pokud si kupujete nějaký SW produkt, máte od vývojáře nárok na technickou podporu.

A co si myslíte vy? Diskuze je otevřená.

Článek Je vážně důležité aktualizovat SW výbavu počítače? byl publikován 6. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...