Měření rychlosti internetu - Nenechte se obelhat!

Tagy:  Změřte si rychlost internetu, rychlost připojení, měření rychlosti internetu

Sponzorované odkazy

Měření rychlosti internetu - Nenechte se obelhat!

Pár slov úvodem

Internet se stal nedílnou součástí našeho každodenního života. Ať už využíváte tuto gigantickou síť k získávání nových informací nebo třeba ke komunikaci s přáteli, rychlost připojení je klíčovou složkou ovlivňující vaše počínání. Nenechte se proto ošálit udávaným číslem poskytovatele a změřte si skutečnou rychlost toku vašich dat. V následujícím článku si řekneme jak na to.

Odlišné tarify

Při srovnávání dostupných tarifů společností, nabízejících připojení k internetu v České republice si mnozí jistě zaťukají na čelo. Přestože má každý uživatel možnost volby mezi odlišnými rychlostmi a jejich cenami, jen těžko pochopitelné jsou poměry rychlost/cena, kdy na určitém místě za 500,–kč získáte rychlost 100Mb/s a o pár kilometrů dále za stejný poplatek sotva poloviční rychlost. Podnikatelé tak těží ze situací, ve kterých ne každá domácnost má na výběr mezi různými poskytovateli a tak si internet může pořídit pouze u jedné firmy. Zmíněná firma se následně nebojí neeticky uživatele tak říkajíc „natáhnout“.

Technická problematika

Bohužel rychlost běhu dat v obou směrech je ovlivněno celou řadou činitelů a tak není měření rychlosti připojení zcela přesné a spolehlivé. Jakékoliv měření je tedy jakýmsi hrubým číslem, které je ale pořád lepší než nic. Pro přesnější měření se pokuste dodržet tuto zásadu – v době testu nic nestahujte a nemějte otevřené žádné další stránky ani aplikace pracující s internetem (ICQ,Skype,Steam). To samozřejmě platí pro celou domácnost, ne jen pro váš PC.

Rychlost.cz

V prvním testu změříme rychlost internetu pomocí webové stránky rychlost.cz. Před samotným měřením je třeba zadat příslušné údaje o vašem připojení, poskytovateli, tarifu a podobně, což následně zpřesní měření. Po uskutečnění testu se zobrazí dostatečně podrobné a přitom přehledné hlášení. To zahrnuje nejen rychlost uploadu a downloadu, ale také stabilitu či odezvu. Každý z parametrů je také hned ohodnocen známkou 1–5, jako ve škole. Celkový dojem bohužel částečně kazí několik reklamních bannerů umístěných okolo. Naštěstí při měření zmizí a neovlivňují tak samotný test.

Rychlost.cz

rychlost.czrychlost.cz

Best-net.cz

Dalším webem zaměřujícím se na měření rychlosti internetu je best-net.cz. Pod trochu kontroverzním názvem se ukrývá jednoduchý a rychlý test, na jehož konci získáme o něco chudší výsledky, než v předchozím případě. Pod výsledky se nachází statistika, díky které můžete vidět, kolik filmů či skladeb by jste za měsíc nepřerušovaného stahování stáhli. Jelikož jsou tato čísla až v tisících, uživatelé si jen těžko dovedou takto představit jejich rychlost internetu.

Best-net.cz

Best-net.czBest-net.cz

Testinternetspe­ed.org

Zahraničním řešením je web s názvem testinternetspe­ed.org, který nabízí nejlepší grafické zpracování z představovaných stránek. Bohužel však již neposkytuje zdaleka tolik informací o připojení a uživatel se tak musí spokojit pouze s naměřenou rychlostí stahování a rychlostí uploadu. Toto měření využijí především začínající uživatelé, kteří příliš nerozumí problematice datových toků.

Testinternetspe­ed.org Testinternetspeed.orgTestinternetspeed.org

Závěrem

Jak můžete vidět na přiložených screenshotech, naměřené hodnoty se výrazně liší, přestože byla prováděna ihned po sobě. Po takové zkušenosti se samozřejmě nabízí otázka, zda má vůbec takové měření smysl. Debaty na toto téma pokračují již dlouhou dobu a zdaleka nejsou u konce. Na čí stranu se přikloníte je samozřejmě jen vaše rozhodnutí.

Článek Měření rychlosti internetu - Nenechte se obelhat! byl publikován 9. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...