Zabezpečte si svou Wi-fi síť!

Tagy:  Bezpečnost bezdrátové sítě, co je wpa, co je wep, co je wep2, jak zabezpečit wi-fi, jak zabezpečit bezdrátovou síť, chraňte svá data, chraňte svou síť, ochrana wifi

Sponzorované odkazy

Zabezpečte si svou Wi-fi síť!

Úvodem

Internet jako fenomén dnešní doby je dostupný téměř všude. Stále více se rozšiřuje jeho bezdrátová dostupnost pomocí bezdrátové sítě wi-fi. A to nejen v různých podnicích, ale také u nás doma. Problém nastává ve chvíli, kdy pomocí této sítě zasíláme citlivá data, ať už se jedná o soukromou komunikaci či přihlašovací údaje bankovního účtu. Proto je mimořádně důležité tuto komunikaci kvalitně zabezpečit. Nyní se podíváme na tři nejznámější wi-fi šifrování.

Signál wi-fi sítě

Síla signálu wi-fi sítě klesá velmi nelineárně (tzn. strmě). V prvních 1–2 metrech může signál ztratit až polovinu své síly. Dále jeho síla klesá mnohem pomaleji, takže úbytek na dalších metrech může být třeba jen 5–10%. Dosah wi-fi sítě se velice liší dle použitého modelu a technologie. Většina antén v domácnosti je všesměrových, což znamená, že anténa vysílá do všech stran. Je třeba si ovšem uvědomit, že i když vaše domácí síť má například dosah 20 metrů, může se na ní připojit někdo vzdálený i kilometr, pokud vlastní směrovou anténu. Taková anténa chytá signály pouze jedním směrem, ale na obrovské vzdálenosti.

WEP

WEP neboli Wired Equivalent Privacy je dnes už velice zastaralé a téměř se již nepoužívá. Jeho vznik se datuje na rok 1997 a již roku 2001 byl zcela prolomen. Dnes jsou volně k dispozici programy, které v poměrně krátkém času (řádově minuty) toto zabezpečení prolomí. Proto moderní síťové zařízení již většinou toto šifrování vůbec neumožňují. Proto nemá cenu si ho podrobněji popisovat.

WPA

Rok po prolomení WEP se objevil nástupce jménem WPA (Wi-Fi Protected Access), který kvůli nutnosti zpětné kompatibility částečně využívá WEP klíče. Ty se ovšem dynamicky mění, čímž velmi zlepšují bezpečnost. Toho je dosaženo speciální aplikací, která se nazývá suplikant. Cílem WPA bylo co nejrychleji zavést novou ochranu dat pro bezdrátové sítě a zároveň ji dát k dispozici uživatelům vlastnící WPA. Toho bylo dosaženo pomocí možných aktualizací šifrování WEP na WPA. Bohužel také WPA bylo prolomeno a dnes je i toto šifrování možné prolomit za krátkou dobu. Situaci opět zhoršují k tomu určené programy, které jsou volně šířitelné na internetu.

WPA2

Dostáváme se k nejmodernějšímu a dosud nejlepšímu šifrování sítě wi-fi. WPA2 používá novou šifru s názvem AES, která je dnes téměř neprolomitelná. Útočník by potřeboval řádově roky, aby přišel na příslušné heslo. Za tu dobu si však pravděpodobně koupíte novou wi-fi a nastavíte jiné heslo. Šifrování WPA2 je dnes standardně používáno ve většině dnešních bezdrátových sítí a samozřejmě ho doporučuji i pro vaši síť.

I heslo hraje velkou roli

Bezpečnost své bezdrátové sítě ve velké míře ovlivňuje také zvolené heslo. Pokud necháte na zařízení defaultní heslo jako je například „heslo, password, admin, 12345“, nepomůže vám ani to nejlepší šifrování na světě, protože takové heslo uhodne i váš soused u piva. Naopak velice silné jsou kombinace slov a číslic. Čím méně spolu souvicí a čím delší jsou, tím lépe obstojí při útocích. Útoků jak zjistit heslo bezdrátové sítě existuje celá řada a že to není legrace lze vypozorovat v internetových diskuzích, kde si spousta lidí stěžuje na odcizená data. Proto případné útočníky nepodceňujte.

Shrnutí

V dnešním článku jsme si řekli něco málo o jednotlivých šifrováních a jejich použitelnosti v dnešní době. Z výše uvedeného byste si měli především zapamatovat, že nejlepší parametry má v každém ohledu WPA2 šifrování. Dále je třeba nezanedbat vymýšlení hesla a uvědomit si, jaké nebezpečí bezdrátové sítě mohou přinášet.

Článek Zabezpečte si svou Wi-fi síť! byl publikován 10. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...