Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum?

Tagy:  prohlížeč, Google, Chrome, web, internetové, browser, Google Chrome, internet

Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum?

Oblíbený a rozšířený webový prohlížeč Google Chrom s pravidelným přísunem nových verzí dosáhl jubilea. Tím jubileem je 20. verze, která vedle mnoha oprav oslavuje i ono dvacáté jubileum. Touto recenzí se podíváme na současné i starší novinky, které nám poslední verze prohlížeče Google Chrome přinesly. Jsou to jenom nudné bezpečností záplaty a nebo jsme se dočkali i důraznějších novinek? Čtěte dále…

Co je nového?

20. verze Google Chrome přináší mnoho různých standardních oprav a bezpečnostních záplat, a tak není třeba očekávat nic vyloženě převratného. Ovšem naší recenzí se zaměříme také na novinky, které přišly s verzí 18 a 19. Naposled jsme totiž psali o 17. verzi, o které si můžete přečíst v této recenzi:https://www.swmag.cz/…-nezastavil/ .

Jak je již zvykem, i 20. verze znamenala opravu několika bezpečnostních a funkčních chyb, za které ve dvacáté verzi Google proplatil více než 12 tisíc dolarů. 20. verze Google Chrome však novinkami opravdu nepřekvapí. Jedinou viditelnou novinkou je prodloužení tlačítka při vyvolání nového panelu. Jinak 20. verze přinesla opravdu jen ty opravy a záplaty. Jedna novinka se najde, byť jen v experimentálním režimu. Jedná se o skládání panelů, které zlepšuje přehlednost při otevření velkého množství panelů. Tuto novinku můžete spustit v nastavení experimentálních funkcí, k němuž se dostane zadáním příkazu chrome://flags/ do adresního řádku. Zde potom naleznete položku Karty ve štosu.

Karty ve štosu – nová experimenátlní funkceKarty ve štosu – nová experimenátlní funkce

Google Chrome 19 – nové možnosti synchronizace

Vraťme se o verzi zpět. Ta totiž oproti výše zmíněné 20. verzi přinesla o poznání hmatatelnější novinky. Vedle standardních oprav a bezpečnostních záplat přinesla 19. verze také znatelné zrychlení JavaScriptu. Mnohem lepší a pohodlnější novinkou je také nová možnost synchronizace nabízející synchronizaci otevřených panelů mezi více počítači a mobilními zařízeními, ve kterých je nainstalován mobilní Google Chrome. Příjemná novinka, jenž může velmi zpříjemnit používání Chrome na více zařízeních. Z hlediska konkurence je tato novinka spíše dohnáním, než žhavou a neokoukanou novinkou.

V devatenácté verzi došlo i na úpravu karty Nastavení. Jedná se pouze o decentní změnu vzhledu a odlišné rozložení jednotlivých nabídek nastavení.

Předělaná nabídka NastaveníPředělaná nabídka Nastavení

Google Chrome 18 – nechme to na grafice

Poslední verzí, o které dnes padne zmínka, bude 18. verze. Ani v tomto případě nemůžeme očekávat žádné zvraty ani vyloženě žhavé novinky. Vývojáři se cestou postupné evoluce pravděpodobně chtějí dostat k „dokonalému“ softwaru, proto jsou v nových verzích vždy jen malé inovace a především opravy. 18. verze přinesla především vylepšení akcelerace 3D grafiky za pomoci API WebGL. Zrychlení se dočkalo i vykreslování 2D grafiky Canvas.

Nové možnosti synchronizaceNové možnosti synchronizace

Co bude dále?

Google Chrome pokračuje dále ve své smršti nových verzí a nehodlá brzdit. Má to své výhody i nevýhody. Každá verze, která vychází v pravidelných intervalech, hromadně opraví celou řadu chyb, nicméně uživatel už v podstatě verze neřeší. Většinou s novou verzí přijde pouze malá inovace, které si klasický uživatel všimne. Ostatně i samotné verze a jejich aktualizace se zpravidla stahují a instalují úplně sami. V každém případě je vidět, že bezpečnostní chyby a chyby spojené s chodem prohlížeče jsou pravidelně opravovány.

A na co se můžeme těšit v dalších verzích? Jednadvacátá verze bohužel neslibuje žádnou inovaci. Je zaměřena spíše na opravu chyb. Menší inovací, která by měla snížit nároky prohlížeče, bude lepší práce s operační pamětí. Pro uživatele operačních systému z produkce Apple je připravena nemilá novinka. Google zastavuje podporu Mac OS X 10.5, a tak si uživatelé tohoto systému již nebudou moci nainstalovat novější verzi než je verze 20.

Používáte-li Google Chrome 19, aktualizuje se s největší pravděpodobností sám v pozadí. Pokud se ještě neaktualizoval, stačí v položce O aplikaci Google Chrome, klepnout na tlačítko Aktualizovat.

Článek Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum? byl publikován 23. července 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...