Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum?

Tagy:  prohlížeč, Google, Chrome, web, internetové, browser, Google Chrome, internet

Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum?

Oblíbený a rozšířený webový prohlížeč Google Chrom s pravidelným přísunem nových verzí dosáhl jubilea. Tím jubileem je 20. verze, která vedle mnoha oprav oslavuje i ono dvacáté jubileum. Touto recenzí se podíváme na současné i starší novinky, které nám poslední verze prohlížeče Google Chrome přinesly. Jsou to jenom nudné bezpečností záplaty a nebo jsme se dočkali i důraznějších novinek? Čtěte dále…

Co je nového?

20. verze Google Chrome přináší mnoho různých standardních oprav a bezpečnostních záplat, a tak není třeba očekávat nic vyloženě převratného. Ovšem naší recenzí se zaměříme také na novinky, které přišly s verzí 18 a 19. Naposled jsme totiž psali o 17. verzi, o které si můžete přečíst v této recenzi:https://www.swmag.cz/…-nezastavil/ .

Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum? (https://www.swmag.cz)

Jak je již zvykem, i 20. verze znamenala opravu několika bezpečnostních a funkčních chyb, za které ve dvacáté verzi Google proplatil více než 12 tisíc dolarů. 20. verze Google Chrome však novinkami opravdu nepřekvapí. Jedinou viditelnou novinkou je prodloužení tlačítka při vyvolání nového panelu. Jinak 20. verze přinesla opravdu jen ty opravy a záplaty. Jedna novinka se najde, byť jen v experimentálním režimu. Jedná se o skládání panelů, které zlepšuje přehlednost při otevření velkého množství panelů. Tuto novinku můžete spustit v nastavení experimentálních funkcí, k němuž se dostane zadáním příkazu chrome://flags/ do adresního řádku. Zde potom naleznete položku Karty ve štosu.

Karty ve štosu – nová experimenátlní funkce

Karty ve štosu – nová experimenátlní funkce

Google Chrome 19 – nové možnosti synchronizace

Vraťme se o verzi zpět. Ta totiž oproti výše zmíněné 20. verzi přinesla o poznání hmatatelnější novinky. Vedle standardních oprav a bezpečnostních záplat přinesla 19. verze také znatelné zrychlení JavaScriptu. Mnohem lepší a pohodlnější novinkou je také nová možnost synchronizace nabízející synchronizaci otevřených panelů mezi více počítači a mobilními zařízeními, ve kterých je nainstalován mobilní Google Chrome. Příjemná novinka, jenž může velmi zpříjemnit používání Chrome na více zařízeních. Z hlediska konkurence je tato novinka spíše dohnáním, než žhavou a neokoukanou novinkou.

V devatenácté verzi došlo i na úpravu karty Nastavení. Jedná se pouze o decentní změnu vzhledu a odlišné rozložení jednotlivých nabídek nastavení.

Předělaná nabídka Nastavení

Předělaná nabídka Nastavení

Google Chrome 18 – nechme to na grafice

Poslední verzí, o které dnes padne zmínka, bude 18. verze. Ani v tomto případě nemůžeme očekávat žádné zvraty ani vyloženě žhavé novinky. Vývojáři se cestou postupné evoluce pravděpodobně chtějí dostat k „dokonalému“ softwaru, proto jsou v nových verzích vždy jen malé inovace a především opravy. 18. verze přinesla především vylepšení akcelerace 3D grafiky za pomoci API WebGL. Zrychlení se dočkalo i vykreslování 2D grafiky Canvas.

Nové možnosti synchronizace

Nové možnosti synchronizace

Co bude dále?

Google Chrome pokračuje dále ve své smršti nových verzí a nehodlá brzdit. Má to své výhody i nevýhody. Každá verze, která vychází v pravidelných intervalech, hromadně opraví celou řadu chyb, nicméně uživatel už v podstatě verze neřeší. Většinou s novou verzí přijde pouze malá inovace, které si klasický uživatel všimne. Ostatně i samotné verze a jejich aktualizace se zpravidla stahují a instalují úplně sami. V každém případě je vidět, že bezpečnostní chyby a chyby spojené s chodem prohlížeče jsou pravidelně opravovány.

A na co se můžeme těšit v dalších verzích? Jednadvacátá verze bohužel neslibuje žádnou inovaci. Je zaměřena spíše na opravu chyb. Menší inovací, která by měla snížit nároky prohlížeče, bude lepší práce s operační pamětí. Pro uživatele operačních systému z produkce Apple je připravena nemilá novinka. Google zastavuje podporu Mac OS X 10.5, a tak si uživatelé tohoto systému již nebudou moci nainstalovat novější verzi než je verze 20.

Používáte-li Google Chrome 19, aktualizuje se s největší pravděpodobností sám v pozadí. Pokud se ještě neaktualizoval, stačí v položce O aplikaci Google Chrome, klepnout na tlačítko Aktualizovat.

Článek Google Chrome slaví 20 – co nového přináší jubileum? byl publikován 23. července 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Katastrální mapy online
  4. Optimalizace webových stránek - kdy najmout agenturu
  5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  7. Smajlíci
  8. Marjito.eu – Všechny televizní stanice online!
  9. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  10. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!