Google Chrome 17 – Rychlík verzí nezastavil

Tagy:  prohlížeč, Google, Chrome, web, internetové

Google Chrome 17 – Rychlík verzí nezastavil

Podle číslovky označující současnou verzi oblíbeného webového prohlížeče Google Chrome se může zdát, že Chrome prošel velmi dlouhým vývojem a je tu s námi již hezkou řádku let. Zdání klame, protože Google Chrome pronikl mezi čtveřici nejoblíbenějších velmi rychle. Pojďme se tedy podívat co nového nabízí nová „sedmnáctka“ a jak je na tom ve srovnání s konkurencí.

Od roku 2008

V září roku 2008 spatřila světlo světa první oficiální betaverze a o dva měsíce ji doprovázela plnohodnotná stabilní verze, která se během chvíle dostala právě do oné čtveřice nejlepších. Do roku 2010 byla rychlost vydávání verzí relativně normální, nicméně právě číslovka čtyři rozjela nezastavitelný rychlík. V současné době, tedy 2 roky od čtvrté verze, máme již 17. verzi.

Původně holý webový prohlížeč, který zpočátku uměl opravdu jen svižně zobrazovat webové stránky, vyspěl a je z něho relativně vybavený prohlížeč. Plug-iny, aplikace, synchronizace nastavení a další funkce udělaly z Chromu vynikající prohlížeč. Přesuňme se z historie směrem k současné 17. verzi

Google Chrome 17Google Chrome 17

Žhavé novinky

Naposledy jsme vás informovali článkem o novinkách ve verzi Google Chrome 10, což je již nějaký ten pátek. Začněme nejprve statistikami. Google při nalezení nějaké chyby uživatelem vyplácí odměny. S vydáním 17. verze vyplatil přes 200 tisíc Kč a bylo opraveno 30 menších chyb.

Z větších novinek musím uvést především předčítání stránek. Prohlížeč tedy odhaduje, jakou stránku plánujete pravděpodobně navštívit a tu pak načítá nepozorovaně v pozadí. Trefí-li se do vašeho plánu, je stránka mnohem rychleji načtená. Tento způsob funguje na jednoduchém principu. Jakmile začnete zadávat konkrétní adresu do adresního, nebo příkazového chcete-li, řádku, nabízí vám prohlížeč různé možné volby. Z nich potom vyhodnotí tu nejpravděpodobnější a začne ji načítat v pozadí. Účinnost této funkce je poloviční a funguje jen v případě, že otevíráte nějaké často navštěvované stránky. U prvně navštívených webů tato funkce nefunguje, protože si Chrome nemůže být jistý, zda-li je to ten pravý web. Tato funkce lze v nastavení vypnout, což mnoho uživatelů ocení především při připojení přes mobilní internet s omezením množství přenesených dat.

A plusko je pryč…A plusko je pryč…

Další spíše kosmetickou změnou je úprava tlačítka pro otevírání nových záložek. Plus se tvůrcům zdálo asi zbytečné, a tak je tam nyní jen kosodélník. Tato změna je opravdu jen kosmetická a při práci si jí pravděpodobně ani nevšimnete. Tlačítko totiž plní stále stejnou funkci.

Zajímavou novinkou je také kontrola bezpečnosti stahovaných spustitelných souborů s příponou .exe a .msi. Google Chrome hlídá soubory, které stahujete, a kontroluje je se seznamem známých škodlivých aplikací anebo kontroluje, zda-li nestahujete dotyčný soubor z potenciálně nebezpečné stránky. V obou případech vás upozorní, že stahujete škodlivý soubor.

Nová karta rozšířeníNová karta rozšíření

Kosmetické úpravy se dočkala karta s rozšířeními nabízející snazší a přehlednější správu nainstalovaných rozšíření. Vylepšení doznala také hardwarová akcelerace vykreslování stránky za pomoci grafické karty.

Šestnáctá verze Google Chrome přinesla možnost tvořit více uživatelských účtů v prohlížeči, mezi kterými můžete snadno přepínat. Tato funkce je velmi dobrá především v případě, že sdílíte jediný uživatelský účet v systému s více uživateli.

Více uživatelských profilůVíce uživatelských profilů

Stále je rychlý?

Vedle funkční vybavenosti prohlížeče je bezesporu důležitá také rychlost a podpora standardů. Pro objektivnost hodnocení rychlosti jsem využil známých testů. V prvním testu nesoucím název Acid3 dostal Google Chrome 17 hodnocení 100/100, což napovídá tomu, že test webových standardů splnil stoprocentně. V testu rychlosti zpracování JavaScriptu obstál Google Chrome 17 také na výbornou. Obdržel totiž 95%. V testu HTML 5 splnil Google Chrome 359 bodů z celkového počtu 475. Zde je tedy neustále co zlepšovat, stále je to ale větší počet než v případě konkurence.

Test webových standardůTest webových standardů

Verdikt

Google Chrome 17 přinesl relativně mnoho použitelných vylepšení. Krok se zmizením ikonky plusu byl zbytečný, leč snadno přehlédnutelný. V testech dopadl Chrome velmi dobře a v JavaScriptu i HTML 5 převálcoval své konkurenty. Otázkou stále zůstává, jakého čísla se dočkáme za několik let. Že by Google Chrome 50? Uvidíme. Možná Google změní číslovací politiku.

Podívám-li se na Google Chrome jako celek, mohu vám ho bez výčitek doporučit, nicméně každému po jeho chuti. Nabízí dostatečné množství funkcí a stále je velmi svižný. Díky tomu mu uděluji pěknou devadesátku.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Rychlost, Velké množství rozšíření
  • Uživatelské rozhraní
  • Časté aktualizace
  • Více uživatelských profilů

Nevýhody:

  • Zvláštní číslování
  • Změna tlačítka plus byla zbytečná

Článek Google Chrome 17 – Rychlík verzí nezastavil byl publikován 20. února 2012 v 14.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...